реклама партнерів:
Головна » ЗМІ: Україна може втратити частину суверенітету, прийнявши пропозиції РФ щодо розмежування морських просторів

ЗМІ: Україна може втратити частину суверенітету, прийнявши пропозиції РФ щодо розмежування морських просторів


Коментарі: 1 ПОДІЇ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Київ стоїть перед дилемою: провести кордон морських просторів і Керченської протоки будь-якою ціною, хай навіть із втратою частини суверенітету, або жорстко відстоювати свою позицію при дотриманні норм міжнародного права й Конституції України, пише ZN.UA.
Оглядач відділу міжнародної політики Володимир Кравченко пише про деталі російського варіанту розмежування морських просторів, які Москва направила Києву в кінці 2011 року.
"Отже, межа буде проходити не по Керч-Єнікальському каналу, як усі попередні часи домагалася Москва: він залишається українським. Але наші північно-східні сусіди пропонують розмежувати Керченську протоку таким чином, щоб частини каналу в районах Азовського і Чорного морів були на російській ділянці акваторії ", - йдеться в статті.
Крім того, за твердженням автора, російська дипломатія пропонує змістити вихід з Керченської протоки в Азовському й Чорному морях у бік України.
"Нарешті, повинна бути створена спільна корпорація по використанню Керч-Єнікальського каналу. При цьому російські дипломати відстоюють позицію, що створення спільної корпорації та підписання угоди про делімітацію повинно відбутися одночасно. У Києві ж проти такого підходу. Тут виступають за те, що спочатку повинні бути оформлені кордони, і тільки потім створюватися СП ", - пише ZN.UA.
При цьому в статті наголошується, що згода на багато пропозицій росіян означає не тільки прямі економічні втрати для України, але і порушенням міжнародної конвенції з морського права, Конституції, директив президента, підписаних ще Віктором Ющенком.

"Так, Україна отримує кордон і Керч-Єнікальський канал буде в цілому знаходитися на українській частині протоки. Але, по-перше, Росія отримує в Керченській протоці право контролю над входом і виходом практично всіх кораблів", - пише автор.
Крім того, розмежування Азовського і Чорного морів по російському варіанту означає для України фактично відмова від узгодженого раніше принципу серединної лінії. "Для Києва це не лише серйозні територіальні втрати. Так, в районі лінії кордону в Чорному морі, пропонованої українською стороною, перебуває досить добре розвідана газоносна площа Паллас", - наголошується в статті.
Автор також вважає, що російська сторона знайде "тисячу лазівок", щоб вичавити українську сторону з спільної українсько-російської корпорації і одноосібно збирати лоцманські збори, не передаючи їх Києву. "Передача ж прав з контролю за судноплавством означає не тільки втрату значної частини лоцманських зборів для Керченського порту, але й обмеження суверенітету нашої країни над власною територією. Крім того, якщо спільна корпорація відповідає за режим судноплавства в Керч-Єнікальським каналом, то за безпеку плавання в районі каналу, у відповідності з міжнародним правом, відповідальність несе Україна ", - йдеться в статті.
У статті також зазначається, що проблема розмежування морських просторів і Керченської протоки передбачає пакетне рішення: Москва йде на делімітацію, а Київ, у свою чергу, погоджується на модернізацію Чорноморського флоту Росії, що базується в Криму. При цьому автор не виключає, що проблема делімітації морських просторів і Керченської протоки входить в більш широкий пакет, що включає в себе і газове питання, й модернізацію флоту.

Раніше міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявляв, що остаточних домовленостей щодо делімітацію морського простору в Азовському та Чорному морях з Україною не досягнуто.

Як повідомлялося, 12 липня президенти Росії та України Володимир Путін і Віктор Янукович підписали спільну заяву про делімітації морського простору в Азовському та Чорному морях.

Нагадаємо, МЗС сподівалося завершити переговори про делімітацію морського кордону з Росією в 2011 році. У травні 2010 року голови МЗС України та Росії Костянтин Грищенко і Сергій Лавров підписали угоду про демаркацію українсько-російського державного кордону. Домовленість про демаркацію сухопутного кордону з Росією не має призвести до втрати Україною контролю над Керченською протокою та українською акваторією Азовського моря. Але у результаті Україна і Росія так і не розділили Азовське море і Керченську протоку.

Довідка
Позиція України в питанні про морський кордон полягає в тому, що між колишніми радянськими республіками - РРФСР і Україною - був адміністративний кордон у Керченській протоці. Росія, у свою чергу, відзначає, що в Радянському Союзі між союзними республіками по акваторії внутрішніх морських вод адміністративні кордони не встановлювалися. Тому, на думку РФ, не було і немає жодних легітимних документів союзного або республіканського рівня, які фіксували би лінію розмежування у водах Азовського моря і Керченської протоки.
У зв'язку з цим Росія відмовилася визнавати встановлену українською стороною в 1999 році в односторонньому порядку лінію охорони державного кордону в цих водах. У 1991 році, після розпаду СРСР, Україна визначила свій морський кордон по лінії промивини між Краснодарським краєм і островом Тузла. Після цього судноплавна частина Керченської протоки опинилася на українському боці.
Керченська протока - єдиний природний вихід з Азовського моря. Рух суден по ній в даний час організовано по двох трасах: глибоководному Керч-Єнікальському каналу, що належить Україні, а також за російськими фарватерами номер 50 і 52, розрахованими на невеликі судна.
Щороку через Керченську протоку проходить до 9000 суден. Російські судна, що прямують по Керч-Єнікальському каналу, сплачують навігаційні та лоцманські послуги, а також низку інших зборів.
У підписаному 28 січня 2003 році президентами Росії та України Договорі про російсько-український державний кордон було визначено сухопутний кордон між двома державами, зафіксовано статус Азовського моря і Керченської протоки як внутрішніх вод двох країн. Питання про морський кордон виділено в окремий предмет для переговорів.

Джерело: http://www.newsru.ua/






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

00:31
27-Квіт-2024
10 найпопулярніших застосунків для смартфонів у цьому році

Глобалізація інтернет-середовища призвела до того, що окремі застосунки мають стаб

21:02
26-Квіт-2024
Резонансне ДТП у Броварах: правоохоронці затримали Майбоженка
Затримано посадовця РДА Київщини, який скоїв ДТП з чотирма постраждалими

18:20
25-Квіт-2024
Міністр Сольський, якого підозрюють в оборудках із землею, подав заяву про відставку
"До Верховної Ради України надійшла заява від Миколи Сольського про відставку з посад
21:23
24-Квіт-2024
Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млрд
Президент США Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млр
20:49
23-Квіт-2024
Коли Верховна рада заборонить РПЦ в Україні
Верховна Рада, ймовірно, у травні зможе розглянути в другому читанні урядовий законоп
16:38
22-Квіт-2024
Виставка акварельного живопису Марії Рибіної-Ткач «Прозорі барви» в Чернігові
23 квітня о 12.00 в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стар
08:16
21-Квіт-2024
Конгресвумен Марсі Каптур виступаючи за допомогу Україні процитувала Тараса Шевченка
Під час виступу на підтримку законопроєкту про допомогу Україні, конгресвумен-демокра
21:03
20-Квіт-2024
Конгрес США проголосував за військову допомогу Україні
Трохи статистики голосувань:
1. Конфіскація активів РФ та заборона TikTok — 36
18:46
19-Квіт-2024
Ворожий літак Ту-22МЗ збили на відстані близько 300 кілометрів від України
Один з дальніх бомбардувальників Ту-22М3, які в ніч на 19 квітня здійснювали ракетну
16:13
19-Квіт-2024
Дружба народів: росія використовує студентів з Африки заради пропаганди своєї геополітичної величі
У березні російське Сочі приймало Всесвітній фестиваль молоді. І поки тисячі його уча
Усі новини