ваша підтримка важлива для незалежного видання стань патроном
Навіть за песимістичного сценарію розвитку подій, стрімкого падіння гривні не відбудеться. Про це в коментарі Gazeta.ua розповів економіст Ярослав Жаліло. Як зазначає експерт, девальваційний тренд посилиться в разі загострення воєнної та політичної ситуації в країні. "Тоді відбудеться поетапне просідання. Поетапне тому, що в економіці зараз немає достатньо грошей, щоб воно було надто обвальним. Просідання відбуватиметься по мірі адаптації ринків", - заявив він.
За словами економіста, нинішня відносна стабільність і посилення позицій гривні спричинені тим, що конфлікт на Сході зараз у стані замороженого з локальними загостреннями. "Це заспокоїло бізнес. Цей фактор зараз не впливає негативно на курс", - зауважує він.
Другий момент - політична стабільність в країні, тобто довіра до влади, віра у її спроможність забезпечити макроекономічний контроль. Якщо ці чинники змінюватись не будуть, то працюватимуть і економічні, вважає економіст. За таких умов матимемо періоди коливання курсу навколо рівноважних значень, які зараз встановились — 20-22 гривні за долар, прогнозує Жаліло. За оптимістичного, проте малоймовірного в цьому році сценарію, як зазначає експерт, курс може зміцнитися ще. Тоді можна буде очікувати приходу в Україну іноземних інвесторів. Що стосується нинішнього зміцнення гривні, то зараз відбувається "зворотній рух, коли в умовах ажіотажу усі нахапали валюти, а коли ситуація стабілізувалася, виник дефіцит гривні, тому валюта скидається, бо ринок стабільний, а гривня потрібна", - пояснив Жаліло.
По друге, зазначає він, нормалізувалась ситуація з експортом - домовились з експортерами щодо повернення валютної виручки, встановили прогнозований курс.
Третій фактор, зазначає експерт, домовленість з МВФ та іншими кредиторами, адже це означає, що ризики дефолту відсунулись. Однак імовірною першопричиною стабілізації курсу Жаліло називає дії НБУ. "Нацбанк вжив нарешті активних заходів для погашення спекулятивної активності на валютному ринку і щодо обмеження попиту на валюту з боку імпортерів", - зазначає він.