Російсько-білоруська газова суперечка: сумнівні вигоди для України
Дочірня компанія «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» повідомляє, що технологічно готова збільшити транзит російського газу до Європи. Утім, на ранок 21 червня через українські газовимірювальні станції додатковий об`єм природного газу не подавався.
«Україна може стати наступною жертвою»
Провідний експерт енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Омельченко каже, що Україна може додатково до контрактних об’ємів, а це 110 мільярдів кубометрів газу, прокачати через свою територію ще 30 мільярдів кубометрів російського блакитного палива. Однак у переважній більшості ці потужності направлені на південь Європи, тоді коли природній газ з Білорусії йде на Польщу та Німеччину. Разом з тим, наголошує Омельченко, Україна може забезпечити транзит і в ці країни.
«Теоретично збільшиться транзит через територію України. Але мені здається, що це не дуже корисно для України, оскільки наступною жертвою може бути вона. Тобто якщо ми зараз підіграємо Росії проти Білорусії, то завтра хтось із них зіграє проти нас. І вигоди тут дуже ілюзорні», - каже Володимир Омельченко. Він наголошує, що Росія вкотре застосовує таку політику у відносинах із сусідами-транзитерами, аби змусити їх вступити до свого митного союзу і таким чином поширити свою економічну експансію.
«Потрібна протидія газовим маніпуляціям Росії»
Незалежний експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут переконаний, що в тактичному плані Україна виграє від газової суперечки Росії та Білорусії кілька мільйонів доларів, а в кінцевій стратегічній перспективі програють усі. «Вправна маніпуляція Росією взаємовідносинами з Україною і Білоруссю ведеться за принципом гойдалки. Якщо перекривають трубу в одній країні, то альтернативою для транзиту є інша. Від цього програє і Європа, даючи можливість Росії маніпулювати транзитними можливостями», - каже Нарбут.
Він упевнений, що країни-транзитери, зокрема Україна, Білорусія, Туреччина та європейські країни-споживачі мають виробити єдині правила протидії газовим маніпуляціям з боку Росії. Щодо нинішнього російсько-білоруського газового конфлікту, Олександр Нарбут певен, що Європа відчує зниження тиску газу, якщо Мінськ не скоротить внутрішнє споживання на користь європейських партнерів.
Автор: Лілія Гришко
Редактор: Христина Ніколайчук
Джерело: [url=http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5717036,00.html]Німецька хвиля[/url]