В Естонії відкрилася фотовиставка "Українська Повстанська Армія. Історія нескорених"
Як повідомили у прес-центрі СБУ, експозиція демонструється у Військовому музеї Естонії імені генерала Лайдонера. Відкриття відбулося за участі секретаря Естонської міжнародної комісії з розслідувань злочинів проти людства Тоомаса Хііо, Надзвичайного і Повноважного Посла України в Естонській Республіці Павла Кир’якова, представників дипломатичних кіл, науковців, істориків. Презентацію виставки провів керівник Центру досліджень документів визвольного руху Галузевого державного архіву Служби безпеки України Олександр Іщук.
Хііо у виступі під час презентації відзначив, що збереження пам`яті про минуле, відновлення правди про важку боротьбу з тоталітарною системою є дуже важливим для обох країн та висловив переконання про подальше зміцнення добросусідських відносин Естонії та України.
Виставка експонуватиметься у Таллінні до 31 жовтня, а 1 листопада буде презентована в Афінах - столиці Греції.
Нещодавно інститут національної пам'яті Польщі передав Галузевому архіву СБУ десятки цінних документів, загальний обсяг яких - майже 2 тис аркушів. Це у нікальна колекція документів з історії Української повстанської армії, насамперед відділів, що діяли в 1944-1947 роках на території Закерзоння (нинішня територія південно-східної Польщі).
Довідка
Українська повстанська армія (УПА) - підпільна збройно-політична формація, створена на Заході України у червні 1941 року представниками уряду Української Народної Республіки в екзилі; у жовтні 1942 року назву перейнято ОУН(б). Головне завдання УПА: оборона та звільнення українського населення як і від німецької, так і від радянської окупації.
УПА діяла до 1953 року, коли активні її дії вже було припинено, а окремі осередки спротиву діяли впродовж 1950-60-х років. З 1943 по 1950 роки Головним Командиром УПА був генерал Роман Шухевич, з 1950 по 1954 рр - Василь Кук.
Ставлення до історії УПА в українському суспільстві впродовж років незалежності коливається між позитивним (борці за незалежність) і протилежним (німецькі колаборанти): сама оцінка часто опирається на пропагандистські штампи обох сторін. Питання про офіційне визнання УПА воюючою стороною у Другій світової війні та пов'язане з цим питанням надання ветеранам УПА пільг на державному рівні (декілька західних областей вже прийняли це рішення на своєму рівні), досі залишаються невирішеними.
Взагалі ж, питання про нацистські звірства і тих, хто їх підтримував, дуже докладно розглядалось упродовж Нюрнберзького процесу 1946 року. Але жодним словом там не було згадано українських націоналістів, хоча це було б дуже бажано для радянської сторони.
З 2005 року в Україні офіційно святкують річниці створення УПА (14 жовтня 1942) - День Покрови.
За матеріалами: http://newsru.ua