реклама партнерів:
Головна » Архівні фото індустріалізації Запоріжжя вперше побачили світ

Архівні фото індустріалізації Запоріжжя вперше побачили світ


Коментарі: 0 РІЗНЕ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Унікальні історичні світлини та архівні матеріали про Запорізьку область опублікували на честь 70-річчя її утворення.
Вони включені до ювілейного видання «Запорожжя індустріальне», яке днями побачить світ. Також на основі цих матеріалів зробили виставку в обласному краєзнавчому музеї.
Фахівці кажуть, що це найповніше історичне видання, присвячене Запорізькій області. Бо вперше в одній книзі об’єднано всю історію краю, від кам’яної доби, скіфських часів до епохи козацтва і промислової доби.
А найцікавіше, що в основу книги покладено історичні фото й документи, котрі ніде до цього не публікувалися. Серед них знімки з будівництва Дніпрогесу та заводів, які нагадують розворушений мурашник. Всі роботи на будмайданчиках століття виконували вручну, тому на них працювали десятки тисяч людей.
Деякі фотознахідки істориків шокували: виявилося, що будинок Запорізької міської ради, зображений на світлині, – це нинішнє приміщення обласного музею!
Про ювілейну книгу менеджер видавництва «Дике поле» Наталя Чечеко зазначає: «До 70-річчя Запорізької області ми видаємо книжку, яка розповідає, що й коли було збудовано у нашому краї. Починаємо ми з давнини, торкаємося теми козацтва, переселенців-менонітів, розповідаємо, які промисли існували на цій території. І поступово подається інформація про створення та розвиток кожного підприємства. Книга скомпонована за хронологічним принципом. Про кожне десятиріччя ­ окрема розповідь: що відбувалося в області, які з’являлися підприємства, що вони поставляли на ринок...».

Економічний злет на тлі репресій
Запорізька область була утворена 10 січня 1939 року окремою постановою радянського уряду. Народилася вона в нелегкий період: нещодавно закінчився Голодомор, тривали масові репресії та переслідування інтелігенції. Водночас у регіоні була зосереджена найпотужніша на території України промисловість, діяли перша в державі гідроелектростанція, металургійні та машинобудівні заводи.
Та й зараз, за даними статистики, область виробляє чверть української електроенергії, половину автомобілів і десяту частину продовольства.
Цей край однаково славний, і як першопочаток нинішньої української економіки, і як головний осередок національно-визвольної боротьби, – перераховує історичні здобутки Запорізької землі старший науковий співробітник обласного краєзнавчого музею Неля Горбунова.
«Козацтво, Хортиця наша знаменита, Нестор Махно – ім’я, що зараз на вустах, Дніпрогес, індустріальний комплекс, який розбудовувався до 1940 року. Потужний розвиток був на той час у промисловості», – каже вона.
На сьогодні історичні матеріали про Запоріжжя, що увійшли до книги, можна побачити на виставці в обласному краєзнавчому музеї. На світлинах, частину з яких досі бачили тільки історики, зображені історичні документи, будівництво електростанцій та заводів, Друга світова, післявоєнна руїна та інші моменти історії, увічнені правдиво і без жодної цензури.

Джерело: "Радіо Свобода", http://www.radiosvoboda.org/content/Article/1374088.html

На фото: Дніпрогес в 1934 р. (джерело - http://hai-nyzhnyk.mylivepage.com )






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

11:19
22-Груд-2024
Круглий стіл у Чернігові до 87-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола
21 грудня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черніг
12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
Усі новини