Версія для людей з вадами зору
реклама партнерів:
Головна » У Криму відбулися масові акції вшанування пам'яті жертв депортації

У Криму відбулися масові акції вшанування пам'яті жертв депортації


Коментарі: 0 ПОДІЇ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
18 травня в Криму відзначали 66 річницю депортації кримськотатарського народу в райони Сибіру, Уралу і Центральної Азії.
У травні 1944 року упродовж 3-х днів за наказом радянського диктатора Сталіна бійці Червоної Армії і військ НКВД вивезли з півострова близько 200 тисяч кримських татар, переважно жінок, дітей і літніх людей. Згодом із фронтів у місця вислання були відправлені ще кілька десятків тисяч радянських офіцерів і солдатів кримськотатарської національності. Від 1993 року в Криму 18 травня офіційно відзначають День пам'яті жертв депортації. З цієї нагоди сьогодні у Сімферополі на центральному майдані міста пройшов масовий жалобний мітинг.
Він пройшов без ексцесів і зібрав, за різними даними, від 10 до 20 тисяч осіб. Традиційно мітинг розпочався мусульманською молитвою за упокій душ загиблих у депортації. Звучали слова співчуття і вшанування загиблих.
За багатьма джерелами, кримськотатарський народ у перші роки депортації втратив майже половину своєї чисельності.

Світ має допомогти Україні?
Втім, традиційно звучали і політичні речі. Зокрема, лідер Меджлісу Мустафа Джемілєв засудив спроби реабілітувати Сталіна і реанімувати сталінізм. За його словами, сталіністи нині є і в українському уряді. Лідер Меджлісу згадав міністрів освіти і внутрішніх справ України, які публічно виправдовували депортацію і зневажливо відгукувалися про кримських татар.
Мустафа Джемілєв також різко негативно висловився щодо подовження базування в Криму російського флоту без узгодження цього питання з корінним народом півострова. Разом з тим він зазначив, що під тиском європейських структур українська влада демонструє готовність вирішувати проблеми кримських татар.
В ухваленій на мітингу резолюції – заклик до залучення до розв'язання кримськотатарського народу міжнародних організацій. «Ми, учасники всекримського жалобного мітингу, закликаємо делегатів Курултаю кримськотатарського народу, Всесвітнього конгресу кримських татар і Меджліс кримськотатарського народу вжити всі необхідні заходи для підготовки і проведення міжнародного форуму з питань відновлення прав кримськотатарського народу на своїй батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні», – сказано в резолюції.

Влада демонструвала готовність до діалогу
Чи не вперше на всекримському жалобному мітингу були присутні і виступили всі три перші особи автономії – спікер місцевого парламенту Володимир Константинов, прем'єр-міністр автономії Василь Джарти і представник Президента України в Криму Сергій Куницин. Втім, із них лише прем'єр назвав винних у депортації – Сталіна і «злочинний режим».
Василь Джарти від імені Президента Януковича також пообіцяв увагу влади до проблем кримських татар і водночас заявив, що вважає їх частиною українського народу.
«Всі народи, які живуть в Україні і, зокрема, в Криму, – це українці. І ми зобов'язані турбуватися про жителів України, створювати їм комфортні умови для того, щоб кримчани не виживали, а жили. Щоб кожна людина відчувала турботу держави», – сказав прем'єр-міністр Криму Василь Джарти.

Володимир Притула
Джерело: "Радіо Свобода"







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

21:08
06-Лип-2025
Кремль вже програв Азербайджану
Найбільшою стратегічною помилкою президента РФ Володимира Путіна було прийняття ним р
14:34
04-Лип-2025
Україна повернула з полону ще одну групу Захисників
Продовжуються обміни згідно зі “Стамбульськими домовленостями”, про це інформує Коорд
14:27
04-Лип-2025
У колишнього міністра оборони Олексія Резнікова проводять обшуки
Національне антикорупційне бюро провело обшуки у колишнього міністра оборони Олексія
14:41
02-Лип-2025
Припинено громадянство України Ореста Березовського (так званого митрополита УПЦ (МП) Онуфрія
За матеріалами СБУ було припинено українське громадянство Ореста Березовського, котри
21:49
01-Лип-2025
Росія сподівається зафіксувати недоторканість УПЦ та повернути її російську ідентичність
28 квітня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров в інтерв'ю бразильській газет
13:14
30-Чер-2025
11 років тюрми заочно отримав митрополит УПЦ (МП), який благословив війну рф проти України
За матеріалами Служби безпеки до 11 років позбавлення волі заочно засуджено підсанкці
Усі новини

Сollaborator