реклама партнерів:
Головна » 2013 » Жовтень » 18 » Спільний зерновий пул з Росією: вигідний, але кому?

Спільний зерновий пул з Росією: вигідний, але кому?


2013 » Жовтень » 18
Автор: Черняков
Коментарі: 0
Переглядів: 656
ЕКОНОМІКА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
Підписання прем'єр-міністрами України та Росії документів про наміри створити за півроку Причорноморський зерновий пул викликало бурхливу критику організацій українського агробізнесу та експертів.
Повідомлення Миколи Азарова та Дмитра Медведєва за підсумками 10-го засідання комітету з питань економічної співпраці Українсько-російської міждержавної комісії в Калузі про створення зернового пулу викликає більше запитань, ніж дає відповідей. Принаймні саме так згаданий намір прокоментував в інтерв'ю DW член парламентського Комітету в закордонних справах Володимир Ар'єв. "Чи не буде цей пул картельною змовою на державному рівні трьох провідних виробників збіжжя на планеті? І як участь України в такому пулі узгоджується із асоціацією та створенням вільної торгівлі з Євросоюзом?" - запитує депутат опозиційної фракції Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина".
Натомість Микола Азаров назвав домовленість про створення зернового пулу "надзвичайно великим прогресом". Він зазначив, що зерновий пул постане за півроку за участі України, Росії та Казахстану. При цьому, за його словами, передбачається обмін інформацією, спільні дії на світових ринках, створення Причорноморської зернової біржі та спільний розвиток інфраструктури. Своєю чергою, Дмитро Медведєв заявив, що створення зернового пулу "буде надзвичайно вигідним" і висловив сподівання, що всі три країни зможуть "просунутися вперед". На думку російського прем'єра, на користь всім учасникам пулу піде "створення нових логістичних ланцюжків".

Непрозора підготовка
Ідея створення зернового пулу трьох держав, що є великими експортерами зерна, обговорюється з 2009 року, з часу проведення першого Всесвітнього зернового форуму. Ще в квітні 2013 року міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк заявляв, що участь України у чорноморському зерновому пулі наразі невигідна Україні. Але вже в липні, під час зустрічі Азарова з Медведєвим в Москві, прем'єри домовилися поновити підготовку до створення зернового пулу.
Українська сторона відтоді нічого не повідомляла про перебіг цієї підготовки. Зате у вересні цього року президент Російського зернового союзу Аркадій Злочевський в своєму інтерв'ю українському телебаченню заявив, що тристоронній пул провідних виробників збіжжя на пострадянському просторі дозволить припинити втрати грошей на світовому ринку. "Ми втрачаємо ці гроші просто в силу того, що конкуруємо, придушуємо один одному ціни відносно світового рівня. Сенс пулу в тому, щоб перестати цим займатися і якось скоординувати наші програми і обмінюватися інформацією, щоби продавати збіжжя за світовими цінами, а не нижче за них", - сказав Злочевський.

Сумнівна вигода
Досягнення такої мети могло б стати дуже прагматичними і вигідними для України, Росії та Казахстану кроком, сказав в інтерв'ю DW голова Комітету економістів України Андрій Новак. Водночас він нагадав, що досі теоретично привабливі спільні проекти на пострадянському просторі на практиці стикалися з великими політичними перешкодами та нерівноправним партнерством. За словами економіста, раніше будь-які економічні об'єднання за участі Росії завершувалися здобуттям великих переваг та вигод лише для російської сторони.
"Я боюся, що й зерновий пул знову може спричинити отримання російськими аграріями пріоритетних прав на захоплення вигідних ринків збуту збіжжя в світі, тоді як українські та казахські виробники будуть другими та третіми в черзі із забезпечення своїх інтересів", - сказав Новак.
Президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко також спрогнозував, що внаслідок створення зернового пулу українські зернотрейдери терпітимуть збитки від надмірної централізації цінової політики. Козаченко заявив журналістам в Києві 16 жовтня, що Світова організація торгівлі та Євросоюз "будуть проти створення зернового пулу".
Своєю чергою, голова Спілки сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Іван Томич в інтерв'ю українській пресі назвав зерновий пул неприйнятним для України. "Ми стаємо ніжкою в стільці Росії і будемо їх підпирати своїми можливостями. А вони будуть забирати клієнтів на зовнішніх ринках", - вважає Томич.

Джерело: Німецька хвиля
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

17:06
02-Квіт-2020
"Слуги народу" хочуть зустріч з президентом Зеленським, щоб запитати про скандальні плівки з Єрмаком
Нардепи від "Слуги народу" хочуть просити президента Володимира Зеленського зустрітис
16:36
01-Квіт-2020
Заява Євросоюзу щодо наслідків російського указу про володіння землею для Криму
Згідно з нещодавнім указом Президента Росії, більшу частину Криму та місто Севастопол
16:23
01-Квіт-2020
Лауреати Міжнародної літературно-мистецької премії імені Генріха Бьолля (Німеччина) за 2020 рік
За поданням Міжнародної літературно-мистецької Академії України (президент Сергій Дзю
18:58
31-Бер-2020
Карантин? На Одещині відновили пам'ятник радянському вождю Леніну
Поки в Одесі та області посилено приймаються карантинні заходи щодо запобігання пошир
17:58
31-Бер-2020
3. Визволення Києва (Тріумфальна весна 1918-го)
У російсько-українській війні 1917-1918 років після підписання Брестського договору у
16:51
31-Бер-2020
Коронавірус підкрадається до Путіна: заразився лікар, який показував йому московську спецлікарню
У лікаря, який влаштовував президенту Росії Володимиру Путіну екскурсію по московські
18:22
30-Бер-2020
Верховна рада призначила нових керівників МОЗ і Мінфіну
Верховна Рада призначила міністром охорони здоров'я Максима Степанова і міністром фін
17:40
30-Бер-2020
На Донбасі ще стріляють: один загинув, двоє поранених
Один військовослужбовець збройних сил загинув у результаті ворожого обстрілу на Донба
16:21
29-Бер-2020
Міністри охорони здоров'я, фінансів, інфраструктури можуть залишити Кабмін
Міністр охорони здоров'я Ілля Ємець, міністр фінансів Ігор Уманський і міністр інфрас
13:42
29-Бер-2020
Жінка, яка примудрилась заразити коронавірусом кілька сіл на Буковині, попросила пробачення
Перша хвора на коронавірус на Буковині жінка, яка примудрилася заразити десятки жител
Усі новини