реклама партнерів:
Головна » Етнос та Нації » Бойові дії на Чернігівщині у серпні–вересні 1941 року

Бойові дії на Чернігівщині у серпні–вересні 1941 рокуАвтор: Майшев
Коментарі: 0
Переглядів: 2242
Етнос та Нації


З початку Великої Вітчизняної війни територія Чернігівської області опинилася в зоні наступу північного флангу групи армій Південь (6-а армія (Рейхенау), 17-а армія (Штюльпнагель), 1-а танкова група (Клейст). Оборону тримали війська Південно-Західного фронту на чолі з нашим земляком Михайлом Кирпоносом (5-а армія (Потапов), 21-а армія (Кузнецов), 37-а армія (Власов).
Безпосередньо бойові дії на Чернігівщині розпочалися у другій половині серпня 1941 р.. Саме на Сіверщині був розгромлений Південно-Західний фронт, що стало однією з найтяжчих поразок радянської армії. Київський котел – оточення та знищення 5-ї, 21-ї, 26-ї, 37-ї та частково 38-ї й 40-ї армій, як операція виник в процесі виконання іншої бойової задачі вермахту по знищенню 5-ї армії. Ця армія найбільш дошкуляла командуванню Німеччини, при чому Гітлер у своїх наказах тричі її згадував, вимагаючи негайно знешкодити.
21 серпня директивою № 35 було поставлене завдання групам армій Південь та Центр нанести удари, якими відсікалися основні частини Південно-Західного фронту.

23 серпня німецькі війська захопили плацдарм в районі Окунінове в зоні оборони 37-ї армії, загрожуючи південному флангу 5-ї армії, з можливістю виходу в її тили. 26 серпня 2-а танкова група Гудеріана прорвала південний фланг Брянського фронту та захопила Новгород-Сіверський, створивши загрозу виходу в тили 21-ї та 5-ї армій. Реагуючи на це радянське командування здійснило ряд заходів, які, зрештою підіграли противнику.
23-25 cерпня 1941 р. німецькі бомбардувальники ескадри «Конкор» нищівно бомбили Чернігів. Значна частина міста була вщент зруйнована.

25 серпня 21-а армія була передана Брянському фронту та почала перегрупування вздовж оборони 5-ї армії, змішуючи тили. 28 серпня з військ 5-ї армії була створена 40-а армія. Таким чином на послаблену та знекровлену армію Потапова була покладена задача, з якою фактично впоратися було неможливо.

З Окунінівського плацдарму німецькі війська 6-ї армії, зосередивши достатні сили, почали просуватися в напрямок Остра, де невдовзі захопили плацдарм на лівому березі Десни. Одночасно здійснювався масований наступ 2-ї танкової групи з півночі на південь. Вже на початку вересня сили радянських військ, які захищали Чернігівщину, прикриваючи Київ, були розсічені. У майбутньому великому котлі почали створюватися локальні оточення, в яких зникали цілі дивізії.
Протягом 7–10 вересня в районі села Козероги Чернігівського району була оточена та практично знищена 195-а стрілецька дивізія, якою командував генерал Віталій Несмєлов. 2009 року пошуковцями був віднайдений та переданий до музею сейф з документами політвідділу цієї дивізії. Робота з ними ще триває. Сьогодні реставровано близько 100 аркушів: політдонесення, рапорти, довідки, списки особового складу політпрацівників, бланки тощо. В документах описані настрої бійців та командирів які були різні. Вересневі документи містять тривогу з приводу ситуації та відсутності чітких наказів і взаємодії частин.

Наприкінці серпня німецьким військам, що просувалися з півночі вдалося форсувати Десну та захопити плацдарм біля с. Виблі Куликівського району. Всі спроби бійців та командирів 15-го стрілецького корпусу вибити їх звідти виявилися невдалими, мало того 2 вересня в контратаці загинув командир корпусу полковник Михайло Бланк. Наявними силами армії стримати наступ противника було не реально, її сили танули, а завдання, які Михайло Потапов отримував, виконати було неможливо. 9 вересня був залишений Чернігів, а до 20 вересня вся територія області була окупована.
Ще наприкінці серпня, захопивши плацдарм поблизу Кременчуга 1-а танкова група та 17-а армія 10 вересня почали стрімкий рух на північ, на зустріч танкам 2-ї групи. Зустрівшись 15 вересня поблизу Лохвиці та замкнувши кільце таким чином оточили весь фронт. Буквально за 5 днів після цього Південно-Західний фронт був фактично знищений.
За різними даними втрати нашої армії склали до 700 тис., з них 628 тисяч безповоротні. За німецькими даними тільки полонені склали 665 тисяч.

В експозиції Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського висвітлена тема оборонних боїв на Чернігівщині у серпні–вересні 1941 року матеріалами безпосередніх учасників, в тому числі й командного складу. Останніми роками зібрання поповнюється матеріалами пошукових робіт з Чернігівського та Щорського районів. Музейним співробітникам інколи вдається встановити прізвища загиблих та розшукати їхніх нащадків.

Сергій Лаєвський
директор Чернігівського
обласного історичного музею
імені В.В. Тарновського
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.

Коментарі

avatar

Останні новини

18:22
30-Бер-2020
Верховна рада призначила нових керівників МОЗ і Мінфіну
Верховна Рада призначила міністром охорони здоров'я Максима Степанова і міністром фін
17:40
30-Бер-2020
На Донбасі ще стріляють: один загинув, двоє поранених
Один військовослужбовець збройних сил загинув у результаті ворожого обстрілу на Донба
16:21
29-Бер-2020
Міністри охорони здоров'я, фінансів, інфраструктури можуть залишити Кабмін
Міністр охорони здоров'я Ілля Ємець, міністр фінансів Ігор Уманський і міністр інфрас
13:42
29-Бер-2020
Жінка, яка примудрилась заразити коронавірусом кілька сіл на Буковині, попросила пробачення
Перша хвора на коронавірус на Буковині жінка, яка примудрилася заразити десятки жител
09:35
29-Бер-2020
Кількість випадків інфікування коронавірусом в Україні зросла до 418
Станом на 10:00 29 березня, за результатами досліджень вірусологічної референс-лабора
12:52
28-Бер-2020
2. Реорганізація армії. Тріумфальна весна 1918-го
Після важких і напружених боїв за Київ, ввечері 8 лютого 1918-го українські війська в
09:33
28-Бер-2020
У "Слузі народу" заявили те, що ризик оголошення дефолту в країні зростає
Народний депутат з "Слуги народу" Єгор Чернєв заявив про те, що ризик оголошення дефо
19:30
27-Бер-2020
Міністрів охорони здоров’я і фінансів можуть скоро звільнити
Міністрів охорони здоров’я Іллю Ємця і фінансів Ігоря Уманського можуть скоро звільни
19:22
27-Бер-2020
1. Забуті перемоги. Тріумфальна весна 1918-го
Підручник історії України 10-го класу авторства В. Власова і С. Кульчицького, виданий
13:39
26-Бер-2020
Лауреати Міжнародної літературної премії імені Миколи Гоголя «Тріумф» за 2020 рік
Цю почесну нагороду засновано у 1998 р. Чернігівським медіа-клубом за сприяння Націон
Усі новини