реклама партнерів:
Головна » За що воюють сербські найманці на Сході України?

За що воюють сербські найманці на Сході України?


Коментарі: 0 ПОЛІТИКУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Сербські бійці воюють на боці проросійських сепаратистів у Східній Україні. Це підтверджує сербський уряд. Прем'єр-міністр Вучич закликав їх повернутися на батьківщину. Про це повідомляє німецьке видання Deutsche Welle.

Густа борода закриває півобличчя, а грубий камуфляжний одяг та автомат доповнюють його імідж. Братислав Живкович - лідер сербських бійців-четників, які воюють у Східній Україні. Раніше "четниками" себе називали сербські партизани, які боролися під час Другої світової війни, а потім - учасники парамілітарних формувань, які брали участь у збройних конфліктах у Югославії в 1990-х роках.

Ще в березні 39-річний Живкович перебував у Криму, де, як він сам висловлюється, "захищав братній російський народ" разом із іншими четниками на блокпостах так званої "самооборони Криму". Нині він та його товариші приєдналися до сепаратистів на Донбасі.

Так, 11 серпня "Народне ополчення" самопроголошеної "Республіки Новоросії" повідомило, що "сербські добровольці" відбили атаку української армії поблизу Луганська, знищивши два танки з екіпажем та інше військове обладнання.

"Російський офіцер Ігор Гіркін (Стрєлков), "головнокомандуючий" терористів на Сході України, високо оцінює боєздатність сербських четників, які пройшли Балканські війни і мають великий досвід поведення бойових дій в умовах міста", - цитує слова глави української громадської організації "Громадянська ініціатива "Права справа" Дмитра Снегірьова інформагенція УНІАН.

Четники в Луганську мають досвід бойових дій. Чимало з них брали участь у кривавих югославських війнах. "Ми не надсилали до України недосвідчених юнаків", - підтверджує в інтерв'ю DW заступник глави сербського руху четників Зоран Андреїч, який залишився в Сербії. За його словами, у воєнних конфліктах 1990-х років на території колишньої Югославії брали участь добровольці з Росії, які "захищали сербські землі". Один із лідерів так званої "ДНР" Стрєлков свого часу воював на боці сербів у Боснії, де й познайомився зі своїми сьогоднішніми союзниками-четниками, пише інформагенція РІА "Новини".

Вучич: сербські солдати по обидва боки фронту
Чимало ЗМІ уже повідомляли про росіян, чеченців та "козаків", які підтримують проросійських бойовиків на Сході України, воюючи на їхньому боці. Російська урядова інформагенція РІА "Новини" писала про двох іспанців та одного чеха, яких вона називає "волонтерами-антифашистами".

Підрозділ четників в Україні складається з 46 людей, серед яких є громадяни РФ і Болгарії, розповів DW Зоран Андреїч. 22 липня з'явилася інформація про те, що з Сербії до Східної України прилетіли ще понад 200 "добровольців". "Таким чином підрозділ Слов'янського четницького загону "Йован Шевич" став найбільшим за кількістю бійців, підвищивши численність до 250", - повідомив командир сербських четників Живкович українському інтернет-виданню проросійського спрямування "Діалог". Глава "міністерства оборони" самопроголошеної "ДНР" Стрєлков заявив, що до "республіки" "прибуває дедалі більше добровольців зі слов'янських країн".

Четники полетіли в середині липня до Москви, аби доставити звідти гуманітарну допомогу до Луганська, каже Андреїч. "Наші люди отримали на кордоні з Україною зброю для захисту конвою. Але в аеропорту Луганська весь конвой потрапив під потужний артилерійський вогонь, трьох наших товаришів було поранено". Тому, за словами Андреїча, бійці вирішили приєднатися до "новоросійських ополченців". Представник найманців стверджує, що четники не отримують гроші за участь у боротьбі та жодної платні не вимагали.

Прем'єр Сербії: найманці воюють по обидва боки фронту
Тим часом прем'єр-міністр Сербії Александар Вучич стверджує цілком протилежне на прес-конференції в Белграді. Він заявив, що це "на 99 відсотків бойовики-найманці". За його даними, в Україні воюють по кілька десятків сербських громадян як на боці сепаратистів, так і на боці української армії.

Глава сербського уряду звертається до всіх: "Вони мають повернутися на батьківщину і дбати про свої родини замість того, щоб боротися за інтереси третіх сторін - байдуже, отримують вони за боротьбу 2100 чи 6500 доларів залежно від того, на чиєму боці воюють". Глава сербського уряду не уточнив, з яких джерел походить ця інформація.



"Російсько-сербське братство" як мотив для участі четників у боротьбі в Україні - перебільшення, вважає експерт із безпеки Зоран Драґішич. На його думку, бійцям значно більше йдеться про гроші, ніж про ідеали: "Це солдати, яких рекрутують на війни по всьому світу, - пояснює Драґішич у розмові з DW. - На початку століття вони воювали в Африці. Нині цільовими регіонами є такі країни, як Сирія, Ірак чи Україна".

Сербія - експортерка найманців, так званих "war dogs", тобто "бойових псів", каже експерт. Він зауважує, що проблем із "воєнними туристами" не уникають і заможні держави на кшталт Німеччини чи Нідерландів, тому причина цього явища полягає не лише в важкому економічному становищі Сербії. "Ідеться радше про індоктринацію, яка втягує молодих людей - іноді майже дітей - у війну", - констатує фахівець.

Щоб зупинити це явище, в Белграді восени мають ухвалити закон, який запровадить покарання за участь сербських громадян у закордонних війнах. Законопроект стосується не лише сербських бійців, які воюють в Україні. Відомі й випадки мусульман, які є сербськими громадянами та борються на боці джихадистів на Близькому Сході. Поки цей законопроект не набуде чинності, сербські найманці з усього світу можуть повернутися на батьківщину, не боячись покарання.






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
22:35
12-Груд-2024
Європейська "дипломатична вісімка"
Європейська "дипломатична вісімка" - новий неформальний майданчик співробітництва між
Усі новини