Як виконуються на регіональному рівні домовленості між Україною, ЄС та НАТО
Під час зустріч з журналістами учасники коаліції – Геннадій Максак - президент Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень, Юрій Вдовенко - член експертної групи, Юрій Паперний – керівник ГО “Молодіжний інформаційний центр” та Юрій Ткач – голова ГО “Євро клуб” – розкали, як в Чернігівській області реалізується державна політика європейської та євроатлантичної інтеграції.
На початку зустрічі Геннадій Максак поінформував журналістів, що згідно з зовнішньополітичним курсом України, керівництво держави щороку затверджує Плани дій «Україна –ЄС» та «Україна – НАТО». Згідно цих документів розробляються державні програми, спрямовані на реалізацію Планів. Г. Максак проаналізував Плани дій на 2006 рік. Отже, від України вимагається продовжувати реформування законодавчої бази. Також особлива увага приділяється зміцненню ринкової економіки та економічних стандартів. Важливим моментом є дотримання принципів свободи слова і преси та вільне поширення інформації.
Щодо дій місцевих органів влади, то розроблена регіональна Програма та плани заходів. За цими документами представники влади в регіоні мають зміцнювати економіку регіону та інформувати населення про українсько-європейське співробітництво. Саме для того, щоб дослідити, як на місцевому рівні виконуються ці домовленості, Поліський фонд протягом дев’яти місяців реалізовував проект “Громадська експертиза реалізації державної політики європейської та євроатлантичної інтеграції в Чернігівській області” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.
За словами Г. Максака, в рамках цього проекту проводився громадський моніторинг (громадська експертиза рішень, ретроспективний аналіз, контент-аналіз, експертне соціологічне опитування) дій органів державної влади щодо реалізації наступних положень: Державних програм з інформування громадськості з питань європейської та євроатлантичної інтеграції в 2004-2007 роки, Плану дій “Україна-ЄС” та інших документів.
Пан Максак пояснив, що для реалізації проекту була створена широка коаліція громадських організацій, до якої увійшли Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень, Спілка молодих державних службовців, Євро клуб та Молодіжний інформаційний центр. Для успішної реалізації проекту була створена Експертна група. За словами її члена Юрія Вдовенка, група розробила методики громадської експертизи рішень та проаналізувала низку законопроектів на замовлення Кабінету Міністрів, а також рішень облдержадміністрації.
Також Поліський фонд провів експертні опитування “Чернігівщина експертна 2005” та “Чернігівщина експертна 2006”. Було опитано більше 100 експертів (держслужбовці, начальники відділів та управлінь ОДА, редактори, журналісти регіональних ЗМІ, громадські діячі). Під час цього дослідження визначилась експертна думка про ефективність діяльності регіональних органів влади щодо реалізації державної політики європейської та євроатлантичної інтеграції .
Юрій Паперний, керівник Молодіжного інформаційного центру розповів про видання спеціального номеру інформаційно-аналітичного журналу “Чернігівський монітор”. До нього увійшли результати та детальний аналіз проведеного моніторингу.
Учасники засідання були одностайні у тому, що реалізація проекту підвищила рівень обізнаності громадськості Чернігівщини з питань європейської та євроатлантичної інтеграції. На думку Г. Максака, здійснення моніторингу допомогло з’ясувати наявні недоліки в реалізації державної політики та вжити заходів щодо їх недопущення в подальшому, а також вдосконалення даної роботи.
Ірина МЕЛЬНИК