реклама партнерів:
Головна » 2008 » Березень » 30 » Львівщина. Друга хвиля ополячення

Львівщина. Друга хвиля ополячення


2008 » Березень » 30
Коментарі: 0 РІЗНЕ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
У Львівському державному історичному архіві неабиякий ажіотаж – мешканці області почали масово звертатися по документи, які підтвердили б приналежність їхніх родичів до польської національності.
Ці папери потрібні, щоб отримати “карту поляка” – документ, який запровадив польський сейм 7 вересня 2007 року і який надає низку переваг громадянам колишнього СРСР, у яких батько або мати, дід і бабця, або ж прадід та прабабця були поляками. Водночас претендент на цю карту повинен знати хоча б на початковому рівні польську мову й дотримуватися польських звичаїв.
Після її отримання громадяни матимуть такі права, як змогу безкоштовно отримувати візу на в’їзд у Польщу, право на працю і вільне ведення бізнесу, право на безкоштовну освіту, а також, за необхідності, на отримання медичної допомоги, знижку на залізничні квитки, змогу безкоштовно відвідувати польські музеї.
Одна з відвідувачок архіву приїхала з Дрогобича, бо хоче отримати “Карту поляка”, щоб лікувати в Польщі свого сина-інваліда, а за нагоди – знайти йому там роботу. Про сина вона сказала так: “Він дуже талановитий, знає декілька мов, але, на жаль, прикутий до інвалідного візка”. Однак із документами, які підтверджують “польськість” її родичів, є проблема – свого часу костел у селі Ступниця Дрогобицького району згорів, а разом із ним згоріли й церковні книги, які могли б підтвердити, що її прадід був поляком.
“Поляки вважають: отримавши карту, людина стане поляком. Але насправді її власники - це прагматики, які цинічно використають нову змогу і залишаться самими собою”, – так прокоментував “Газеті” ситуацію культуролог Тарас Возняк. За його словами, більше проблем із цим матиме Польща, адже саме на її платників податків упаде основний тягар із соціального забезпечення поляків із-за Бугу. “Звичайно, підтримувати національні меншини потрібно, питання лише, чи саме в такий спосіб”, – зазначив Т. Возняк.
Його позицію не поділяє директор інституту етнографії АН України Степан Павлюк. Адже основне завдання “карти поляка” – стимулювати еміграцію до Польщі, щоб поліпшити там демографічну ситуацію. “Річ у тім, що Польща має чималі демографічні проблеми, оскільки багато її громадян виїхало на Захід”, – каже етнограф. Натомість для України цей чинник накладається на проблему власної трудової міграції, адже, за різними оцінками, від 4 до 7 млн. українців перебувають на заробітках за кордоном. “Отож це не поліпшить міждержавних відносин”, – зазначив Степан Павлюк.
Зауважимо інше: якщо за даними останнього перепису населення близько 100000 громадян України визнали себе поляками, то за оцінками польських дипломатів, на отримання “карти поляка” може претендувати близько мільйона громадян України. У повоєнні роки в Україні, за даними перепису, проживало близько 400000 поляків. Однак унаслідок повоєнних депортацій у Сибір їх чисельність значно скоротилася.
Масове “записування в поляки” не є чимось унікальним в історії України. Перша така хвиля розпочалася в XVII столітті в часи підписання Унії і тривала до кінця XIX ст. Її причини так само були соціально-економічними. Потім почалася масова еміграція українців за океан, і процес полонізації припинився. Отож зараз, можливо, маємо справу з початком другої хвилі полонізації.
Чи отримає Польща від цього нових відвідувачів своїх музеїв, як це передбачає “карта поляка”, доводиться сумніватися. Натомість реакція українського суспільства може бути доволі несподіваною. Принаймні С. Павлюк заявив “Газеті”, що на порядок денний можуть поставити питання про майже 30 тисяч квадратних кілометрів українських етнічних земель, які належать Республіці Польща. У довоєнні часи на цих землях проживали лемки, яких депортували із цих земель під час операції “Вісла”.

Олександр Сирцов
Джерело: Львівська Газета, http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2008/03/28/30243/

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.

Коментарі

avatar

Останні новини

22:28
27-Жов-2021
У яких медичних закладах Чернігівщини МРТ і КТ безоплатні для пацієнтів з онкологією?
Діагностика і лікування онкологічних хвороб входять до Програми медичних гарантій та
22:19
27-Жов-2021
У Брюсселі відкрилася виставка про українських жінок-вчених «Наука – це вона»
26 жовтня у Посольстві України в Королівстві Бельгія відбулося урочисте відкриття укр
22:13
27-Жов-2021
EU4Climate - Уряд схвалив нову стратегію для досягнення Україною кліматичної стійкості до 2030 року
Уряд України схвалив стратегію, що має на меті перетворити Україну на більш екологічн
19:32
27-Жов-2021
У Чернігові відзначатимуть 100-річчя Першого Всеукраїнського Православного Церковного Собору УАПЦ
100 років тому у Києві відбувся Перший Всеукраїнський Православний Церковний Собор Ук
10:00
27-Жов-2021
Стара Європа відкриває очі на Росію: політичні фіаско Кремля 2021
Росія почала стрімко втрачати свої позиції в Європі. Неадекватна зовнішня політика Кр
19:10
26-Жов-2021
До 77-річчя розформування загороджувальних загонів у Червоній армії
29 жовтня 1944 року народний комісар оборони СРСР Йосип Сталін своїм наказом за номер
11:22
26-Жов-2021
Санкції в дії: у США проводять обшуки у будинках російського олігарха Дерипаски
Акції компанії "Русал", яка є одним з основних активів бізнесмена Олега Дерипаски, вп
09:27
24-Жов-2021
Сергій ЖАДАН про Валєра БОНДАРЯ - гуру, Вчитель. Історія про невідомого генія
Валєр БОНДАР – був українським митцем, незалежно від вписаності в офіційні канони, сп
19:05
23-Жов-2021
Юрій АНДРУХОВИЧ про Валєра БОНДАРЯ, видатного художника-графіка, інтелектуала, шляхетну й іронічну людину
Валєр БОНДАР – більше, ніж художник. Його рукою з кінця вісімдесятих – початку дев’ян
23:25
22-Жов-2021
Про нові правила міжрегіональних перевезень
З 21 жовтня набувають чинності нові правила міжрегіональних перевезень. Міністерство
Усі новини