реклама партнерів:
Головна » 2015 » Квітень » 30 » Українські чорноземи: продавати чи ні?

Українські чорноземи: продавати чи ні?


2015 » Квітень » 30
Коментарі: 0 ЕКОНОМІКА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
В Україні сконцентровано 20% світових чорноземів. Це найбільш родючі землі планети. А ще в нашій країні найдовше у світі триває реформа землі – 25 років українці не можуть з’ясувати, що робити зі своєю землею: чи можна її продавати, чи ні.
Всі уряди погоджуються, що приватна власність значно краща, ніж колгоспи. Навіть провели перший крок – здійснили розпаювання, і зараз більшість сільськогосподарських земель у власності селян. За час незалежності України 7 мільйонів осіб отримали право на свої паї, але повністю ними розпоряджатися вони не можуть: мають право або здавати в оренду за невеликі гроші, або обробляти свій наділ.
П’ять разів Верховна Рада України накладала мораторій на продаж землі. Вперше в 1992 році, востаннє – у 2012 році. У 2016-му термін його дії спливає, й українці знову починають говорити про можливість продажу землі. Частина населення України вважає, що це призведе до того, що землю скуплять мультимільярдери, або навіть іноземці. Інша ж частина переконана, що без продажу землі неможливо запустити економіку й сільське господарство, які зараз перебувають не в кращому стані.
Що робити з найціннішим ресурсом, який залишився в Україні – землею? Продавати чи ні? І чи можемо ми бути господарями на своїй землі, якщо власником буде хтось інший? Шукали компромісних рішень, представивши свої точки зору, експерти та учасники п’ятого випуску ток-шоу на суспільно-важливі теми "Дебати PRO".
Категорично відхиляє можливість продажу родючих українських чорноземів Ігор Попов, народний депутат України від "Радикальної партії Олега Ляшка". На його думку, мораторій на продаж землі однозначно треба подовжити, бо зараз найгірший час для продажу земель сільськогосподарського призначення: "По-перше, ціна на таку землю впала до остаточного мінімуму. Тому селяни продадуть свої паї за безцінь. По-друге, є загроза, що ці землі скуплять аграрні холдинги. І вони не матимуть ніяких соціальних зобов’язань, які ляжуть на плечі держави. По-третє, існує реальна небезпека того, що покупцями українських земель будуть араби, громадяни Китаю та Росії. Робитимуть це через підставних осіб. Ми ведемо війну з Росією, але купуємо у них газ, а ще їм продати землю?! Є загроза земельної афери – такої ж як афера із приватизаційними майновими сертифікатами. Тому сьогодні це неможливо".
Опонент Ігоря Попова – народний депутат України від "Блоку Петра Порошенка" Леонід Козаченко висловив не протилежну думку, а відразу запропонував учасникам дискусії свої ідеї щодо того, як і що необхідно зробити, щоб українці наважилися продавати землі: "Україна – це країна з ринковою економікою. Усі ті країни, до яких ми хочемо приєднатися, а це країни Євросоюзу, мають землі приватної власності. І єдине, що стримує суспільство від підтримки процесу продажу української землі – це недовіра до влади. І не дивно, адже наша держава є однією із найкорумпованіших на пострадянському просторі. У цьому рейтингу нас можна порівнювати хіба що з африканськими країнами. Тому якщо ми боротимемося з корупцією, будуть чітко прописані закони і кращі показники в економіці, а люди матимуть значно кращі умови для свого існування, то всі обов’язково підтримають можливість продажу землі".
У свою чергу колишній голова державного агентства земельних ресурсів Сергій Рудик радить замість дозволу на продажу землі ввести таке поняття як речове право на довгострокову оренду, яку можна продавати, як це роблять у Китаї, наприклад. Не підтримує продаж землі віце-президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Микола Стрижак, який вважає, що цього не можна зараз робити, бо це призведе до зубожіння селян, а нечесні ділки зможуть на цьому добре заробити.
На противагу прихильникам продовження мораторію на продаж землі заступник міністра аграрної політики Володимир Лапа пропонує своє бачення проблеми: "У свій час формування земельної політики відбувалася не в інтересах власників земельних паїв, якими є селяни. А це близько семи мільйонів наділів. Зараз 500 тисяч наших співгромадян – це люди похилого віку, які вже померли і не мали спадкоємців. Землі перейшли у власність держави. Виходить, що однією рукою держава надала їм ці землі, а іншою – не дала ними розпорядитися. Понад те, за таких умов люди змушені або самостійно обробляти землю, хоча більшість не має такої можливості, або здавай задешево в оренду. Тому необхідно сформувати комфортні умови для людей, щоб вони відчували себе захищеними. Сподіваюся, що це відбудеться скоро".
Погодився із заступником міністра завідувач кафедри земельного та аграрного права Київського національного університету Анатолій Мірошниченко. Він навів свої аргументи щодо необхідності продажу землі та звернув увагу студії і глядачів на те, що саме питання "Продавати чи не продавати землю?" поставлено некоректно.
"Мова йде не про те, "продавати – не продавати", а про те, "дозволити чи не дозволити" власникам землі вирішувати долю свого майна. А це дуже важливо! Для мене, як для юриста, тут немає ніяких компромісів, адже мільйони власників паїв повинні мати таке ж право власності, як і власники рухомого майна. Чи хтось вважає, що селяни не можуть мудро розпорядитися своєю власністю?" – підкреслив юрист.

Джерело: Економіст
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

16:11
29-Лип-2021
Боротьба за білоруську незалежність: національний рух у 1920-1930 роках
Існування та боротьба Української Народної Республіки та Білоруської Народної Республ
18:35
26-Лип-2021
ЄС та ПРООН відкрили оновлені медичні колцентри на сході України
Сьогодні Європейський Союз та Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН)
16:10
26-Лип-2021
Відлік нової білоруської незалежної державності у 20-му столітті
Під біло-червоно-білим прапором Білорусь здобула незалежність, яку формально проголос
14:19
26-Лип-2021
Релігійне протистояння: РПЦвУ готує Хресний хід та планує дискредитувати ПЦУ перед Варфоломієм
Так звана Українська православна церква Московського патріархату, іншими сло-вами РПЦ
08:24
24-Лип-2021
Чернігівщина: колаборанти примазуються до нашого народу...
По Україні філіал російської церкви розвісив білборди із портретом митрополита Онуфрі
07:44
24-Лип-2021
В Білорусії продовжуються репресії: арештували подружжя істориків
Спільна заява Українського інституту національної пам’яті та Української асоціації ус
22:19
23-Лип-2021
Тоталітаризм в Білорусі: як в країні придушують свободу слова і знищують надії на демократію
В Білорусі відбуваються дивні речі. Самопроголошений президент Александр Лукашенко вл
19:03
21-Лип-2021
В Ічні на Чернігівщині відкрито меморіальні дошки на честь двох українських героїв
17 липня в місті Ічня Чернігівської області з нагоди 31-ї річниці прийняття Деклараці
16:59
21-Лип-2021
Новий проєкт ЄС та МВФ підтримає податково-бюджетні реформи в Україні
Новий проєкт «Продовження податково-бюджетних реформ в Україні», який буде здійснюват
16:53
21-Лип-2021
Чому можна захворіти на коронавірус після вакцинації
Вакцинація від COVID-19 набирає обертів в усьому світі. Але українське суспільство по
Усі новини