реклама партнерів:
Головна » 2008 » Вересень » 18 » Чи може сьогодні світ прийти до економічного краху на кшталт кризи 1929 року

Чи може сьогодні світ прийти до економічного краху на кшталт кризи 1929 року


2008 » Вересень » 18
Автор: Черняков
Коментарі: 0
Переглядів: 1233
ЕКОНОМІКА


В умовах нинішньої кризи кредитування в США, яка трясе світовими фінансами, знову виникає питання, чи може світ постати перед другою Великою депресією, такою, яка колись охопила світову економіку після обвалу американського фондового ринку у 1929 році.
Економісти довго стверджували, що в умовах сучасних методів регулювання світових фінансів такий сценарій неможливий. Але коли наслідки іпотечної кризи в США продовжують поширюватися, знову й знову виникає запитання: а може, загроза світового економічного краху реальна?
Сьогодні всі цитують майже чи не пророка в американських економічних колах, колишнього керівника Федеральної резервної системи США Алана Ґрінспана. Цей експерт узагальнив минулої неділі, що нинішня фінансова криза є чимось на кшталт ситуації, яка може статися «один раз на сто років». Звідси й припущення, що ця криза дорівнює навіть депресії 1929–33 років із бідами мільйонів людей і наступною світовою війною.
Новини цього тижня переповнені інформаціями про крах четвертого в США інвестиційного банку «Леман Бразерз», що трясе фінансовими ринками. А тут ще й ліквідація такого великого біржового маклера, як «Мерріл Лінч», якого «виручив» приватний «Банк Америки», купивши цю компанію за 50 мільярдів доларів. Та й новини про фінансову хворобу найбільшої у світі страхової компанії, Американської міжнародної групи (AIG), також викликають не ентузіазм, а, навпаки, страх перед «ефектом доміно» у світі фінансів.
Той же «фінансовий гуру» Ґрінспан бачить тяжкий вплив кризи у глобальному масштабі: «Я не думаю, що криза такого, яка стається раз на сто років, закінчиться без суттєвого впливу на глобальну економіку. Я вважаю, що саме це зараз відбувається».

Зараз ситуація інакша, ніж у 1930-х
Особливістю краху 1929 року було те, що цей процес називали ще чимось на кшталт «бульбашка луснула». Бо попередні 1920-ті роки охарактеризували як «десятиріччя розтринькування», коли після Першої світової спостерігалося дике зростання курсу акцій. Вони виросли за 5 років перед 1929-м у п’ять разів, і це порівнювали з п’яною фінансовою ейфорією.
Перші ознаки біди з’явилися у вересні 1929-го, коли акції впали «з небес» на 17 відсотків. Почалася паніка, і до «чорного четверга», 24 жовтня 1929-го, вже був цілковитий хаос, бо інвестори у відчаї намагалися позбутися всіх цінних паперів аби врятувати хоча б якісь гроші.
Після цього промисловий індекс Доу-Джонза не міг повернутися до попереднього рівня впродовж 25 років. Дефляція і скорочення кредитування в США вдарили по всій світовій економіці. У США економіка схудла на 54 відсотки, безробіття сягнуло 30. Оце й була Велика депресія.
Але сьогодні у світі спостерігається поки що лише криза кредитування. Та й вона не має такого вже смертельного характеру, бо відбувається суворе регулювання, кажуть деякі фахівці.
Хоча відомий лондонський фінансовий аналітик Бернард МакАлінден не виключає виникнення чогось подібного. Він наголошує, що за останні роки відбулася безпрецедентна глобалізація економічних процесів.
«У процес втягується все більше й більше інституцій. І якщо США будуть епіцентром проблеми, то це не обмежиться цією країною, бо більшість фінансових установ, компаній тісно пов’язані у цьому світі», – нагадує він.
Хоча, як вважає МакАлінден, проблема кризи кредитування в США може поволі розсіюватися і слабнути в інших кінцях світу. Бо явна криза спостерігається лише в американському фінансовому секторі, і вона спровокована тяжкою ситуацією в секторі нерухомості. Інші галузі економіки виглядають поки що надійними.
Експерти вважають, що у 1929–33 роках світ не мав таких регуляторних установ, як Світовий банк, МВФ та інші, які послаблюють кризові удари на світову економіку і у значній мірі контролюють спекулятивні процеси на фондових ринках.

Джерело: «Радіо Свобода», http://www.radiosvoboda.org/content/Article/1200536.html

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.

Коментарі

avatar

Останні новини

20:01
10-Груд-2019
Не відповідає дійсності, що у Парижі «нічого не відбулося»
У Парижі Путін розвіяв усі ілюзії, що їх плекали Макрон, Меркель і,можливо, Зеленськи
12:12
10-Груд-2019
Проросійські бойовики зайшли до Станиці Луганської під виглядом СЦКК
Спільний центр з контролю та координації (СЦКК) зафіксував перебування бойовиків на д
10:51
10-Груд-2019
На Чернігівщині проходять навчання воїнів-піхотинців
На Чернігівщині, на базі 169 навчального центру Сухопутних військ Збройних Сил Україн
10:31
10-Груд-2019
В ООН визнали загрозу безпеці континенту з приводу мілітаризації окупованого Криму Росією
9 грудня на пленарному засіданні 74-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН була прийнята ре
13:54
09-Груд-2019
Новітнє військове оснащення та техніка від чернігівських випробувачів
Вертольоти і танки, бронетранспортери та ракети, мобільні радарні системи і радіостан
10:14
09-Груд-2019
Чернігівці вчилися встановленню справедливості щодо репресованих комуністичним режимом
«Проблематика і досягнення процесу реабілітації жертв репресій комуністичного тоталіт
19:33
08-Груд-2019
Україна почала імпортувати картоплю з Росії
У листопаді Україна, як і раніше, імпортувала картоплю з Білорусі, а також почала імп
19:04
08-Груд-2019
Росія є ворогом, який хоче ліквідувати нашу державність - Володимир В'ятрович
Команда Зеленського повертається до помилкової стратегії щодо можливості домовлятися
15:58
07-Груд-2019
Російські окупанти застосували лазерну зброю на Донбасі: український військовий дістав опік сітківки ока
Український військовослужбовець дістав на Донбасі макулярний опік сітківки ока через
14:53
07-Груд-2019
У Мінську масові акції протесту проти «поглиблення інтеграції» з Росією
Близько тисячі людей долучилися до акції проти «поглиблення інтеграції» Білорусі з Ро
Усі новини