реклама партнерів:
Головна » 2019 » Листопад » 2 » У чернігівському історичному музеї відзначили 30-річчя Народного Руху України

У чернігівському історичному музеї відзначили 30-річчя Народного Руху України


2019 » Листопад » 2
Автор: Черняков
Коментарі: 0
Переглядів: 128
ПОЛІТИКУМ


30 жовтня у Чернігівському обласному історичному музеї імені В.В. Тарновського відкрили експозицію, присвячену 30-річчю Народного Руху України – організації, яка стояла у витоків демократичних перетворень та відновлення незалежності України.
На заході зібралися разом із студентами Чернігівського кооперативного коледжу й безпосередні учасники тих подій – Сергій Бутко, Сергій Черняков, Сергій Соломаха, Іван Панченко, Валентин Ральченко, Сергій Ковбусь.
Музейниками спільно з рухівцями була підготовлена виставка «За Україну, за її волю!», на якій представлені документи і речі чернігівців – учасників демократичного руху, що боролися за незалежність України наприкінці 1980-х – на початку 1990-х років.

На початку заходу Сергій Лаєвський, директор Чернігівського обласного історичного музею імені В. Тарновського, наголосив на важливості та актуальності збереження в національній пам’яті історії відновлення незалежної Української державності в національному та регіональному вимірі. Він відмітив вагому роль Руху в цій знаковій події в історії країни.
Сергій Бутко, співробітник Українського інституту національної пам’яті та один із делегатів Установчих зборів Народного Руху України за перебудову 8-10 вересня 1989 р. у Києві, підкреслив: «Чернігівщина стала п’ятою областю, де виникла крайова організація Руху. Це сталося 9 липня 1989-го. Ця подія та подальша діяльність чернігівських рухівців наочно показує, що попри системні репресії та русифікаторську політику комуністичного режиму впродовж 70-ти років, наш край – українська твердиня».
Він також привернув увагу до факту, що підтверджує традицію сучасних українсько-литовських відносин в умовах російської агресії: «У 1989 році перший номер чернігівської рухівської газети «Громада» був надрукований саме у Вільнюсі».
Сергій Черняков, учений секретар Національного архітектурно-історичного заповіднику «Чернігів стародавній» та активний член чернігівського Руху від часу його створення, пригадав: «Тодішні рухівці постійно перебували під пильним наглядом агентури КДБ під час проведення акцій. І коли дивишся на фото людних заходів 1989-1990 років, варто не просто милуватися, а й пам’ятати, що просто вийти з плакатом на вулицю в тих умовах – це вже потребувало мужності».
Він ознайомив присутніх із рідкісними світлинами тих буремних подій, які зберігає у двох альбомах з домашнього архіву. Також передав історичному музею книгу – збірник документів і матеріалів «Боротьба за незалежність України у 1989-1992 рр.: Чернігівська крайова організація Народного руху України за перебудову», упорядниками якої є Сергій Бутко і Сергій Соломаха.
Сергій Соломаха, один із засновників чернігівського Руху, депутат Чернігівської міської ради першого демократичного скликання в 1990-1994 роках, зазначив: «Народний Рух України виконав свою місію, заклав підвалини незалежності України. І тепер український народ сам вирішує свою долю. Зрештою, досвід боротьби Руху за Українську державу стане корисним у захисті нашої Вітчизни від російської агресії на Сході України, що розпочалася п’ять років тому».
Відмітив цікаву символічність: «Перерви, початок і завершення засідань Установчих зборів Народного Руху України за перебудову супроводжувалися мелодією «Запорізького маршу» – ми перемогли, Україна незалежна, а зараз відбиває російську агресію. Тому приємно, що відкриття виставки також почалося з цього козацького маршу. Пам’ятаємо і перемагаємо!».

Автор експозиції та модератор презентації – науковий співробітник історичного музею Михайло Жирохов.
Відкриття виставки підготовлено Чернігівським історичним музеєм імені В. Тарновського у співпраці з ветеранами Чернігівського Руху, Українським інститутом національної пам’яті.

Сергій Горобець, Український інститут національної пам’яті
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

17:44
16-Лис-2019
Голову “Укрексімбанку” Олександра Гриценка затримала СБУ
Голову “Укрексімбанку” Олександра Гриценка затримала Служба безпеки України за доруче
16:04
16-Лис-2019
У Києві невідомі викрали голову АТ "Укрексімбанк" Олександра Гриценка
Про це повідомляє телеканал "Прямий".
За словами родичів, невідомі забрали йог
16:16
15-Лис-2019
Рішення ЦВК про реєстрацію Володимира В'ятровича депутатом оскаржують у суді
"Давно такого бєспрєдєла, ну і страху, не пам’ятаю. Тепер зрозуміло, чому спікер тягн
15:50
15-Лис-2019
На Донбасі бойовики облаштовують вогневі позиції біля житлових споруд
Бойовики російсько-окупаційних військ облаштовують свої вогневі позиції біля житлових
11:16
14-Лис-2019
В Україні встановили факт знищення Луганського аеропорту російською армією
Російська Федерація у 2014 році обстрілювала Луганський аеропорт ракетами «Точка» зі
10:59
14-Лис-2019
Путін визнав негативний вплив західних санкцій на економіку РФ
У звичній манері, ухиляючись від прямої відповіді і зачіпаючи тему колонізації Марса,
12:39
13-Лис-2019
Українські спецслужби активно протидіють інформаційній агресії Росії (відео)
Російська Федерація продовжує гібридну війну проти України, в тому числі щедро фінанс
12:24
13-Лис-2019
Військова контррозвідка СБУ затримала агента російських спецслужб
Прес-центр Служби безпеки України оприлюднив дані щодо попередження інформаційної спе
18:23
11-Лис-2019
На Чернігівщині за хабар трьох поліцейських засуджено до п’яти років позбавлення волі
Чернігівський районний суд виніс вирок трьом посадовцям поліції, яких викрили на отри
11:52
11-Лис-2019
Александрійський патріархат визнав ПЦУ як канонічну православну церкву
Александрійський патріархат (Греція) – друга після Вселенського патріархату помісна п
Усі новини