реклама партнерів:
Головна » 2012 » Грудень » 30 » Зйомки фільму про Корюківську трагедію 1943 року на Чернігівщині. Фото

Зйомки фільму про Корюківську трагедію 1943 року на Чернігівщині. Фото


2012 » Грудень » 30
Автор: Черняков
Коментарі: 0
Переглядів: 1406
ПОДІЇ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
24-28 грудня 2012 р. на Чернігівщині працювала знімальна група Творчого об’єднання документальних фільмів та програм Національної телекомпанії України на чолі з автором і режисером Сніжаною Потапчук.
Мета: створення документального фільму до 70-х роковин Корюківської трагедії 1943 р. – найбільшого нацистського злочину знищення населеного пункту разом із цивільним населенням у Другій світовій війні в Європі.
Творчій групі ще на підготовчому етапі надали допомогу у створенні фільму Центральний державний архів громадських об’єднань України, Державна міжвідомча комісія у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій при Кабінеті Міністрів України. Науковим консультантом виступив Український інститут національної пам’яті.
На Чернігівщині роботу знімальної групи забезпечили Чернігівська облдержадміністрація, Корюківська райдержадміністрація, Державний архів Чернігівської області та Корюківський історичний музей. Під час зйомок у місті Корюківка знімальній групі активно допомагала науковий співробітник Корюківського історичного музею Оксана Толкачова.
Впродовж 24-27 грудня кіномитці працювали у м. Корюківка. У районному будинку культури вони записали спогади та відповіді на питання свідків нацистського злочину, які за станом здоров’я мали можливість спілкуватися. Цікавим експериментом стало з’ясування автором фільму знань і вражень про цю трагедію у представників молодої генерації України – учнів Корюківської гімназії – середньої загальноосвітньої школи I-III ступеню.
Науковий співробітник Корюківського історичного музею Оксана Толкачова організувала зустрічі зі дев’ятьма свідками трагедії за місцем їхнього проживання. Вона показала і розповіла про практично всі значні місця і вцілілі будинки міста, пов’язані з розгромом уніч на 27 лютого 1943 р. партизанами з’єднання Олексія Федорова окупаційного гарнізону, трагедією знищення містечка 1-2, 9 березня 1943 р., місця масових розстрілів окупантами цивільного населення в 1941-1943 рр., встановлені поховання жертв трагедії. Як відомо, влітку-восени 2012 р. Державна міжвідомча комісія у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій при Кабінеті Міністрів України спільно з органами влади Чернігівщини, Корюківським історичним музеєм, ВГО «Союз «Народна пам’ять» та іншими громадськими організаціями за сприяння Українського інституту національної пам’яті провела роботи з пошуку та встановлення, обстеження та ексгумації поховань жертв Корюківської трагедії 1943 р.
Вранці 28 грудня, після зйомок околиці Корюківки, менського шляху до неї, творча група прибула до Чернігова в Державний архів Чернігівської області на Валу.
Директор архіву Раїса Воробей та її співробітники ознайомили київських кіномитців із документами про Корюківську трагедію 1-2 березня 1943 р. та організували їх зйомки. Серед них були «Акт Чернігівської обласної комісії з встановлення і розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників у Корюківці» від 17 грудня 1943 р., «Акт судово-медичної експертизи по м. Корюківка», «Протоколи допитів свідків про події в березні 1943 р. в Корюківці» та інші документи.
Під час спілкування з журналістами обласного центру та національних інформаційних агенцій Сніжана Потапчук подякувала усім, хто сприяв і допомагав під час зйомок на Чернігівщині, зауважила, що створення фільму про Корюківську трагедію є важливим кроком українського суспільства до самоусвідомлення себе як нації, що аналіз і вивчення таких без сумніву жахливих подій минулого є однією з сходинок повернення українців до свого коріння, духовного відродження. Катастрофа проти людяності повинна розглядатися в глобальному історичному контексті, адже війна – це наслідок.
Також Корюківська трагедія повинна стати для українців національним символом скорботи за жертвами всіх спалених населених пунктів України.
У фільмі не буде постановочних епізодів, лише документальна реальність – головне історична точність та почуття й переживання людей, які пережили жахливу трагедію та сприйняття її сучасниками й фахівцями. Проведення зйомок в умовах сильних морозів і дощу у Корюківці дало можливість учасникам творчої групи хоча б частково зрозуміти, в яких умовах рятувалися ті, хто вижив.
На початку березня 2013 р. Перший Національний канал представить на суд глядачів документальну стрічку про Корюківську трагедію тривалістю 44 хв.
Представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області, науковий співробітник Сергій Бутко поінформував, що на сьогоднішній день зусиллями наукових співробітників Корюківського історичного музею встановлено 1885 жертв трагедії. Чернігівська облдержадміністрація та Український інститут національної пам’яті готують видання збірника про спалені карателями села і селища Чернігівщини під час окупації, друге видання мартирологу встановлених жертв Корюківської трагедії. З власної ініціативи Український інститут національної пам’яті підготував довідник про встановлені знищені нацистськими карателями населені пункти України.

Український інститут національної пам’яті
Автор та режисер фільму Сніжана Потапчук спілкується з журналістами


Підготовка інтерв’ю автора та режисера фільму Сніжани Потапчук зі свідком Ганною Андріївною Тихоновською

Зйомки болотистої місцевості в околицях Корюківки. Саме в таких місцях переховувалися від карателів вцілілі мешканці по пояс у воді


Віктор Петрович і Ніна Вікторівна Коробко розповіли автору та режисеру фільму Сніжані Потапчук про трагедію знищення міста

Свідок Володимира Івановича Костюк розповів творчій групі про вбивство та спалення в його хаті 2 березня 1943 р. мешканців міста, які 1 березня 1943 р. переховувалися в церквіЗйомки документів про Корюківську трагедію в Державному архів Чернігівської області. Зліва направо: автор та режисер фільму Сніжана Потапчук, оператор Андрій Ревко, начальник відділу використання інформації документів архіву Ірина Гаврись

Представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області, науковий співробітник Сергій Бутко дав інтерв’ю журналістам про дослідження трагедії
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.

Коментарі

avatar

Останні новини

08:34
05-Чер-2020
Прокуратура вимагає повернення унікальної пам’ятки архітектури у державну власність
Прокуратурою області 21 травня 2020 року заявлено позовну заяву в інтересах держави п
14:45
02-Чер-2020
Розстріл демонстрації в Новочеркаську 2 червня 1962-го
Радянська влада завжди позиціонувала себе як владу робочих і селян. Але при цьому одн
20:37
01-Чер-2020
На Чернігівщині вшанували пам’ять борця за волю України Василя Хвоста
31 травня у с. Велика Кошелівка Ніжинського району проведено просвітницький захід на
20:13
01-Чер-2020
Відійшов у вічність відомий український композитор Мирослав Скорик
Відійшов у Вічність видатний митець і щирий, надійний Друг - Мирослав Михайлович Скор
10:58
01-Чер-2020
У Росії розлючені покупці влаштували погром у черзі за каструлями: «совок» повернувся
27 травня в російському місті Нижній Тагіл, що у Свердловській області, трапилось неп
08:36
31-Трав-2020
На адмінмежі з анексованим Кримом викрали українського військового
30 травня близько п'ятої години ранку, в районі півострова Чонгар, під час несення сл
18:30
30-Трав-2020
Верховний Суд став на захист конституційних прав громадян
29 травня 2020 року Пленум Верховного Суду звернувся до Конституційного Суду України
18:58
28-Трав-2020
Національний заповідник «Чернігів стародавній» відновлює екскурсійну діяльність
Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» відновлює екск
10:33
28-Трав-2020
Росія планує військове вторгнення в Україну під ейфорією «побєдобєсія» - експерт
Весь минулий рік президент Росії Володимир Путін з політичними та військовими аналіти
19:58
27-Трав-2020
На чернігівському Валу розцвіли рідкісні дерева – церцис європейський
На Валу, неподалік від гарматної алеї, цього року розцвіло кілька молодих дерев. Здал
Усі новини