реклама партнерів:
Головна » 2010 » Серпень » 2 » Впровадження Закону України «Про акціонерні товариства»: чи дійсно «кидануть» 11 млн. акціонерів?

Впровадження Закону України «Про акціонерні товариства»: чи дійсно «кидануть» 11 млн. акціонерів?


2010 » Серпень » 2
Автор: Черняков
Коментарі: 0
Переглядів: 938
ЕКОНОМІКА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
29 липня 2010 року в Чернігові в рамках виконання програми міжнародного співробітництва USAID відбувся «круглий стіл» на тему: «Закон України «Про акціонерні товариства»: проблеми впровадження», організований Чернігівським територіальним управлінням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, благодійною організацією «Центр комерційного права» (Київ). Цей захід зібрав 80 представників акціонерних товариств з 495 зареєстрованих в Чернігівській області.
Проблема, що розглядалися на «круглому столі», пов’язана з набуттям 30 квітня 2009 року чинності Закону України «Про акціонерні товариства» та припинення з 1 травня 2011 року дії Закону України «Про господарчі товариства» в частині, що стосується акціонерних товариств. Новий закон, проголосований 17 вересня 2008 року 358 депутатами (ПР – 161, БЮТ – 145, НУ-НС – 6, КПУ – 27, БЛ – 20), під час короткотривалої «дружби» Партії регіонів і БЮТ проти Президента України В. Ющенка, на думку більшості учасників засідання, створив низку проблем і питань у діяльності акціонерних товариств. Відповідно до згаданого закону усі відкриті акціонерні товариства (ВАТ) і закриті акціонерні товариства (ЗАТ), створені під час «ваучерної» приватизації, повинні до 29 жовтня 2010 року перевести свої акції у бездокументарну форму, а до 29 квітня 2011 року набути статусу або публічного акціонерного товариства (ПАТ) або, якщо кількість акціонерів у них буде менше 100, приватного акціонерного товариства (ПрАТ). Якщо ж кількість акціонерів буде менше 10, то таке акціонерне товариство може бути реорганізовано у товариство з обмеженою відповідальністю.
Зміна статусу акціонерного товариства вимагає, крім переведення акцій у бездокументарну форму, ще й проведення загальних зборів акціонерів, переоформлення усіх установчих і регуляторних документів, отримання нових ліценцій і дозволів, перереєстрації майна тощо, а також створює низку проблем, в т.ч. при отриманні кредитів, та вимагає значних додаткових фінансових витрат. Тому й не дивно, що станом на 1 липня цього року в Чернігівській області перехід на бездокументарну форму здійснили тільки 14 ВАТ і 19 ЗАТ та лише 120 акціонерних товариств оголосили про проведення загальних зборів акціонерів для розгляду цього питання. Статусу ПАТ в області набули 5 акціонерних товариств, а ПрАТ – три. До речі, в Україні з 17 тисяч акціонерних товариств вже 2200 набули нового статусу. Це головним чином банківські установи та державні корпорації.
Безумовно, головна мета цього закону – встановлення поліпшення умов ведення бізнесу, залучення інвестицій та захист прав акціонерів. У той же час ніхто й не заперечує, що введення його в дію поховає останні ілюзії на дивіденди або продаж акцій, отриманих під час «ваучерної» приватизації громадянами України. Цей «кидок» українців за масштабами можна порівняти тільки з втратою заощаджень в ощадбанку після розвалу СРСР. Уявіть собі, що за цим законом витрати на утримання у зберігача особових рахунків з акціями ПАТів і ПрАТів покладається на самих акціонерів (до цього оплату ведення реєстру акціонерів здійснювали самі акціонерні товариства). Ці витрати для більшості українських громадян є непідйомними.
Таким чином, Закон України «Про акціонерні товариства» треба розглядати як один з перших непопулярних кроків з реформування економіки України. З іншого боку, як стверджують посадовці, що брали участь у «круглому столі», відкладати введення закону в дію не можна. Останні три роки Україна по рейтингу щодо умов ведення бізнесу займає 182-184 місце серед 190 країн світу. З колишніх республік СРСР позаду нас тільки Киргизстан. У той же час Грузія займає 11-те місце, країни Прибалтики входять до першої тридцятки.
Посадовці сподіваються, що справу може поліпшити прийнятий першому читанні 6 липня цього року Верховною Радою України (практично без обговорення!) проект закону № 6216 про внесення змін до Закону України «Про акціонерні товариства» (щодо вдосконалення механізму діяльності). Однак на відміну від самого закону, ці зміни підтримали тільки 260 нардепів з правлячої коаліції.

Виникає низка питань.
Чому така масштабна реформа акціонерних товариств, які виробляють 75% внутрішнього валового продукту, а також безпосередньо зачіпає інтереси біля 11 мільйонів акціонерів, фактично ніяк не висвітлюється у засобах масової інформації? Чому тільки завдяки фінансової підтримки з боку американського народу відбулося перше обговорення цієї проблеми на Чернігівщині? Чому досі невідомо про те, чи входить проведення цієї реформи у плани уряду Януковича-Азарова?

До речі, депутатська група Української народної партії у Верховній Раді України відмовилася голосувати за прийняття Закону України «Про акціонерні товариства».

Джерело: Сергій Соломаха, заступник голови Чернігівської обласної організації Української народної партії

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

14:45
02-Чер-2020
Розстріл демонстрації в Новочеркаську 2 червня 1962-го
Радянська влада завжди позиціонувала себе як владу робочих і селян. Але при цьому одн
20:37
01-Чер-2020
На Чернігівщині вшанували пам’ять борця за волю України Василя Хвоста
31 травня у с. Велика Кошелівка Ніжинського району проведено просвітницький захід на
20:13
01-Чер-2020
Відійшов у вічність відомий український композитор Мирослав Скорик
Відійшов у Вічність видатний митець і щирий, надійний Друг - Мирослав Михайлович Скор
10:58
01-Чер-2020
У Росії розлючені покупці влаштували погром у черзі за каструлями: «совок» повернувся
27 травня в російському місті Нижній Тагіл, що у Свердловській області, трапилось неп
08:36
31-Трав-2020
На адмінмежі з анексованим Кримом викрали українського військового
30 травня близько п'ятої години ранку, в районі півострова Чонгар, під час несення сл
18:30
30-Трав-2020
Верховний Суд став на захист конституційних прав громадян
29 травня 2020 року Пленум Верховного Суду звернувся до Конституційного Суду України
18:58
28-Трав-2020
Національний заповідник «Чернігів стародавній» відновлює екскурсійну діяльність
Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» відновлює екск
10:33
28-Трав-2020
Росія планує військове вторгнення в Україну під ейфорією «побєдобєсія» - експерт
Весь минулий рік президент Росії Володимир Путін з політичними та військовими аналіти
19:58
27-Трав-2020
На чернігівському Валу розцвіли рідкісні дерева – церцис європейський
На Валу, неподалік від гарматної алеї, цього року розцвіло кілька молодих дерев. Здал
21:38
26-Трав-2020
Російсько-окупаційні війська на Донбасі вбили військовослужбовця Збройних Сил України
Сьогодні, 26 травня, російсько-окупаційні війська вкотре порушили режим припинення во
Усі новини