реклама партнерів:
Головна » Володимир В’ятрович – новий директор Українського інституту національної пам’яті

Володимир В’ятрович – новий директор Українського інституту національної пам’яті


Коментарі: 0 СОЦІУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
27 березня Віце-прем’єр міністр України Олександр Сич представив колективу Українського інституту національної пам’яті нового директора – Володимира В’ятровича.
Олександр Сич наголосив, що перед Інститутом стоїть надзвичайно відповідальне завдання – формування концепції національної пам’яті, трактування болісних, трагічних сторінок історії українського народу, підняття на поверхню тої правди, яка має вилікувати українське суспільство від усіх завданих ран в часи тоталітарного режиму та здійснити консолідацію і об’єднання української нації.
25 березня Кабінет Міністрів України оприлюднив своє розпорядження про призначення директором Українського інституту національної пам’яті історика Володимира В’ятровича.
Кандидат історичних наук В. В’ятрович переходить на цю посаду із Києво-Могилянської академії. Нагадаємо, що у 2008–2010 роках він, будучи директором архіву СБУ, розсекретив архіви КҐБ. Опісля рік працював старшим запрошеним дослідником в Українському науковому інституті Гарвардського університету (США). Автор шести книг, співавтор трьох.
В. В'ятрович переконаний, що події останніх місяців в Україні, зокрема злочинне застосування владою зброї проти мирних демонстрантів, є наслідком того, що Україна впродовж 23 років так і не переосмислила минуле і не визначила інструментів подолання наслідків тоталітаризму, не засудила його злочинів.
«А щоб критично дивитися на історію, її ще треба розповісти. Поки обмежено доступ до архівів — обмежено доступ до фактів», – пояснює науковець. Для цього керівник УІНП ставить собі за завдання створення архіву національної пам’яті, який дасть можливість вивести з-під відання сучасних спецслужб та правоохоронних органів (йдеться по СБУ, МВС, СЗР) архіви карально репресивної системи Радянського союзу. «Цивільність» таких документів забезпечить сталу політику відкритого доступу до них. Це важливо, адже вони показують справжню ситуацію в роки панування тоталітарного режиму, особливості його функціонування та, врешті-решт, знання – це запобіжник від повторення злочинів тоталітаризму в сьогоденні», – говорить В. В’ятрович.
Український інститут національної пам’яті чекає реформа: Ця установа має в своїй діяльності орієнтуватися на подібні структури в інших посткомуністичних країнах Центральної та Східної Європи. Інститути нацпам’яті – це органи державної влади зі спеціальним статусом, робота з архівами каральних спецслужб, інформування суспільства про результати наукових досліджень минулого, робота з місцями пам’яті (пам’ятники, музеї, могили людей — жертв репресій, учасників воєн, борців за незалежність).
«Ми розповідатимемо людям, що відбувається із суспільствами, де режим нехтує правами людини. Переконаний, що саме активна позиція громадянського суспільства не допустить повторення злочинів у майбутньому. Наше ж завдання: зробити все, аби кожен мав доступ до фактів, на базі яких робитиме власні висновки, не нав’язані ніким, особливо державою».

ДОВІДКОВО:
В’ятрович Володимир Михайлович – 36 років, історик, публіцист, громадський діяч. Очолює науковий центр в Національному університеті «Києво-Могилянська академія». В 2008–2010 роках на посаді Директора архіву Служби безпеки України провів розсекречення раніше таємних архівів КҐБ і організував відкритий доступ до них. У 2010–2011 роках – старший запрошений дослідник Українського наукового інституту Гарвардського університету (США). У 2012 році працював з документами Інституту Гувера (Стенфордський університет, США). У 2002 році В. В’ятрович заснував Центр досліджень визвольного руху (ЦДВР) www.cdvr.org.ua – неурядову дослідницьку установу, яка з 2012 року є членом Європейської платформи пам'яті і сумління. ЦДВР у співпраці із Службою безпеки України у 2009 році став співтворцем Національного музею жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» у Львові в колишній в'язниці КҐБ та Гестапо. Відстоюючи право на доступ до архівів радянського періоду, у 2013 році ЦДВР спільно з Львівським національним університетом імені Івана Франка відкриває Електронний архів avr.org.ua з понад 14-ма тисячами документів. Автор шести книг, співавтор трьох. У 2013–2014 активний учасник Громадського сектора Євромайдану.

Український інститут національної пам’яті




QR-код посилання на сторінку




Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

20:22
28-Бер-2024
Російські спецслужби під прикриттям московського патріархату
Ця війна є цивілізаційною. Без знищення московії як імперії, миру і спокою для Україн
19:46
27-Бер-2024
Пам’яті Героя України Дмитра Романченка з Чернігова
У Небесному війську Захисників України гідне місце займають і уродженці Чернігова — п
19:24
27-Бер-2024
По Харкову вдарили авіабомбами - вперше з 2022-го року
Під ударом Шевченківський район, за інформацією, що перевіряється, ворог застосував д
20:44
26-Бер-2024
П'ять сценаріїв розгортання французьких військ в Україні
Президент Франції Еммануель Макрон своєю заявою про можливе відправлення в Україну за
22:12
25-Бер-2024
Василь Малюк: СБУ обіграла російські спецслужби по всіх ключових напрямках
З початку повномасштабного вторгнення Служба безпеки України значно посилила напрям к
21:20
25-Бер-2024
росіяни вчергове вдарили по Одесі балістикою
Коротко про одеські новини сьогодні.
Росіяни вчергове вдарили по нам балістико
20:29
25-Бер-2024
Війська росії захопили нові території на сході України
Армія Росії просунулася вперед практично на всіх ділянках фронту, де вона штурмує. Пр
20:11
24-Бер-2024
У Чернігові згадали заповіти В’ячеслава Чорновола
24 березня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черні
16:27
24-Бер-2024
Оборонці України - неймовірні!
Ефективність використання засобів, які є в нашому розпорядженні - безпрецедентна. Для
21:09
23-Бер-2024
На Львівщині згорів деревʼяний храм Святого Михаїла
На Стрийщині вогнеборці ліквідували пожежу в дерев’яній церкві
23 березня о 10
Усі новини