реклама партнерів:
Головна » У Дніпропетровську відкрито виставку документів, присвячену репресованим священикам

У Дніпропетровську відкрито виставку документів, присвячену репресованим священикам


Коментарі: 0 Церква та суспільство

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
У Дніпропетровську відкрилась експозиція, присвячена пам'яті репресованих за радянських часів священнослужителів, «Любов більше життя». Розсекречені матеріали з архівів СБУ вперше показують широкому загалу. «Будучи тимчасовим священиком в с. Кам'янці Карло-Марксівського району, він вів агітацію серед селян проти безбожників-комуністів. У січні 1929 року в церкві при великому скупченні селян виголосив проповідь на тему «Чи був Христос». Це матеріали зі справи сільського священика о. Миколи Олександровича. За проповідь в храмі його покарали як на ті часи м'яко - засланням до Казахстану.
Пожухлі сторінки справ, протоколи допитів, фотографії. Православні митрополити, настоятелі церков і монастирів, звичайні сільські священики, ченці, дяки... У кожного з них своя трагічна доля - звинувачення у приховуванні хліба, «одурманюванні релігією мас», в непокірності радянській владі, участі у підпільних націоналістичних організаціях. Протоколи допитів свідчать: багато церковнослужителів врешті-решт підписувались під зізнаннями в антирадянській діяльності, та від віри не відрікались.

Долю священиків вирішували «трійки» та «двійки»
Скільки їх, засланих у табори і розстріляних, наразі не знають ні історики, ні представники силових структур. 2000-го року до Держархіву Дніпропетровської області СБУ передала майже 11 тисяч справ про репресованих краян, серед них - 133 священнослужителі. Усі вони були засуджені у 30-50-ті роки несудовими органами ГПУ-НКВС-МГБ. Долю людей, заарештованих з політичних мотивів, вирішували «трійки», до складу яких входили представники обкомів партії і прокуратури, та «двійки» (комісія НКВС і Прокуратури СРСР). Багатьох покарали смертю, розповідає один із організаторів виставки, керівник Дніпропетровського центру православної культури «Лествиця» Ігор Собко.
«Тут зафіксоване життя тих священиків та мирян, які натерпілися, настраждалися через віру. Вони полюбили правду», - каже Ігор Собко.
Найбільша кількість слідчих справ щодо служителів церкви припадає на період масових репресій 1937-1938 років. «Трійки» цих років виносили найсуворіші вироки. 1937-38-го тільки один священик з Дніпропетровщини був засуджений до 5-ти років таборів, решта - до розстрілів.

Доля багатьох досі невідома
Історики нарікають: попри те, що чимало матеріалів розсекречено, про долю багатьох священиків, засуджених у 30-ті роки, досі не відомо. Приміром, архівно-слідчих справ священнослужителів за 1934-1936 роки у них немає, каже директор Державного архіву Дніпропетровської області Ніна Кіструська.
«На жаль, ці документи відносяться до документів з конфіденційною інформацією. Для цієї виставки ми відібрали 11 кримінальних справ священиків, репресованих у 30-50-ті роки», - розповідає керівник архіву.
Інформацію про репресованих священнослужителів наразі збирають не тільки православні, а й інші релігійні та національні громади Дніпропетровщини. Нещодавно у Дніпропетровську відкрили дошку в пам'ять про десятьох священиків римо-католицькій парафії, загиблих в часи сталінських репресій.

Радіо "Свобода"
Автор: Юлія РАЦИБАРСЬКА







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

11:19
22-Груд-2024
Круглий стіл у Чернігові до 87-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола
21 грудня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черніг
12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
Усі новини