реклама партнерів:
Головна » Спільний зерновий пул з Росією: вигідний, але кому?

Спільний зерновий пул з Росією: вигідний, але кому?


Коментарі: 0 ЕКОНОМІКА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Підписання прем'єр-міністрами України та Росії документів про наміри створити за півроку Причорноморський зерновий пул викликало бурхливу критику організацій українського агробізнесу та експертів.
Повідомлення Миколи Азарова та Дмитра Медведєва за підсумками 10-го засідання комітету з питань економічної співпраці Українсько-російської міждержавної комісії в Калузі про створення зернового пулу викликає більше запитань, ніж дає відповідей. Принаймні саме так згаданий намір прокоментував в інтерв'ю DW член парламентського Комітету в закордонних справах Володимир Ар'єв. "Чи не буде цей пул картельною змовою на державному рівні трьох провідних виробників збіжжя на планеті? І як участь України в такому пулі узгоджується із асоціацією та створенням вільної торгівлі з Євросоюзом?" - запитує депутат опозиційної фракції Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина".
Натомість Микола Азаров назвав домовленість про створення зернового пулу "надзвичайно великим прогресом". Він зазначив, що зерновий пул постане за півроку за участі України, Росії та Казахстану. При цьому, за його словами, передбачається обмін інформацією, спільні дії на світових ринках, створення Причорноморської зернової біржі та спільний розвиток інфраструктури. Своєю чергою, Дмитро Медведєв заявив, що створення зернового пулу "буде надзвичайно вигідним" і висловив сподівання, що всі три країни зможуть "просунутися вперед". На думку російського прем'єра, на користь всім учасникам пулу піде "створення нових логістичних ланцюжків".

Непрозора підготовка
Ідея створення зернового пулу трьох держав, що є великими експортерами зерна, обговорюється з 2009 року, з часу проведення першого Всесвітнього зернового форуму. Ще в квітні 2013 року міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк заявляв, що участь України у чорноморському зерновому пулі наразі невигідна Україні. Але вже в липні, під час зустрічі Азарова з Медведєвим в Москві, прем'єри домовилися поновити підготовку до створення зернового пулу.
Українська сторона відтоді нічого не повідомляла про перебіг цієї підготовки. Зате у вересні цього року президент Російського зернового союзу Аркадій Злочевський в своєму інтерв'ю українському телебаченню заявив, що тристоронній пул провідних виробників збіжжя на пострадянському просторі дозволить припинити втрати грошей на світовому ринку. "Ми втрачаємо ці гроші просто в силу того, що конкуруємо, придушуємо один одному ціни відносно світового рівня. Сенс пулу в тому, щоб перестати цим займатися і якось скоординувати наші програми і обмінюватися інформацією, щоби продавати збіжжя за світовими цінами, а не нижче за них", - сказав Злочевський.

Сумнівна вигода
Досягнення такої мети могло б стати дуже прагматичними і вигідними для України, Росії та Казахстану кроком, сказав в інтерв'ю DW голова Комітету економістів України Андрій Новак. Водночас він нагадав, що досі теоретично привабливі спільні проекти на пострадянському просторі на практиці стикалися з великими політичними перешкодами та нерівноправним партнерством. За словами економіста, раніше будь-які економічні об'єднання за участі Росії завершувалися здобуттям великих переваг та вигод лише для російської сторони.
"Я боюся, що й зерновий пул знову може спричинити отримання російськими аграріями пріоритетних прав на захоплення вигідних ринків збуту збіжжя в світі, тоді як українські та казахські виробники будуть другими та третіми в черзі із забезпечення своїх інтересів", - сказав Новак.
Президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко також спрогнозував, що внаслідок створення зернового пулу українські зернотрейдери терпітимуть збитки від надмірної централізації цінової політики. Козаченко заявив журналістам в Києві 16 жовтня, що Світова організація торгівлі та Євросоюз "будуть проти створення зернового пулу".
Своєю чергою, голова Спілки сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Іван Томич в інтерв'ю українській пресі назвав зерновий пул неприйнятним для України. "Ми стаємо ніжкою в стільці Росії і будемо їх підпирати своїми можливостями. А вони будуть забирати клієнтів на зовнішніх ринках", - вважає Томич.

Джерело: Німецька хвиля






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

18:39
18-Квіт-2024
«Хатят лі русскіє вайни»
З таким рефреном звучала давно радянська пісня. Зміст якої полягав у тому, щоби перек
17:25
17-Квіт-2024
Полтавська земля багата на пам’ятки історії: бережімо нашу історію
Полтавська земля багата на пам’ятки історії. Це й не дивно, адже тисячі років тому ту
12:07
17-Квіт-2024
Відбулося засідання штабу з ліквідації наслідків ракетних ударів по Чернігову
Щойно відбулося засідання штабу з ліквідації наслідків ракетних ударів, - повідомляє
11:43
17-Квіт-2024
Ракетна атака рашистів по Чернігову: загиблі і багато поранених
У місті Чернігів триває рятувальна операція. Три ракетні удари по центру міста. Зруйн
19:25
16-Квіт-2024
Україна завдає росії потужні удари у відповідь!
Попри всю складність із боєприпасами, Україна завдає росії потужні удари у відповідь.
19:50
15-Квіт-2024
Харківщина. росіяни вдарили по Липецькій громаді: вбили двох та поранили чотирьох людей
Керованою авіабомбою по школі - ворог продовжує знищувати все живе. В селі Лук'янці п
20:41
14-Квіт-2024
У Києві перевірять законність розміщення церков Московського Патріархату на 73 земельних ділянках
У столиці перевірять законність розміщення на 73 комунальних земельних ділянках храмі
20:18
13-Квіт-2024
В Естонії планують визнати РПЦ терористичною організацією
Міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс має намір запропонувати парламенту к
21:38
11-Квіт-2024
Росіяни системно знищують нашу енергетичну систему
Це частина геноцидних практик- атаки на критичну інфраструктуру.
Ми повинні ак
20:45
10-Квіт-2024
Масована атака на Харківщину - троє загиблих, серед них дитина
Удар по Липцях, посеред дня росіяни атакували продуктовий магазин та аптеку, там здій
Усі новини