реклама партнерів:
Головна » Вічна пам’ять отцю, майстру вишиваних ікон Дмитру Блажейовському

Вічна пам’ять отцю, майстру вишиваних ікон Дмитру Блажейовському


Коментарі: 0 ЛЮДИНА. ОСОБИСТІСТЬ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
23 квітня на 101-му році життя помер отець-доктор Дмитро Блажейовський. 27 квітня його провели в останню путь. Згідно заповіту, отця Блажейовського поховали на Янівському цвинтарі у Львові.
За своє життя він створив більше 350 вишиваних ікон та хоругв, портретів українців, написав 25 наукових праць та численні публіцистичні статті з церковної історії. Дмитро Блажейовський видав 16 альбомів узорів українських релігійних вишивок. Він вважав, що українці мають вчитися вишивати, щоб у кожній українській хаті була вишивана ікона. «У нас мають бути вишиті ікони, нехай у Росії малюють, а ми маємо вишивати, бо це наше, і тому треба це підтримувати. Ми тим і різнимось, бо такої вишивки у світі, як у нас, я ніде не зустрічав. Трохи є в румунів, індіанів, але то не те. Тризуб, Шевченко, Франко, вишивана ікона – це те, що має бути в українській хаті, на цьому потрібно виховувати дітей. Адже родина формує дитя», – наголошував священик.
20 вересня 2001 року виставка вишиваних ікон відкрилась у Чернігові, в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній». Виставковий зал Колегіуму був переповнений. Шанувальники його творчості приїхали з усіх куточків Чернігівщини: із Сосниці, Городні, Мени, Ніжина… Дмитро Блажейовський дивувався, він не думав, що тут так багато його прихильників. А його обнімали і дякували. Жінки-вишивальниці розказували, що завдяки йому, вони, мовби, знову народилися, у них з’явилось бажання жити і творити, вишивати й малювати ікони.
Виставка вишиваних ікон експонувалась в Чернігові лише тиждень, але її відвідали тисячі людей. Черги стояли, щоб подивитись на дивовижні твори. Через кілька років, на прохання чернігівців, виставка вишитих ікон знову відкрилась в приміщенні Колегіуму.

Дмитро Блажейовський народився селі Вислоці Горішньому на Лемківщині 21 серпня 1910 року. Навчався він у Празі, звідки пішою прощею відбув у Рим, де студіював філософію, теологію, історію, захистив дві докторські роботи (з теології та історії). Майже 30 років прожив і душпастирював у США. Там отець Блажейовський залишив після себе збудовані храми та численні парафії. Ночами він працював, щоб заробити грошей для повернення у Рим, де міг би займатись науковою працею. 1973 року він знову у Римі. Лише у 63 роки отець-доктор почав вишивати ікони. Його вишивані ікони знаходяться в катедральних соборах Львова, Києва, Мюнхену, Лурду, Риму, а також у різних церквах Європи, Америки, Австралії. Отець Дмитро створив цілий цикл Богородичних ікон (біля 25), відомих в Україні та поза її межами.
А десять років тому за власні гроші Дмитро Блажейовський створив музей вишиваних ікон у Львові. Отець Дмитро нагороджений Папською медаллю «Христос - наш мир» і державною нагородою України – орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. 2009 року Львівський музей вишиваних ікон та образів отця-доктора Дмитра Блажейовського і Товариство «Україна-Світ» висунули кандидатуру о. Блажейовського на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка.
Вишивана ікона здобула сотні послідовників у багатьох містах та селах України. За схемами Дмитра Блажейовського вишивають ікони, образи, хоругви.

Християни вірять: Якщо хтось помирає на Христове Воскресіння, його щаслива душа піде просто до неба, у рай, бо того дня «небо отворено». Вічна пам’ять отцю Дмитру Блажейовському.

Джерело: "Чернігів стародавній"







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
22:35
12-Груд-2024
Європейська "дипломатична вісімка"
Європейська "дипломатична вісімка" - новий неформальний майданчик співробітництва між
Усі новини