реклама партнерів:
Головна » Втрачені орієнтири Росії

Втрачені орієнтири Росії


Коментарі: 0 ПОЛІТИКУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Важко це нині уявляється, але в першій половині 1990-х років як на пострадянському просторі, так і в західному світі, Росія вважалася певним орієнтиром для сусідів щодо розвитку демократії, свободи преси та економічних реформ. В Україні на це звертав увагу навіть відомий борець за українську державність В’ячеслав Чорновіл.
Особливо це характерно для першого президентства Бориса Єльцина (1991–1996). Саме тоді було закладено перші демократичні підвалини для розвитку російського суспільства. Одночасно відбувався гострий конфлікт з противниками реформ.
На початку жовтня 1993 року у Москві йшли справжні бої між військами, що підтримували Президента Російської Федерації Єльцина, і силами противників влади. Після перемоги сил Президента було прийнято нині діючу з певними змінами Конституцію Росії і створено сучасну систему російської влади. Російські ЗМІ дозволяли собі дуже широкі можливості для інформування суспільства і обговорення суспільних проблем. Російські журналісти не мали того негативного образу брехунів і провокаторів, що вони його зараз «заробили».
Проте, слід відмітити, що певні авторитарні та імперіалістичні напрями вже тоді формувалися у російській політиці. У грудні 1994 – серпні 1996 років тривала кривава перша російсько-чеченська війна, жертвами якої стали десятки тисяч росіян і чеченців. Війна викликала потужний антивоєнний рух у Росії. Він і принизливі для Росії військові поразки у Чечні призвели до припинення цього військового конфлікту.
Після важкої перемоги Бориса Єльцина на президентських виборах 1996 року над лідером російських комуністів Геннадієм Зюгановим ситуація в Росії стала погіршуватися.
Посилення економічного впливу російських олігархів привело до дефолту країни у 1998 році. Погіршення ситуації на Північному Кавказі призвело до приходу в уряд представників державної безпеки і призначення главою уряду Володимира Путіна, який після відставки Бориса Єльцина з посади Президента 31 грудня 1999 року змінив його на цій посаді.
Росія ввійшла у період інволюції, тобто розвитку у зворотному напрямі, на якому вона перебуває і до сьогодні.
У галузі зовнішньої політики саме тоді Росія сіла на «білоруську голку». В обмін на демонстрацію з боку білоруської влади обіцяних тісних союзних відносин керівництво Росії почало надавати своєму західному сусіду велику економічну підтримку. І сьогодні влада Росії не може остаточно відмовитися від неї.
Відносини з Україною у Бориса Єльцина теж складалися дуже непросто. Лише у 1999 році російський парламент ратифікував базовий договір про дружбу і співробітництво. Той самий, що був брутально порушений у лютому 2014 року російською агресією проти України.

Леонід Лапай для «Європейської України»






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

11:19
22-Груд-2024
Круглий стіл у Чернігові до 87-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола
21 грудня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черніг
12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
Усі новини