реклама партнерів:
Головна » Львівщина. Друга хвиля ополячення

Львівщина. Друга хвиля ополячення


Коментарі: 0 РІЗНЕ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
У Львівському державному історичному архіві неабиякий ажіотаж – мешканці області почали масово звертатися по документи, які підтвердили б приналежність їхніх родичів до польської національності.
Ці папери потрібні, щоб отримати “карту поляка” – документ, який запровадив польський сейм 7 вересня 2007 року і який надає низку переваг громадянам колишнього СРСР, у яких батько або мати, дід і бабця, або ж прадід та прабабця були поляками. Водночас претендент на цю карту повинен знати хоча б на початковому рівні польську мову й дотримуватися польських звичаїв.
Після її отримання громадяни матимуть такі права, як змогу безкоштовно отримувати візу на в’їзд у Польщу, право на працю і вільне ведення бізнесу, право на безкоштовну освіту, а також, за необхідності, на отримання медичної допомоги, знижку на залізничні квитки, змогу безкоштовно відвідувати польські музеї.
Одна з відвідувачок архіву приїхала з Дрогобича, бо хоче отримати “Карту поляка”, щоб лікувати в Польщі свого сина-інваліда, а за нагоди – знайти йому там роботу. Про сина вона сказала так: “Він дуже талановитий, знає декілька мов, але, на жаль, прикутий до інвалідного візка”. Однак із документами, які підтверджують “польськість” її родичів, є проблема – свого часу костел у селі Ступниця Дрогобицького району згорів, а разом із ним згоріли й церковні книги, які могли б підтвердити, що її прадід був поляком.
“Поляки вважають: отримавши карту, людина стане поляком. Але насправді її власники - це прагматики, які цинічно використають нову змогу і залишаться самими собою”, – так прокоментував “Газеті” ситуацію культуролог Тарас Возняк. За його словами, більше проблем із цим матиме Польща, адже саме на її платників податків упаде основний тягар із соціального забезпечення поляків із-за Бугу. “Звичайно, підтримувати національні меншини потрібно, питання лише, чи саме в такий спосіб”, – зазначив Т. Возняк.
Його позицію не поділяє директор інституту етнографії АН України Степан Павлюк. Адже основне завдання “карти поляка” – стимулювати еміграцію до Польщі, щоб поліпшити там демографічну ситуацію. “Річ у тім, що Польща має чималі демографічні проблеми, оскільки багато її громадян виїхало на Захід”, – каже етнограф. Натомість для України цей чинник накладається на проблему власної трудової міграції, адже, за різними оцінками, від 4 до 7 млн. українців перебувають на заробітках за кордоном. “Отож це не поліпшить міждержавних відносин”, – зазначив Степан Павлюк.
Зауважимо інше: якщо за даними останнього перепису населення близько 100000 громадян України визнали себе поляками, то за оцінками польських дипломатів, на отримання “карти поляка” може претендувати близько мільйона громадян України. У повоєнні роки в Україні, за даними перепису, проживало близько 400000 поляків. Однак унаслідок повоєнних депортацій у Сибір їх чисельність значно скоротилася.
Масове “записування в поляки” не є чимось унікальним в історії України. Перша така хвиля розпочалася в XVII столітті в часи підписання Унії і тривала до кінця XIX ст. Її причини так само були соціально-економічними. Потім почалася масова еміграція українців за океан, і процес полонізації припинився. Отож зараз, можливо, маємо справу з початком другої хвилі полонізації.
Чи отримає Польща від цього нових відвідувачів своїх музеїв, як це передбачає “карта поляка”, доводиться сумніватися. Натомість реакція українського суспільства може бути доволі несподіваною. Принаймні С. Павлюк заявив “Газеті”, що на порядок денний можуть поставити питання про майже 30 тисяч квадратних кілометрів українських етнічних земель, які належать Республіці Польща. У довоєнні часи на цих землях проживали лемки, яких депортували із цих земель під час операції “Вісла”.

Олександр Сирцов
Джерело: Львівська Газета, http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2008/03/28/30243/






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

19:50
21-Лис-2024
До Дня Гідності та Свободи
День Гідності та Свободи відзначають щорічно 21 листопада згідно з Указом Президента
18:46
21-Лис-2024
18 загиблих, 33 поранених: результати удару по командному пункту ЗС Росії в Курській області
Серед поранених троє військовослужбовців КНДР. Більшість постраждалих – офіцери Півде
18:09
21-Лис-2024
Російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками
Те що російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками було ясно з 20
21:15
20-Лис-2024
У Чернігові проведено круглий стіл до Дня Гідності і Свободи
20 листопада в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині про
20:40
20-Лис-2024
Україна вперше вдарила британськими крилаті ракетами по території росії
Це сталося наступного дня після того, як Україна використала поставлені Заходом ATACM
21:20
19-Лис-2024
Книги про українських націоналістів презентували в Чернігові
18 листопада в Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Софії т
Усі новини