реклама партнерів:
Головна » Сумщина. У Харлампіївській церкві Гамаліївського монастиря збереглися фрагменти розписів

Сумщина. У Харлампіївській церкві Гамаліївського монастиря збереглися фрагменти розписів


Коментарі: 0

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
В’язні не знищили їх, не виконали наказу керівництва виправно-трудової установи посиленого режиму…

Гамаліївський монастир заснований у слобідці Гамаліївка (нині Шосткинського р-ну Сумської обл.), біля збудованої у 1702 році дерев’яної церкви Харлампія. Вона споруджена за 30 верств від Глухова на березі річки Шостки на кошти генерального осавула Антона Гамалії і названа на честь священномученика Харлампія.
За участь в «зрадницьких діях Мазепи» Гамалію відправили на заслання, а село перейшло у власність Івана Скоропадського.
Будівництво монастирського комплексу розпочалося в 1713 році, рішення про його спорудження прийнято Іваном Скоропадським та дружиною Анастасією.
Наприкінці ХVІІІ ст. монастир являв собою величний та складний ансамбль. Головною спорудою був собору Різдва Богородиці, на території обителі знаходились також церква Харлампія, триярусна надбрамна дзвіниця, двоповерхові келії ігумена, одноповерхові келії ченців. Монастир було обнесено мурами з баштами.

Гамаліївський монастир — це своєрідний некрополь старовинного роду Скоропадських. Тут знайшли свій вічний спочинок не лише фундатори обителі, а також й інші представники знатного роду.

У радянські часи монастир використовувався далеко не за призначенням, на його території було розташовано в’язницю суворого режиму.
У березні 1962 року сюди прибули засуджені загального режиму для підготовки території монастиря, щоб прийняти спецконтингент. Було побудовано загорожу, їдальню, медчастину та КПП. Замурували всі склепи сімейної усипальниці Скоропадських, знищили погребальні плити червоного та чорного мармуру, які були використані на фундамент для токарних станків. Були зняті хрести, заштукатурені розписи церков.
Проте, кілька фрагментів розписів збереглося. В’язням було наказано збити штукатурку з розписами до цегли. Але, схоже серед ув’язнених були і віруючі. Тож, вони не знищили розписи, а вкрили їх шаром штукатурки…
У 1995 році відновлено функціонування церкви св. Харлампія. Проведений ремонт і розкриті розписи, врятовані сміливими в’язнями.

У червні 2019 року Кабінетом міністрів України ухвалено постанову «Про створення Державного історико-архітектурного заповідника «Державотворці Сіверщини».
Враховуючи виняткове історичне значення усипальниці гетьманської родини Скоропадських — комплексу пам’яток архітектури національного значення «Ансамбль Гамаліївського монастиря» в с. Гамаліївка Шосткинського району та пам’яток архітектури м. Шостка прийнято рішення внести їх до сфери управління Міністерства культури.

15 серпня у місті Шостка відбувся Міжнародний круглий стіл «Спадщина Скоропадських крізь століття». У ньому взяли участь науковці з Києва, Чернігова, Глухова та Ніжина.
Головна тема доповідей: створення Державного історико-культурного заповідника «Державотворці Сіверщини» на базі комплексу пам’яток Гамаліївського монастиря. Йшлося також про державотворчу діяльність родини Скоропадських та їх внесок у будівництво православної обителі.
Дослідники також оглянули територію Гамаліївського монастиря та його споруди.

Організатори круглого столу: Інститут історії України НАН України, Сумська обласна державна адміністрація, Шосткинська міська рада, Східноєвропейський дослідний інститут ім. В’ячеслава Липинського (Філадельфія, США), Національна спілка краєзнавців України, Центр вивчення українського консерватизму ім. В’ячеслава Липинського, Науково-дослідний інститут історії архітектури та містобудування.

Сергій Черняков, вчений секретар Національного архітектурно історичного заповідника «Чернігів стародавній».
Фото автора.
















Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
22:35
12-Груд-2024
Європейська "дипломатична вісімка"
Європейська "дипломатична вісімка" - новий неформальний майданчик співробітництва між
Усі новини