«Вулиця ігор – ігри на вулиці. Київ: Андріївський узвіз»
Прогулятися однією з найстаріших вулиць Києва, Андріївським узвозом, аби відчути атмосферу мистецтва, яка здавна там панувала, нині проблематично. На колись пішохідній вулиці нині повз мистецькі галереї, театри та музей снують автомобілі в два ряди, а історичні будівлі активно забудовуються сучасними офісами. Тому митці вирішили започаткувати діалог про перспективи мистецько-соціальної реконструкції київського Монмартру.
Ініціаторами ідеї виступили німецький Гете-інститут разом з центром сучасного мистецтва «Совіарт». До проекту долучилися й вуличні художники з Андріївського узвозу, і митці зі світовими іменами. У центрі уваги проекту «Вулиця ігор – ігри на вулиці» – радикальні зміни публічного простору, що спостерігаються в містах Центральної та Східної Європи після розпаду Радянського Союзу, кажуть організатори вуличного фестивалю.
«Кожна столиця має такі визначні місця на кшталт Андріївського узвозу. І це хороша ініціатива започаткувати відкриту дискусію про зіткнення культури й інтересів на цій вулиці. Це важлива і складна тема, яка стосується зміни поколінь, які раніше тут жили і нині живуть. Саме цей вуличний фестиваль окреслює цю та інші проблеми», - сказав на презентації проекту «Вулиця ігор – ігри на вулиці» посол Німеччини в Україні Ганс-Юрґен Гаймзьот.
Чого ще не бачив Київ
Фестиваль почнеться першого жовтня концертною інтервенцією «Камені», яку написав для Андріївського узвозу відомий німецький композитор Ґергар Штеблер у співпраці з українським письменником Сергієм Жаданом. А потім на короткий час культовий німецький фотограф Андреас Герцау перетворить весь Андріївський узвіз на галерею, розмістивши на фасадах трьох будинків свої масштабні світлини. А письменники Йоко Тавада та Ґергард Фалькнер з Німеччини проведуть літературні читання та візьмуть участь у німецько-українському діалозі на тему міжкультурних феноменів, міста і літератури.
Представляючи програму вуличного фестивалю, директор центру сучасного мистецтва «Совіарт» Віктор Хаматов наголосив: те, що вони запропонують, арт-Київ ще не бачив: «Протягом трьох днів на Андріївському узвозі відбудеться те, чого в нас ніколи ще не було в такому контексті, розуміючи сучасне соціальне мистецтво як пропозицію до співпраці, до діалогу. Саме в цьому ми бачимо актуальність сучасного мистецтва».
Старий-новий узвіз
Тільки-но організатори фестивалю представили концепцію фестивалю, як між київською владою, архітекторами та митцями розгорілася справжня дискусія: яким бути Андрієвському узвозу після реконструкції і чи варто цей процес узагалі затівати. Архітектор Сергій Казарянс переконаний, що можна знайти багато охочих вкласти кошти в цю відому київську вулицю – аби лиш це був цікавий архітектурний проект.
«Задача архітектора, інженерів, митців – створити неповторне «обличчя» цієї вулиці, яке не буде позначено елементами короткочасної моди чи політичної кон’юнктури. Ні в якому разі. Андріївський узвіз повинен бути у стилі старокиївської архітектури з її неповторними елементами», - переконаний архітектор Сергій Казарянс.
Фестиваль «Вулиця ігор – ігри на вулиці» триватиме три дні – до 3 жовтня. Вхід на всі заходи в рамках фестивалю безкоштовний.
Автор: Лілія Гришко
Редактор: Христина Ніколайчук
Джерело: "Німецька хвиля"