реклама партнерів:
Головна » Україна, яку втратили росіяни

Україна, яку втратили росіяни


Коментарі: 4 ПОЛІТИКУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
У 1992 році, коли Україна лише проголосила незалежність, мій улюблений режисер, на той момент заслужений діяч мистецтв Української РСР і одесит (за місцем проживання), Станіслав Говорухін зняв чудовий документальний фільм – «Росія, яку ми втратили», пише політтехнолог Тарас Березовець для Незалежної газети.
Його не так добре пам’ятають у нинішній Росії і ще менше знають у сучасній Україні. Розповідає він про життя у тій, ще дорадянській самодержавній Росії, уявлення про яку сьогодні значною мірою сформовано серіалами на кшталт "Загибель імперії" і фільмами на зразок "Адмірал".
Коли мова заходить про Україну і особливо про її "мовне питання", мені здається, починають працювати аналогічні стереотипи, сформовані і укорінені у свідомості кількох поколінь росіян.
Витоки проблеми ідуть до моменту формування сучасної української політичної ментальності, яка знаходиться у своїй завершальній стадії. Тому закінчити дискусію стосовно того, українська, білоруська чи російська мова є "юридичним правоспадкоємцем" старослов’янської, неможливо.
"Мовний" законопроект членів парламентської більшості у Верховній Раді Колесніченка і Ківалова (представлення законопроекту у Верховній Раді минулого тижня закінчилося бійкою депутатів) не відображає балансу в нинішній Партії регіонів, яка з моменту входження у владу у 2010 році значно "вестернізувалась". І зовсім не заслуга опозиції у зриві ухвалення законопроекту (за бажання влада легко продавить цей законопроект через Раду), просто сама логіка українського політикуму сьогодні несумісна з політикою державної двомовності.
Слід чітко розуміти, що для більшості громадян України питання другої державної мови знаходиться в другому десятку проблем. Українців сьогодні набагато більше хвилюють проблеми соціально-економічного характеру: безробіття, соціальних стандартів, стану доріг, медичного обслуговування, злочинності. Навіть у найбільш російському місті України - Севастополі, згідно з результатами дослідження, що нещодавно проводилося однією з найбільших київських соціологічних компаній, питання російської мови виявилося чи то на 14-му, чи то на 15-му місці за пріоритетністю. Що вже говорити про Центральну Україну, а тим більше Східну.
У російському суспільстві популярний стереотип про "злісних бандерівців", які 20 років тому захопили владу і тепер формують порядок денний для гуманітарної політики незалежної України. Як і багато міфів, нав’язаних ЗМІ, він не відповідає дійсності. Найбільші націоналісти живуть якраз на Сході України, оскільки у їхньому розумінні "націоналізм" - поняття не стільки гуманітарне, скільки економічне.
За об’ємом інвестицій в Україну з РФ до останнього часу регіоном № 1 був не Крим і не Донецька область, а "западенська" Тернопільщина. А наймінімальніша кількість інвестицій російського походження була якраз зафіксована у Донецьку. Відповідайте мені, хто після цього більший націоналіст - вусатий вуйко, що живе десь на Волині і носить вишиванку чи рафінований бізнесмен європейської зовнішності з Горлівки або Макіївки?
З цієї точки зору, гра в "другу державну мову" позбавлена всякого сенсу. Україна за своєю суттю - така ж двомовна країна, як Канада або Бельгія, де в побуті переважають відповідно англійська з французькою і голландська з французькою.
Російська настільки ж невід’ємна для мислення жителя незалежної України, що живе у Львові, у Криму, Києві чи Донецьку, як наявність баварських сосисок і нефільтрованого пива для жителя Німеччини. Більше того, найлютіші українські націоналісти у більшості своїй зовсім не україномовні. Це нове покоління російськомовних українців, найчастіше із значною долею російської крові, що живе де-небудь в Одесі, Дніпропетровську або Харкові. І повірте, що рівень їхнього націоналізму, в його махровому російському розумінні, зашкалюватиме.
Мені легко уявити собі середньостатистичного львів’янина, який невимушено переходить на російську мову, оскільки така його економічна природа. Водночас середньостатистичний російськомовний харків’янин, донеччанин чи луганець часто сміється над жителем російської глибинки, будучи переконаним, що він-то якраз у себе в Донецьку, Луганську або Харкові є таким же європейцем, як житель Парижа, Гамбурга або Барселони. І його російська мова ніяк не робить його росіянином за світосприйняттям.
Сьогоднішня Росія "кіношедеврами" у стилі "Ми з майбутнього-2" або "Матч" не лише не поміняє цього світосприйняття, але швидше навпроти - може відлякати.

До речі, дилема "на Україні" або "в Україні" може по-справжньому цікавити лише тих, хто по-старому сміється над українцями, представляючи їх класичними любителями сала і горілки. В Україні це питання вирішене раз і назавжди. Навіть у моєму рідному Криму, де жили і поховано п’ять поколінь моїх предків, у 90% випадків ви почуєте "в".
Змінилися покоління. І навіть ті люди, які традиційно відносять себе до носіїв радянського менталітету, значною мірою сприймають Росію і радянське минуле як деяку світлу казку. Але жити у цій казці чомусь не хочуть.

Джерело: http://ua.korrespondent.net
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar
4 Тернопіль • 21:55, 31-Трав-2012
Ну а ви - ЩО РОБИТЕ НА ЦЬОМУ . УКРАЇНОМОВНОМУ сайті? Загнали , батраків , гроші відробляти..? Поки будекте асоціювати галичанина з бандерівцем, доти будете мати "ущемления прав "... Хоча , хто вас чіпає? Чи у Львові хтось забороняє говорити російською? Самі врожнечу розпалюєте... самі й терпіти будете...
avatar
3 Киев • 19:30, 31-Трав-2012
Ну если для рядового украинца языковый вопрос на 10-м месте, так почему бы не решить этот вопрос для русскоговорящих? Решили и забыли. И снова все вместе продолжаем трудиться на благо Украины. Зачем постоянно пинать права граждан половины страны, которые не могут своих детей обучать на русском и не могут принимать участие в судебных заседаниях без переводчика, которого должны оплачивать...?
avatar
2 Запорожье • 19:19, 31-Трав-2012
Никчемная статья никчемного писаки.
Болтология и демагогия.
Россия - вперед!
avatar
1 Гражданин • 19:16, 31-Трав-2012
Классический "шедевр" галичанина-бандеровца!
avatar

Останні новини

22:09
07-Лют-2023
США попереджають Туреччину про експорт, який вочевидь посилює військову міць росії
США попереджають Туреччину про експорт, який вочевидь посилює військову міць росії, -
19:35
07-Лют-2023
День як день
З одкровень Федорця:
«Діду, – каже онука, – у світі стільки всього відбуваєтьс
21:40
06-Лют-2023
Підрозділи ГУР МО України посилили свої можливості і досягли нових спроможностей
Головне управління розвідки Міністерства оборони України ретельно відслідковувало сит
20:47
05-Лют-2023
На Луганщині росіяни спалюють українські книжки в котельнях
Росіяни вивозять із окупованих територій Луганської області художню та історичну літе
17:33
04-Лют-2023
Черговий великий обмін полоненими
Повернули 116 українських військових. Оборонців Маріуполя, херсонських партизанів, сн
16:43
04-Лют-2023
Заява Чернігівської обласної «Просвіти»: Імені Русових!
Заява правління обласного товариства «Просвіта» імені Т.Шевченка щодо перейменування
21:39
03-Лют-2023
У битві за Бахмут прикордонники втримали рубіж й ліквідували штурмовиків окупантів
2 лютого російсько-окупаційні війська здійснили спробу прориву лінії оборони прикордо
19:35
02-Лют-2023
Музейна зустріч «Катерининська церква у Чернігові — символ мужності і незламності міста»
5 лютого, у неділю, об 11.00 у приміщенні Колегіуму, на Валу, відбудеться музейна зус
18:41
02-Лют-2023
Європарламент закликав ЄС працювати над початком переговорів про вступ України
Європарламент у четвер ухвалив резолюцію, в якій закликає ЄС працювати над початком п
20:08
01-Лют-2023
Українські воїни отримають ще 105 розвідувальних БПЛА Vector
Компанія Quantum-Systems GmbH оголосила про постачання 105 додаткових розвідувальних
Усі новини