реклама партнерів:
Головна » 2011 » Травень » 4 » У Переяслав-Хмельницькому назріває протистояння

У Переяслав-Хмельницькому назріває протистояння


2011 » Травень » 4
Автор: Черняков
Коментарі: 0
Переглядів: 958
КУЛЬТУРА


19 квітня 2011 р. офіційний сайт УПЦ (МП) повідомив про перебування у м. Переяслав-Хмельницькому вікаріїв глави цієї Церкви – архієпископа Олександра та єпископа Пантелеімона. Владик, як зазначено у повідомленні, «супроводжували» голова Київської обласної державної адміністрації Анатолій Присяжнюк та міський голова Переяслав-Хмельницького Олександр Шкіра.
Серед іншого у повідомленні йдеться про відвідування ними Вознесенського собору в м. Переяславі. «Ще донедавна у соборному храмі древної обителі (створеної у складі УПЦ МП у лютому 2011 р. – примітка) розміщувався музей. За останній рік стараннями місцевої влади, святиня була повернута Церкві. Також зусиллями голови Київської ОДА Анатолія Прияжнюка, обителі, що нині відроджується, були повернуті монастирські угіддя» – написано у повідомленні.
І владі, і церковним діячам УПЦ (МП) добре відомо, що понад 15 років повернення Вознесенського собору для звершення богослужінь добивається громада УПЦ Київського Патріархату. Тому наполегливими спробами взяти цей храм під свій контроль представники УПЦ (МП) свідомо розпалюють міжконфесійний конфлікт, у який, вільно чи невільно, на боці Московського Патріархату втягуються і представники влади.
Місто Переяслав-Хмельницький є кафедральним містом Переяслав-Хмельницької єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату, а кафедральним собором з часу утворення єпархії оголошено Свято-Вознесенський собор (пам’ятку архітектури ХVII ст.), який було збудовано гетьманом України Іваном Мазепою у 1700-1701 рр.
На сьогодні Вознесенський собор перебуває у сфері керування Міністерства культури України на балансовому обліку Національного історико-культурного заповідника «Переяслав». В соборі розміщено діораму «Битва за Дніпро», яка відтворює події форсування Дніпра восени 1943 року.
З початку 1990-х років громада Київського Патріархату добивається від влади рішення про відновлення у древній святині богослужінь. Головною об’єктивною причиною, через яку влада досі відмовлялася це зробити, є неможливість перемістити з храму в інше місце згадану діораму. Однак рішенням Переяслав-Хмельницької міської ради від 21 серпня 1996 року визначено, що після перенесення діорами у новозбудоване приміщення музею Вознесенський собор рекомендовано передати Свято-Вознесенській громаді УПЦ Київського Патріархату.
На жаль, до сьогодні приміщення музею, яке будується багато років, залишається недобудованим.
Переяслав-Хмельницька єпархія Київського Патріархату розуміє значення музею-діорами, тому не вимагає будь-що винести з собору історично цінну експозицію, яка прославляє подвиг і жертви тисяч воїнів, загиблих під час визволення столиці нашої держави. Але громада Київського Патріархату регулярно звершує богослужіння поруч із собором, не полишаючи надії, що зможе з часом молитися і у самому храмі.
І Вознесенська громада, і Переяслав-Хмельницька єпархія, і Київський Патріархат неодноразово звертались до Президента України, Прем’єр-міністра України, Міністерства культури з проханням надати дозвіл на використання Свято-Вознесенського собору міста Переяслав-Хмельницького спільно з музеєм та на проведення богослужінь громадою УПЦ Київського Патріархату у визначений договором час. Проте, жодних рішень так і не було прийнято. Нам достеменно відомо, що однією з головних причин постійних відмов є позиція представників УПЦ (МП), які віднедавна стали активно претендувати на право розпорядження Вознесенським собором.
До цього їх, напевно, надихає приклад Михайлівського храму на території музею-заповідника «Переяслав», який був з допомогою тиску й силових методів відібраний у заповідника на користь Московського Патріархату. Але якщо у цьому випадку представники МП мали справу лише з працівниками музею, які коряться розпорядженням керівництва, то у випадку з Вознесенським собором вони протиставляють себе громаді Київського Патріархату.
Минулого року громадою було отримано дозвіл на звершення богослужіння в соборі в день свята Вознесіння Господнього. Про надання такого дозволу громада і єпархія звернулися і цього року. Разом з тим нам відомо, що на такий дозвіл претендують і представники УПЦ (МП), а інформація про відвідини Переяслава архієреями Московського Патріархату «у супроводі» високих посадових осіб влади лише підтверджує це.
Переяслав-Хмельницька єпархія УПЦ Київського Патріархату висловлює обурення з приводу дій представників УПЦ (МП). Маючи у Переяславі не один храм, нещодавно зі скандалом отримавши від держави Михайлівську церкву, вони свідомо розпалюють вогнище міжконфесійного конфлікту, прагнучи взяти під свій контроль ще й Вознесенський собор.
Обурює також і позиція окремих представників влади, які своїми діями лише посилюють напруженість. Як ще можна оцінити те, коли один столичний посадовець високого рангу, який цими днями відвідував Переяслав, на занепокоєння жителів долею Вознесенського собору і можливим міжконфесійним конфліктом, зневажливо кинув: «А що таке Київський Патріархат? Це ж купка людей!» Такі дії представників влади аж ніяк не сприяють розвитку державно-церковного діалогу, конструктивним етапом якого стала зустріч глав українських Церков і релігійних організацій з Президентом В. Януковичем.
Вознесенська громада і Переяслав-Хмельницька єпархія рішучо протестують проти спроб передати Вознесенський собор Московському Патріархату і вживатимуть всіх законних засобів, включно з публічними протестами, для обстоювання своїх прав.
Про позицію Київського Патріархату з цього питання відомо Президенту України, Міністерству культури та місцевій владі. На зустрічі 21 квітня 2011 р. Глави держави з членами Всеукраїнської Ради Церков Віктор Федорович Янукович ще раз підкреслив відданість керівництва України принципу рівності усіх конфесій. Те, як розвиватимуться події у Переяслав-Хмельницькому, засвідчить, наскільки ці принципи реально поважаються на місцевому рівні.

Джерело: Прес-служба Переяслав-Хмельницької єпархії
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

16:58
16-Лют-2020
На Чернігівщині промосковські тітушки напали на священика Православної церкви України
Напад тітушок на священника ПЦУ о . Леонтія Пустовойта стався біля ґанку церкви у сел
15:35
16-Лют-2020
Відкритий лист від Героя України Леоніда Яковишина
Відкритий лист Президенту України Володимиру Зеленському, Прем’єр-міністру України Ол
15:32
16-Лют-2020
Нагороджені міжнародною медаллю Івана Мазепи
Почесною нагородою Міжнародної літературно-мистецької Академії України – міжнародною
14:55
15-Лют-2020
Російські силовики в Азовському морі затримали човен з чотирма українцями
У західній частині Азовського моря російські силовики затримали маломірне судно з чот
21:02
14-Лют-2020
Весняної повені не буде вперше за 120 років
За інформацією Укргідрометцентру, у зв’язку із нетиповим для України осінньо-зимовим
18:31
14-Лют-2020
Перші ганебні поразки російського «Вагнера» були в Україні: Дебальцеве-2015
7 лютого 2018 року весь світ був вражений нищівним розгромом, якого артилерія і авіац
20:48
13-Лют-2020
Андрію Богдану заборонили вхід у київську кондитерську
Колишньому главі Офісу президента Андрію Богдану заборонили вхід у столичну кондитерс
08:55
13-Лют-2020
Що робила дивізія імені Дзержинського під Дебальцевим взимку 2015 року?
Відзначаючи 5-у річницю героїчних боїв та гідної операції виходу із Дебальцевого укра
13:56
12-Лют-2020
Весна опікується новим підрозділом щастя і покращення життя Херсонської ОДА
Що для щастя потрібно було? У Херсонській ОДА запрацювала служба щастя і покращення я
22:33
11-Лют-2020
У Чернігові встановлено меморіальну дошку на честь Захисника України Юрія Степанця
11 лютого у Чернігові на фасаді Спеціалізованої загальноосвітньої школи №2 урочисто в
Усі новини