реклама партнерів:
Головна » 2010 » Серпень » 16 » Українці повернулися з Соловків. Фото

Українці повернулися з Соловків. Фото


2010 » Серпень » 16
Коментарі: 0 ПОДІЇ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Упродовж десяти серпневих днів майже тридцять українських прочан мандрували на північ Росії, аби вшанувати пам’ять жертв політичних репресій, які полягли на місцях масових страт в’язнів ГУЛАГу ― в карельському урочищі Сандармох і на Соловецьких островах (Архангельська область РФ).
З 1997 року, відколи карело-пітерська пошукова експедиція віднайшла в Медвежогорському районі таємне місце розстрілів (дослідник Юрій Дмітрієв поділився невеселими спогадами про пошуки), де 1937-го страчено соловецький тюремний етап ― 1111 в’язнів (серед них і українці ― інтелектуальна й духовна еліта нашої нації), наші земляки почали відвідувати пам’ятні місця з ініціативи громадськості. 2-11 серпня 2010 вчетверте проща відбулась за фінансової підтримки держави під егідою Українського інституту національної пам’яті. У 2007 році тодішній Президент України Віктор Ющенко підписав Указ «Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Великого терору ― масових політичних репресій 1937-1938 років». Відтоді щороку близько тридцяти українців на чолі з Інститутом національної пам’яті (координатори поїздки ― працівники Інституту Олександр Полонський та Ірина Болтасова) їдуть до Карелії та на Соловки, аби разом з делегаціями інших країн вшанувати пам’ять невинно убитих українців.
Цього року у поїздці взяли участь представники Товариства «Меморіал» ім. В. Стуса, Всеукраїнської організації політв’язнів та репресованих, Спілки української молоді, «Просвіти» ім. Т. Шевченка, молодіжної організації «Особистість», журналісти.
Після благословення настоятеля Покровської церкви (УАПЦ), що на Подолі, прочани 2 серпня вирушили з Києва. У мандрівці українців супроводжував священик ― настоятель храму Стрітення Господнього (м. Біла Церква) о. Сергій.
Мандруючи територією Білорусі, через Санкт-Петербург, прочани зупинились у Петрозаводську (Карелія). Члени Карельського республіканського товариства української культури «Калина», яке тривалий час очолює Лариса Скрипникова, радо зустріли земляків. Після теплої зустрічі та екскурсії Карельським державним краєзнавчим музеєм (його теж очолює українець за походженням Михайло Гольденберг) 5 серпня українці разом із іншими прочанами взяли участь у церемонії вшанування пам’яті жертв політичних репресій на меморіальному цвинтарі урочища Сандармох (Медвежогорський район) біля пам’ятника «Люди, не убивайте друг друга».
На місці, де було розстріляно найкращих синів українського народу ― митців, учених, священиків (Лесь Курбас, Микола Зеров, Микола Куліш, Валер’ян Підмогильний, Степан Рудницький, Марко Вороний, Матвій Яворський, Антін Крушельницький із синами), українці помолились, поклали квіти, запалили свічки. У цьому моторошному глухому закутку в лісі, де капітан Матвєєв розстріляв в’язнів пострілом у потилицю, активісти товариства «Калина» 2004 року встановили гранітний пам’ятник ― Козацький хрест «Убієнним синам України» (київські скульптори Микола Малишко й Назар Білик). Серед членів товариства немає бізнесменів, тому кошти на спорудження пам’ятника довелося збирати самотужки, за підтримки світового українства. Народний депутат України Ярослав Кендзьор пообіцяв, що повернувшись в Україну, організує фонд для збереження та доглядання пам’ятника.
Наступного ранку українська делегація від порту в Кемі прибула до Соловецького острова (Архангельська область РФ). Дні пам’яті жертв політичних репресій 6-9 серпня організували Соловецький музей-заповідник спільно з регіональними відділеннями Міжнародного товариства «Меморіал».
У перший день усі охочі могли переглянути фільми про історію Соловецького табору особливого призначення (російською абревіатура СЛОН), «рекламний» фільм про Соловки, яким радянську та світову громадськість намагались переконати в тому, що на острові в’язням живеться чудово.
День 7 серпня розпочався з панахиди у Спасо-Преображенському соборі, спорудженому ще в 15 столітті. Він знаходиться на території Соловецького кремля, де свого часу за наказом імператриці Катерини ІІ на 25 років було ув’язнено останнього кошового отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського. Тут кошовий і дожив свого віку й помер на 113 році життя.
А вже у 20-30-х роках ХХ століття у Соловецькому монастирі утримували політичних в’язнів, яких радянська влада хотіла «перевиховати». По всьому острову розкидані також штрафні ізолятори, в яких ламали дух незговірливих «контрреволюціонерів». Про жахливі умови життя в’язнів на Соловках, де апробовувались методи використання людського ресурсу усіх в’язнів ГУЛАГу для побудови «соціалістичного майбутнього» з мінімальними затратами, розповідає експозиція «Історія Соловецького табору особливого призначення 1923-1939 рр.»
Цього ж дня разом з представниками інших делегацій (зокрема, цього року вперше у Днях пам’яті взяли участь представники Німеччини ― відділення Товариства «Меморіал» Берліна та Мюнхена) українці вшанували пам’ять загиблих на мітингу біля Соловецького каменя та поклінного хреста.
8 серпня на горі Секирній, де в церкві Вознесіння містився чоловічий штрафний ізолятор, відбулась акція «Свіча пам’яті».
На завершення програми відбувся круглий стіл учасників Днів пам’яті та вечір-зустріч із автором книги «Соловки. Двадцять років особливого призначення» Ю. Бродським.
Українська делегація повернулась додому. Але в тих місцях, де навічно залишились закатовані тіла цвіту української нації, горять свічки з України, майорять вишиті рушники, витає відлуння українських пісень… «Чуєш, брате мій…» ― співали соловецькі в’язні, коли хтось із земляків-українців помирав у неволі. «Чуєш, брате мій…» ― повторили під акомпанемент бандури нащадки закатованих в’язнів…

Тетяна Пасович, заступник головного редактора освітнього студентського тижневика «Аудиторія»
Джерело: Український інститут національної пам’яті
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

22:04
21-Чер-2021
«Лідер» російського флоту: чому Росія продовжує відкладати проєкт сучасного ескадреного міноносця
Вперше про перспективний ескадрений міноносець проєкту 23560 «Лідер» заговорили в 200
22:37
20-Чер-2021
Військово-морські навчання Україна-НАТО як кістка в горлі для Росії
Активна співпраця України з НАТО лякає і насторожує офіційну Москву. І цьому є дуже п
22:08
18-Чер-2021
У Чорноморському регіоні НАТО проводить багатонаціональне навчання, в яких візьме участь і Україна
Такі спільні навчання - це ще один важливий крок і головний захід, спрямований на наб
22:41
14-Чер-2021
В НАТО оголосили, що Україна отримає членство через ПДЧ
Лідери НАТО схвалили комюніке за підсумками брюссельського саміту Альянсу.
Коп
16:12
14-Чер-2021
Уламки імперії: як випускники російської розвідшколи псують авторитет своїх «дідів»
З кожним роком секретні операції спецпідрозділів Росії стають все більш відомими. Іст
20:48
12-Чер-2021
Нові два українських видання про країни Африки
Навесні 2021-го побачили світ книги Юрія Косенка «Сомалійські прислів'я мовою оригіна
18:56
11-Чер-2021
Чому сказилася Росія через напис "Героям слава!" на формі української збірної
УЄФА пішов на поводу у Росії і намагався заборонити гасло "Героям слава!" на формі ук
11:48
11-Чер-2021
Як працюють вакцини від COVID-19 та чи варто їх боятися. Вісім запитань до імунолога
1. Чому у вакцин виникає побічна дія і якою вона може бути?
Вакцина спричиняє
09:42
11-Чер-2021
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки: як псевдоукраїнські медіа маніпулюють громадською думкою
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки проаналізував три пропагандис
15:56
10-Чер-2021
Безпека держави напряму залежить від захищеності її інформаційного та кіберпростору
Сьогодні Служба безпеки України реалізує весь комплекс заходів для інформаційної та к
Усі новини