ваша підтримка важлива для незалежного видання стань патроном
22 травня у Чернігові біля пам'ятника Тарасу Шевченку на Валу відбулося вшанування пам’яті видатного поета та літературно-мистецька акція з нагоди 160-річчя перепоховання праху Великого Кобзаря на Чернечій горі в Каневі. В урочистому заході взяли участь Ніна Леміш — перша заступниця голови Чернігівської обласної ради, Олександр Шевчук — начальник управління культури і туризму, депутат Чернігівської міської ради, представники органів влади, Українського інституту національної пам’яті, закладів культури, громадськість.
Заупокійну літію за Тарасом Шевченком — українським культурним та громадсько-політичним діячем, мислителем, гуманістом, поетом, художником, вченим, ідеологом соціального та національного визволення, Кобзарем українського народу, одним із провідних творців історичної пам’яті та національної ідентичності українського народу, знаковою постаттю національної пам’яті, національним символом України — відправив настоятель Чернігівського храму Святої Великомучениці Катерини, секретар Чернігівської Єпархії Православної церкви України, протоієрей отець Роман Кіник. Після цього відбулося покладання квітів. У літературно-мистецькій акції взяли участь професійні артисти, діти та молодь. Її організатори: управління культури та туризму Чернігівської міської ради та Національний університет «Чернігівський колегіум ім. Т.Г. Шевченка». Студенти університету виготовили семиметровий стилізований рушник із цитатами з віршів Великого Кобзаря, яким прикрасили пам’ятник молодого Шевченка. Капела бандуристів ім. О. Вересая обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм виконали твори українського поета «Зоре моя вечірня», «Тече вода в синє море». А учні Чернігівської міської школи мистецтв озвучили, зокрема, «Бандуристе орле сизий», «По діброві вітер виє», «Мені однаково» та «Думка». Традиційно після завершення виступів усіх бажаючих запросили до «вільного мікрофону» для читання поетичного слова Кобзаря, авторської поезії, присвяченої Шевченкові, та патріотичних творів.
«Останній шлях Великого Кобзаря проходив і через населені пункти Чернігівщини: Атюші, Батурин, Доч, Шаповалівку, Борзну, Оленівку, Берестовець, Комарівку, Ніжин, Носівку, Козари, Козелець, Сираї і далі на Київ. Труну супроводжували численні маси населення, майже в кожному місті була зупинка процесії, де відправлялася панахида. Біля Оленівки в лісі відбувся багатолюдний обід для народу. Тут був дехто з прислуги Білозерських, що особисто знав Тараса Григоровича з часів його перебування в Оленівці та Мотронівці в 1847 році. Тут же, в Оленівці, художник Григорій Честахівський змалював масову зустріч народом домовини Тараса Шевченка. Особливо ж урочиста зустріч відбулася в м. Ніжині. Микола Білозерський згадував, що «в Ніжині назустріч вийшли цехові із значками, ліцеїсти та гімназисти», — повідомив Сергій Бутко, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області.
Сергій Горобець, Український інститут національної пам’яті