реклама партнерів:
Головна » Teatr Druga Strefa. Що може театр, коли точиться війна

Teatr Druga Strefa. Що може театр, коли точиться війна


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном

Підтримку польського народу Україні навіть важко оцінити. Про гуманітарну та фінансову допомогу, передачу зброї сказано було чимало. А ще існує потужний і культурний фронт. 

Варшавський театр «Teatr Druga Strefa» одним із перших почав втілювати у життя мистецькі проєкти та розповідати про трагічні події в Україні.

Вже у березні була представлена вистава «Молимося, що все буде добре!» у постановці Сильвестра Бираги – директора й режисера цього театру. Це свого роду поєднання перформансу та начитки смс-текстів й повідомлень від колег та друзів з України, насамперед з Чернігова. Чітка хронологія перших 45 діб повномасштабного вторгнення російського агресора показує всю їхню огидність й безчестя.

Із цією виставою театр вже гастролював навіть у Словаччині, а нещодавно повернувся із Литви. 

Увесь цей час тема війни в Україні залишається в польському театрі головною. Вже у квітні народжується перформанс «Як ви? Jak u Was?» у постановці талановитого хореографа Каміла Вавжута (Kamil Wawrzuta).

У стислі терміни народилася музично-хореографічна постановка, музику до якої написала талановита українка Олександра Малацковська (уродженка Херсону, котра до війни жила у Харкові). Було проведено кастинг та відібрано п’ять дівчат з різних куточків України, котрі були вимушені покинути свої домівки і на той час перебували у Варшаві. Вони всі професійні танцівниці, але без акторського досвіду на театральних сценах. Глядач міг відчути їх хвилювання, деяку навіть розгубленість у монологах, але саме це виглядало невимушено, щиро та природньо і саме такий стан сприймався до глибини свого серця зі сльозами на очах. Кожен мав змогу відчути їх прагнення мовою сценічного мистецтва висловлювати свої переживання і свою патріотичну позицію у ці важкі воєнні часи. Після завершення цього дійства представник державної адміністрації привітав актрис із прем’єрою і вручив листи подяки від імені польської влади.

Завдяки дружній допомозі колег із Варшави стала можливою реалізація низки інших мистецьких проєктів на базі театру «Druga Strefa». 

Результатом творчої роботи українського режисера Ігоря Чайки та польських акторів став прем’єрний показ у травні цього року вистави «Between». Саме над цією виставою Ігор працював у Чернігівському обласному молодіжному театрі й 27 березня, на Міжнародний День Театрів, мала б відбутися прем’єра. Військове вторгнення росіян зупинило процес над роботою, але не знищило саму ідею і глядачі мали можливість побачити польську версію вистави про найважливіше у нашому житті – наш вибір, наш особистий шлях. Ми завжди знаходимось «between» (англ.: «між»).

Протягом квітня-травня просто неба у театральному дворі було створено фотоекспозицію зі світлин, що свідчать про жахливі злочини російських окупантів на Чернігівщині. Відкриття цієї фотовиставки відбулося 27 квітня. З того часу усі жителі й гості Варшави мали можливість вочевидь побачити руйнівні наслідки бомбардувань древнього Чернігова.

Завдяки інформаційним партнерам «Новий Чернігів» та «Суспільне Чернігів» була можливість організувати відеоподорож до славетного міста героїв Чернігів над Десною та наочно показати всю його красу ще в мирний час.

Також надзвичайно важливим для польського глядача був показ документальної стрічки «Острів Крим. Дежавю» режисера Ігоря Чайки. Це фільм про російську агресію проти України, який розповідає про провісників так званої «російської весни», про ті події, які дали можливість для здійснення російської окупації та незаконної анексії півострова. І це є певною відповіддю на питання про рашистську агресію, яку цивілізований світ вчасно не зупинив.

Переконані, що подальша співпраця українських майстрів театрального мистецтва з польськими митцями, зокрема творчим колективом Варшавського театру «Teatr Druga Strefa», стане гідним внеском до надбань європейської культури і вагомою підтримкою у зміцненні сили духу, стійкості та єдності заради перемоги Українського народу у боротьбі за свою свободу і незалежність, а також і захист демократії в світі.

Олександр Майшев
представник Національної спілки журналістів України,
представник Національної спілки театральних діячів України,
заступник директора Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
22:35
12-Груд-2024
Європейська "дипломатична вісімка"
Європейська "дипломатична вісімка" - новий неформальний майданчик співробітництва між
Усі новини