реклама партнерів:
Головна » Чому в рік 20-річчя незалежності на Чернігівщині «забули» про ювілей Дмитра Ревуцького?

Чому в рік 20-річчя незалежності на Чернігівщині «забули» про ювілей Дмитра Ревуцького?


Коментарі: 0 Свята. Пам'ятні дати

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
5 квітня – 130 років тому в с. Іржавець Ічнянського району на Чернігівщині народився Дмитро Миколайович Ревуцький (1881-1941).
Він був музикознавцем, фольклористом, музичним діячем, старшим братом відомого радянського композитора Лева (Левка) Ревуцького.
Брати Ревуцькі походили зі старовинної козацької шляхти. Про найдавнішого відомого їхнього предка — легендарного козака Петра Ревуху співається в народній пісні. За материнською лінією вони належали, знову ж таки, до козацького шляхетського роду Стороженків, а отже, були нащадками двох гетьманів водночас: Богдана Хмельницького — по дочці Марії Богданівні, одруженій із Іваном Стороженком, та Павла Полуботка (його правнука Феодосія була прабабою братів Ревуцьких).
Дмитро Ревуцький закінчив Прилуцьку гімназію та історико-філологічний факультет Київського університету. Спершу викладав у гімназії, його учнями були майбутні академіки М.Рильський, К. Паустовський, М. Алєксєєв. Згодом став професором Музично-Драматичного Інституту ім. М. Лисенка. У період існування Української Народної Республіки (1917-1920) активно долучився до розбудови національної музичної культури. У доробку вченого майже 60 наукових праць, у співавторстві здійснив переклад українською величезної кількості творів світової оперної та вокальної класики, зокрема 15 тисяч вокальних творів з усього світу. Написав низку видатних наукових статей про Кобзаря та ґрунтовну працю «Шевченко і народна пісня». Він є автором праці «Українські думи та пісні історичні», уклав збірку «Українських народних пісень», підручник мистецького читання «Живе слово». Здійснив ґрунтовне дослідження життя і творчості композитора М.В. Лисенка.
У 1932 році більшовицьким режимом був звинувачений в «буржуазному націоналізмі», «петлюрівщині», наслідком чого було відсторонення від будь-якої діяльності.
Про Дмитра Ревуцького згадали тільки в часи незалежності України на відміну від його молодшого брата Левка Ревуцького (1889-1977). Левко Миколайович був врешті-решт «обласканий» радянською владою: до 100-річчя від дня народження відкрито музей в селі Іржавець (до речі, майже забутий для широкого загалу), названо його іменем музичне училище та одну з вулиць в Чернігові.
Уже перше порівняння головних параметрів діяльності цих двох видатних діячів української культури першої половини ХХ століття дозволяє говорити про унікальне явище світового рівня — феномен братів Ревуцьких (у документах НКВС постійно званих «українськими буржуазними націоналістами»), що багато в чому у XX столітті визначило розвиток українського мистецтва, зокрема музичного.
Чому ж досі широкому загалу мало відомо про братів Ревуцьких, а пам’ять тільки одного з них, відзначеного радянською владою, увіковічено на малій батьківщині?
Може тому, що він у грудні 1941 року під час німецької окупації був жорстоко вбитий в Києві разом з дружиною у своєму помешканні – за відмову (був тяжко хворий) евакуюватися у радянський тил?
Більш ніж через півстоліття в архівах НКВС було знайдено звіт про знищення Дмитра Ревуцького, як «зрадника Батьківщини».
Молоток, яким немічній людині агентом НКВС було завдано 34 удари, зірвався з держака і, пробивши внутрішнє віконне скло, «спочивав між рамами». На підлозі квартири убивці залишили «автограф» — червоноармійську будьонівку, а на одному з нотних аркушів — записів Миколи Лисенка від Івана Франка — відбиток червоноармійського чобота.
Тільки більш ніж через півстоліття дослідник, кандидат мистецтвознавства Валентина Кузик знайшла в тогочасних протоколах НКВС «звіт»: «У листопаді 1941 р. був знищений зрадник Батьківщини професор Ревуцький, який перейшов на службу до німців, виступав у фашистській пресі з наклепами на Радянський Союз». Так було кваліфіковано в НКВС дві статті Дмитра Ревуцького в київській газеті «Українське слово» — «Український фольклор» та «Український фольклор і Лисенко». Вочевидь «кілер» завчасу відзвітував до чергової річниці Жовтня, а саме «замовлення» виконав пізніше.
Якщо не цим фактом смерті українського музикознавця, то чим тоді пояснити, що чернігівська влада, яка так опікується створенням привабливого для туристів іміджу області, «прогледила» 130-літній ювілей одного з славетних братів Ревуцьких?

Сергій Соломаха
На фото надгробок на могилі подружжя Ревуцьких на Байковому цвинтарі в Києві, вбитих агентом НКВД в кінці грудня 1941 року
Джерело: прес-служба Чернігівської обласної організації УНП.







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

18:20
25-Квіт-2024
Міністр Сольський, якого підозрюють в оборудках із землею, подав заяву про відставку
"До Верховної Ради України надійшла заява від Миколи Сольського про відставку з посад
21:23
24-Квіт-2024
Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млрд
Президент США Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млр
20:49
23-Квіт-2024
Коли Верховна рада заборонить РПЦ в Україні
Верховна Рада, ймовірно, у травні зможе розглянути в другому читанні урядовий законоп
16:38
22-Квіт-2024
Виставка акварельного живопису Марії Рибіної-Ткач «Прозорі барви» в Чернігові
23 квітня о 12.00 в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стар
08:16
21-Квіт-2024
Конгресвумен Марсі Каптур виступаючи за допомогу Україні процитувала Тараса Шевченка
Під час виступу на підтримку законопроєкту про допомогу Україні, конгресвумен-демокра
21:03
20-Квіт-2024
Конгрес США проголосував за військову допомогу Україні
Трохи статистики голосувань:
1. Конфіскація активів РФ та заборона TikTok — 36
18:46
19-Квіт-2024
Ворожий літак Ту-22МЗ збили на відстані близько 300 кілометрів від України
Один з дальніх бомбардувальників Ту-22М3, які в ніч на 19 квітня здійснювали ракетну
16:13
19-Квіт-2024
Дружба народів: росія використовує студентів з Африки заради пропаганди своєї геополітичної величі
У березні російське Сочі приймало Всесвітній фестиваль молоді. І поки тисячі його уча
10:16
19-Квіт-2024
Дослідження ефективності навчання у приватних школах

Приватна школа в сучасному світі привертає увагу батьк

18:39
18-Квіт-2024
«Хатят лі русскіє вайни»
З таким рефреном звучала давно радянська пісня. Зміст якої полягав у тому, щоби перек
Усі новини