У Варшаві Президенти України та Польщі відкрили пам'ятний знак жертвам Голодомору. Фото

Пам’ятний знак жертвам Голодомору було відкрито на Вольському православному кладовищі у Варшаві поряд з українською некрополією, де спочивають козаки, старшини і генерали Армії Української Народної Республіки, видатні діячі періоду УНР – міністри, дипломати, професори та інші.
Після покладання вінків, президент Польщі Лєх Качинський зокрема сказав:
Лєх Качинський: Зробімо усе, щоб уся кривава, смертельна історія комунізму стала відомою народам Європи і Америки, щоб вона була відомою їм, як попердження.
Польсько-українська співпраця, польсько-українська дружба, замирення незважаючи на складні моменти в історії, - потрібне також для того, щоб нічого подібного у майбутньому не сталося.
«Голодомор був організований свідомо, з метою назавжди виключити можливість відродження України як незалежної держави.
Ці злодіяння повністю відповідають визначенню геноциду, що міститься у резолюції ООН» - наголошував Віктор Ющенко…
На православному кладовищі в столичному районі Воля в урочистості відкриття пам'ятного знаку жертвам Голодомору 1932-1933 років взяли участь не лише політики, військові, священнослужителі, а й українці, які проживають у різних куточках Польщі.
Серед них був і автор пам’ятного знаку, скульптор із Ґданська Геннадій Єршов:
«Мене називають польсько-українським скульптором. Це для мене важлива подія. Якщо придивитися, то там дуже багато символів, порожній простір – це ніби розіп‘ята дитина, є там 5 колосків, за які розстрілювали. Може ця праця невелика, але дуже символічна».
Серед тих, хто супроводжує президента Ющенка під час дводенного візиту до Польщі, є й міністр культури і туризму Василь Вовкун.
Василь Вовкун: Така зустріч на державному рівні має за мету звірити годинники. Сьогодні вже підписана дорожня карта дій у взаємовідносинах, які матимуть місце найближчим часом між Польщею і Україною.
У цьому плані дій не лише політичні, економічні справи, а й духовність, де українська і польська сторони ще раз заявляють про те, що повертаючись до історичної пам‘яті, до неї треба підходити дуже виважено, але разом з тим науково, вибачаючись за ті сторінки історії, які були болючими чи для одного народу чи для іншого народу. Але, це ніяк не може впливати на відносини сьогоднішнього і завтрашнього дня».
Пам’ятний знак являє собою традиційний козацький хрест, на якому у бронзі символічно передається трагедія українського народу, та напис українською і польською мовами:
«Пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 років», «Pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933».
Встановлення пам’ятного знака жертвам Голодомору завершить формування української некрополії у польській столиці.
Авторами пам’ятного знаку є скульптор Геннадій Єршов з Ґданська (народився у Чернігові, Україна) та архітектор Богдан Боберський з Варшави.
Володимир Прядко
За матеріалами: "Польске радіо"






Геннадій Єршов
|
|