ваша підтримка важлива для незалежного видання стань патроном
Більшість шахт на захоплених проросійськими бойовиками територіях Східної України не працюють. Без ринків збуту, інфраструктури та державних дотацій вугільна галузь на цих територіях вимиратиме. Війна руйнує як можливості українського бюджету, так і добиває важкохвору вугільну галузь. Із 90 державних шахт, підпорядкованих Міненерговугіллю, 53 розташовані на контрольованій сепаратистами території. За час бойових дій, видобуток там скоротився в три з половиною рази. Так, за словами замміністра Мінуглепрому Юрія Зюкова, якщо раніше державні шахти видобували 70 тисяч тонн за добу, то наразі 20 тисяч тонн. Але у будь-якому разі, немає можливості відвантажувати навіть це вугілля. Залізнична інфраструктура зруйнована або не контролюється, а самі "ополченці", за словами Зюкова, вивозять це вугілля в Росію.
Дотації: 12,5 мільярдів на рік Уряд зупинив виплати державних дотацій шахтам на територіях, підконтрольних бойовикам. А це 12 мільярдів 585 тисяч гривень - стільки за бюджетним планом має коштувати бюджету України цього року утримання вугільної галузі на Донбасі (Донецькій та Луганській областях). Ці гроші дозволили б підтримувати майже 100 тисяч людей, що працюють на державних шахтах. Натомість значна частина шахтарів не отримують заробітну плату - хто з червня, хто з липня, каже у розмові з Deutsche Welle заступник голови Незалежної профспілки гірників України Анатолій Акімочкін. Багато збиткових шахт повністю зруйновані, і немає сенсу їх відновлювати, погоджується профспілковий діяч. Акімочкін зауважує, що в державі досі немає розуміння, як влада діятиме далі - визволятиме ці території чи кине їх напризволяще. Від цього і залежить питання бюджетного фінансування. "Україна ж не відмовляється від цих територій, і жоден політик не заявив, що це не українська територія", - зауважує Акімочкін
Контрабанда, копанки та голодні бунти Проект Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" на даний час ще не підписано. Але в будь якому разі він "не регулює питання держпідтримки шахтам у зоні проведення АТО", - зазначили Deutsche Welle в міністерстві енергетики та вугільної галузі України. Тож, дотації тих чи інших територій чи підприємств здійснюються, як і раніше, виключно за законом про державний бюджет. "Утім, потрібно визнати, що все йде до того, що "ЛНР" та "ДНР" не залишаться в рамках України", - вважає голова неурядової громадської організації "Права справа " Дмитро Снєгирьов. "Але жодної паніки з цього не має бути. Україна нічого не втрачає, крім підприємств, які тягнули всю економіку в прірву". На переконання громадського активіста, перспективи у самого регіону дуже сумні. Росії збиткова галузь також не потрібна, оскільки вона свої власні збиткові шахти всі позакривала. Крім того, російське вугілля дешевше за українське. Слід враховувати й те, що жоден інвестор не прийде в зону нестабільності, зазначає Снєгирьов. "Єдине, що там може розвиватися - це копанки. Але тоді сама Росія встане перед питанням перекрити нелегальні канали постачання. Адже росіяни - прагматики і їм дешеве контрабандне вугілля не потрібне", - каже Снєгирьов. На думку громадського активіста, припинення дотацій з українського бюджету буде також мати і вкрай негативні наслідки для самих шахтарів. "Це буде соціальний вибух. У шахтарських містах Луганщини вже розпочалися голодні бунти, де люди вимагають зарплат та пенсій. Але за це вже будуть нести відповідальність бюджети "ДНР" та "ЛНР", вважає Снєгирьов.
"Вугілля Донбасу потрібне Україні" Опитані DW експерти також зазначили, що, Україна, швидше за все, не буде фінансувати території, які їй не підконтрольні. З одного боку позитивно, що зменшиться навантаження на бюджет. Утім в цілому, це негативна ситуація, зазначив в коментарі DW директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. Ситуація, що склалася, на його переконання, вносить більші ризики для енергетичної безпеки України, ніж надає плюсів. До початку бойових дій в загальному енергетичному балансі вугілля становило близько 34 відсотків. З них, продовжив експерт, 80 відсотків давав Донбас, тобто левову частину всього вугілля України. Тепер же приблизно 60 відсотків всього вугілля Донбасу видобувається на територіях, не підконтрольних Україні, каже Омельченко. "Тобто, за умов контролю цих територій бойовиками, ні про який розвиток власної вугільної галузі України вже не йдеться, руйнуються вся інфраструктура, в яку інтегрована вугільна галузь". З економічною точки зору, за словами експерта, для України вигідно, щоб ситуація на Донбасі була стабілізована, щоб відбулася реструктуризація вугільної галузі. Потрібно закрити нерентабельні шахти і залучити інвестиції в рентабельні, тоді Україна буде з вугіллям. Це найвигідніший варіант для України, підкреслює експерт.