реклама партнерів:
Головна » Сучасний музей: обмежена аудиторія і ніяких аудіогідів?

Сучасний музей: обмежена аудиторія і ніяких аудіогідів?


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Яким має бути музей сьогодні? Фахівці стверджують: щоб не перетворитися на архаїзм, він мусить сфокусуватися на суспільстві, а не на предметі. У сучасних музеїв з’явилося багато конкурентів у розважальній сфері, тож їм доводиться шукати нові підходи до побудови експозиції та спілкуванню з відвідувачами.
Минулого року Львівський природничий музей отримав грант на суму 10 мільйонів гривень від проекту «Динамічний музей» Фонду Ріната Ахметова. Упродовж 20 років там тривав капітальний ремонт, тож разом із грішми команда музею отримала шанс побудувати його з нуля. Вони розробили стратегію розвитку, вчаться працювати з відвідувачами, а також створюють інфраструктуру для людей з обмеженими можливостями. Що ж до експозиції, то вона буде інтерактивною. Ідея у тому, щоб відвідувач вийшов із музею із певним масивом знань, розповідає головний зберігач фондів та керівник грантового проекту Наталія Дзюбенко.
«Певно, більшість людей приходить до Природничого музею, щоб подивитися на опудала. Це цікаво, особливо зважаючи на те, що у Львові немає зоопарку. Однак ми хочемо показати причинно-наслідкові зв’язки: те, як побудований світ, як наша діяльність може на нього впливати, і те, як світ впливає на нас», – каже музейниця.
Наталія Дзюбенко зауважує, що більшість українських музеїв зберігають величезні колекції, однак не вміють правильно представити їх громаді.

Як боротися з «товарною естетикою»?
Традиційні музеї просто презентують об’єкти, таким чином використовуючи односторонню форму спілкування, стверджує професор Берлінського університету мистецтв, музеєзнавець Міхаель Фер.
«Експонати, представлені без контексту, можна порівняти із тваринами у зоопарку. Там відвідувач так само бачить їх поза звичним середовищем. Окрім того, презентація зумовлює певну дисципліну. Ми називаємо таку форму подачі «товарною естетикою» – коли об’єкти виставляють, немов на продаж. У Німеччині це визначення з’явилося ще у 70-х роках», – розповідає дослідник.
Разом з тим Фер критикує надмірне використання техніки в музеях. Аудіогіди позбавляють відвідувачів можливості ставити питання, а плазмові екрани затьмарюють саму виставку. До того ж, як зауважує Наталія Дзюбенко, у сучасному цифровому світі будь-які інформаційні технології дуже швидко застарівають.
«Товарну естетику» у досить цікавий спосіб долає, наприклад, лондонський Музей Вікторії та Альберта – найбільший у світі музей декоративного мистецтва. Деякі його зали буквально переповнені експонатами, тож глядач має сам вибрати, що роздивлятися, розповідає Міхаель Фер.
Або Музей Джона Соуна, побудований ще у 1834 році у тому ж таки Лондоні: один із його залів має площу десять квадратних метрів і дуже високі стіни, завішані картинами. Коли відвідувач закінчує їх оглядати, наглядач розсуває стіни, і з’являється новий шар картин. Це повторюється кілька разів, поки маленька кімната не перетворюється на цілу галерею.

Музей має працювати з конкретною особистістю – фахівець
У одній із своїх статей Міхаель Фер пише, що його ідеальний музей мав би кілька входів. Те, що побачать відвідувачі, залежало б від входу, який вони обрали. А для того, щоб оглянути усю експозицію, їм потрібно було б детально пояснити охоронцю, чого вони він неї чекають і на який досвід розраховують.
Успіх музею вимірюється не кількістю відвідувачів, а якістю їхніх візитів, каже Фер. За його словами, концепція «музей для кожного» сьогодні змінилася на «кожному по музею». Звісно, що існують великі інституції, розраховані на масового відвідувача. Однак у більшості випадків сучасні музеї мають дуже добре уявляти свою аудиторію.
Так само вважає український музеєзнавець Микола Скиба.
«Я думаю, що кожна людина є одиницею культури. Музей має будувати роботу не стільки з аудиторією, скільки з конкретною особистістю і дати їй можливість знайти в музеї те, що вона хоче», – каже він.

Українська «нова музейна людина»
Сьогодні кожен музей намагається налагодити зворотній зв’язок із публікою, каже Микола Скиба. Здебільшого використовують такі засоби, як анкетування. Однак для кращого результату потрібно проводити роботу з фокус-групами, а на це у музеїв зазвичай не вистачає людей та грошей, зауважує фахівець.
Хто є класичним відвідувачем музеїв в Україні? Масштабне дослідження, яке нещодавно провів київський Музей Ханенків, свідчить про те, що найменшу частку їхньої аудиторії становить якраз найактивніша частина суспільства – працездатні люди віком від 30 до 40 років. Найбільшу – організовані шкільні екскурсії.
Зрозуміло, що аудиторія залежить, перш за все, від профілю музею, зазначає Микола Скиба. Наприклад, якщо музей має освітню програму, то це, швидше за все, будуть здебільшого люди з дітьми. Однак за останні десять років в Україні сформувалася так звані «нові музейні люди» – невелика група людей, орієнтована на особистісний розвиток.

Джерело: Радіо Свобода






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

18:20
25-Квіт-2024
Міністр Сольський, якого підозрюють в оборудках із землею, подав заяву про відставку
"До Верховної Ради України надійшла заява від Миколи Сольського про відставку з посад
21:23
24-Квіт-2024
Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млрд
Президент США Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млр
20:49
23-Квіт-2024
Коли Верховна рада заборонить РПЦ в Україні
Верховна Рада, ймовірно, у травні зможе розглянути в другому читанні урядовий законоп
16:38
22-Квіт-2024
Виставка акварельного живопису Марії Рибіної-Ткач «Прозорі барви» в Чернігові
23 квітня о 12.00 в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стар
08:16
21-Квіт-2024
Конгресвумен Марсі Каптур виступаючи за допомогу Україні процитувала Тараса Шевченка
Під час виступу на підтримку законопроєкту про допомогу Україні, конгресвумен-демокра
21:03
20-Квіт-2024
Конгрес США проголосував за військову допомогу Україні
Трохи статистики голосувань:
1. Конфіскація активів РФ та заборона TikTok — 36
18:46
19-Квіт-2024
Ворожий літак Ту-22МЗ збили на відстані близько 300 кілометрів від України
Один з дальніх бомбардувальників Ту-22М3, які в ніч на 19 квітня здійснювали ракетну
16:13
19-Квіт-2024
Дружба народів: росія використовує студентів з Африки заради пропаганди своєї геополітичної величі
У березні російське Сочі приймало Всесвітній фестиваль молоді. І поки тисячі його уча
10:16
19-Квіт-2024
Дослідження ефективності навчання у приватних школах

Приватна школа в сучасному світі привертає увагу батьк

18:39
18-Квіт-2024
«Хатят лі русскіє вайни»
З таким рефреном звучала давно радянська пісня. Зміст якої полягав у тому, щоби перек
Усі новини