реклама партнерів:
Головна » Унікальний замок у Свіржі на Львівщині пропонують віддати у концесію

Унікальний замок у Свіржі на Львівщині пропонують віддати у концесію


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Львівська ОДА готує документи для оголошення конкурсу щодо передачі у концесію замку в с. Свірж Перемишлянського району Львівщини. Конкурс планують оголосити наприкінці цього або на початку наступного року.
Про це 24 жовтня на прес-конференції повідомив начальник відділу культурної спадщини та культурних цінностей ЛОДА Андрій Левик, - інформує ZIK
Як розповів А. Левик, до 1939 року Свірзький замок мав конкретних власників, потім там було правління колгоспу, колгоспні склади, розміщувалася школа механізаторів. Згодом палац передали в користування Спілці архітекторів України терміном на 49 років для облаштування там будинку творчості, однак проект як такий не відбувся.
Левик також зазначив, що задум щодо передачі замку у концесію виник декілька років тому. «Спочатку Спілка архітекторів України погодила передачу замку в концесію з урахуванням певних умов, однак згодом відкликала це погодження. Питання зупинилося», – зазначив А. Левик.
За його словами, нинішній голова ЛОДА Віктор Шемчук підтримав ініціативу влади Перемишлянського району щодо передачі замку в концесію, триває підготовка документів для оголошення конкурсу, який планують провести наприкінці цього або на початку наступного року.
«На жаль, черги на те, щоб стати концесіонером, поки що немає. Наразі потенційних кандидатів нема. Ще ніхто не зголошувався», – констатував А. Левик.
Він зазначив, що основні вимоги до концесіонера – забезпечити збереження об’єкта, його автентичних елементів. Окрім того, йдеться про комплексний підхід, адже це не лише замок, а й 25 га землі, ставок.

Зі слів посадовця ЛОДА випливає, що очікують концесіонера з чималими статками. Адже для реставрації замку, який перебуває у плачевному стані, за оцінками А. Левика, потрібно 30-35 млн грн.

Довідка. Свірзький замок — замок в Україні, розташований у селі Свірж Перемишлянського району Львівської області.
Історія
Згадки про нього трапляються в архівних документах 1530 року, коли він належав шляхетському родові Свірзьких. Але сучасного вигляду він набув з середини XVII століття, з часу переходу його у власність графа Александра Цетнера (від імені якого названо цілий район — Цетнерівка та ботанічний сад у Львові). Граф наказав перебудувати, значно зміцнити замок.
Існують припущення, що задум Цетнера з укріплення Свірзького замку здійснював відомий фортифікатор, генерал від артилерії Павло Ґродзицький. Роботи з перебудови замку провадились приблизно в той же час, коли генерал Ґродзицький будував у Львові одразу два арсенали — Королівський та Сенявських.
Незважаючи на своє вигідне оборонне розташування (замок розташований на горі Белз і був оточений непрохідними болотами, ставками, в підніжжі мурів — ровами і звідним мостом), палацовий тип його архітектури навряд чи міг мати серйозне оборонне значення. Відомо, що під час українсько-польської війни в 1648–1654 роках замок не раз здобували козацькі загони, а в 1648 році — спалили татари.
В 1672 році, під час походу турків на Львів, він витримав турецьку облогу. Під час другого походу турків Свірзький замок знову вистояв і захистив у своїх мурах залогу Поморянського замку, яка, не маючи достатньої сили для оборони, через таємний хід вийшла до лісу і втекла до Свіржа.
На території замкового парку зберігся костьол, заснований ще в XV столітті. Сучасна мурована будівля костьолу в стилі ренесансу, яка поставлена на місці дерев'яного, що завалилася; вона походить з 1541 року. Над входом у костел і нині можна бачити рештки шляхетського герба колишніх володарів. До костелу від замку вів підземний хід. Завалену частину підземного ходу можна побачити з рову, який оточує замок біля перекидного моста.
Львівський краєзнавець Й. Гронський розповідає, що в 1956 році у Свірзькому костелі біля замку (у Свіржі є ще й другий костел) бачив усередині фрески, які відкрилися внаслідок облуплення тиньку. На фресках була зображена оголена жіноча постать з довгим розпущеним волоссям в молитовній позі на колінах на тлі панорами середньовічного Свіржа. Судячи з опису, це могла бути Марія Єгипетська. Подальша доля цих фресок невідома.

Сучасний стан
Нині стан замку не найкращий. Незмінними збереглися тільки зовнішні стіни. Всередині, після неодноразової «модифікації» збираються розташувати будинок відпочинку архітекторів. У зв'язку з цим змінено планування кімнат замку, перебудовані інші приміщення. У внутрішньому дворі можна побачити великий колодязь, воду з якого брали на випадок облоги. Колодязь також закинутий.

За матеріалами: Вікіпедії







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

11:19
22-Груд-2024
Круглий стіл у Чернігові до 87-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола
21 грудня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черніг
12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
Усі новини