реклама партнерів:
Головна » Європарламент: можливі нові вибори та посередництво ЄС в Україні

Європарламент: можливі нові вибори та посередництво ЄС в Україні


Коментарі: 0 ПОЛІТИКУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
У четвер Європарламент ухвалив резолюцію, в якій солідаризується з протестувальниками на Євромайдані, засуджує застосування сили проти демонстрантів, підтверджує готовність підписати Угоду про асоціацію та засуджує російський тиск на Київ.
У новій резолюції євродепутати вже традиційно закликали українську владу до діалогу та поваги до прав мирних демонстрантів, однак вперше згадали про можливість проведення нових виборів до органів державної влади та створення нової посередницької євросоюзної місії на найвищому рівні.
Ще у вівторок фракції Європарламенту висинули вісім проектів резолюції з оцінкою результатів Вільнюського саміту та ситуації в Україні. У підсумковому документі зазначено, що у Києві має пройти круглий стіл між представниками влади, опозиції та громадянського суспільства. Посередником під час цього круглого столу може стати делегація європейських лідерів. Також у резолюції підкреслена необхідність проведення прозорого та незалежного розслідування випадків застосування сили проти мирних протестувальників та покарання винних. Депутати також висловили розчарування з приводу відмови українського уряду від підписання Угоди про асоціацію з ЄС, назвали це «знищенням шансу у відносинах Україна – ЄС», одночасно нагадавши про готовність Брюсселя до підписання документа, якщо, звісно, Київ виконає поставлені раніше вимоги. Цікаво, що у документі згадується про можливість проведення нових виборів, якщо існує потреба оновити народну законність влади. Важлива частина резолюції – засудження тиску Москви на Київ, у тому числі погроз торговельних санкцій, а також заклик до всіх країн-членів ЄС «промовляти одним голосом і відповідно реагувати на російський тиск на країни Східного партнерства».
На думку польських євродепутатів, резолюція вийшла дещо лагіднішою, ніж могла би бути, однак її зміст є достатньо ясним та конкретним. Павел Залєвський з фракції Європейської народної партії вважає, що тепер дії ЄС будуть більш конкретними та вірить, що вони принесуть позитивні результати:
– Маємо надію, що розмови при круглому столі відбуватимуться по-серйозному, і не будуть лише грою, покликаною демобілізувати тих, хто стоїть та мерзне на Майдані.
Натомість Павел Коваль з фракції Консерваторів та реформаторів, співголова комітету міжпарламентської співпраці Україна-ЄС, висловив думку, що ця резолюція все ж замало пропонує українцям:
– З нашого боку бракує чіткого сигналу, особливо для молодого покоління українців, тобто тих, хто є рушійною силою протестів. Потрібний ясний сигнал про скасування віз, освітні програми для молоді.
Яцек Саріуш-Вольський, віце-голова Європейської народної партії, підкреслює сильні сторони резолюції: створення посередницької місії та тверда позиція щодо Росії:
– Резолюція мусить діяти на справжніх винуватців цієї ситуації, тобто московське керівництво. Це Кремль своїми санкціями, тиском, медіакампанією, суперечливою поведінкою призвів до такого розвитку подій в Україні. Це вже не Євромайдан, це революційна ситуація. Тому маємо обов’язок охороняти Україну від російського тиску, а також застосовувати адекватні тиск та санкції проти Росії. Санкції – це реальний інструмент. Побоюючись їх, олігархи вже почали відвертатися від Януковича.
Марек Сівєц з групи Соціалістів та демократів, однак, закликає не йти задалеко і пам’ятати про демократичний мандат української влади. Майбутнє країни варто вирішити в рамках парламентської дискусії:
– Як на мене, дві найважливіші речі це: аби українська влада не застосовувала сили проти мітингувальників та аби конфлікти перейшли до Верховної Ради. Там є більшість, є меншість, там може відбутися діалог.
На думку багатьох євродепутатів, добрим виходом з політичної кризи для України було б оголошення позастрокових виборів, однак мало хто вірить, що президент чи парламент у Києві схвалять таке розв’язання.
Голова комітету закордонних справ Європарламенту Ельмар Брок в інтерв’ю телебаченню Europarlament TV підкреслив, що ситуація в Києві зараз дуже непроста та небезпечна, тому ЄС має активніше долучитися до вирішення української політичної кризи:
– Це очевидно, що президент Янукович знову повернувся до Росії, незважаючи на волю більшості своїх громадян. Я не знаю, як вдасться узгодити ці дві позиції. Сподіваюся, Янукович збере всіх за круглим столом, аби обговорити мирні розв’язання конфлікту, шануючи бажання своїх громадян інтегруватися з Європою.
Відповідаючи на закид, що Брюссель доволі довго готувався до рішучої реакції на події у країні над Дніпром, Ельмар Брок зауважив, що ЄС від початку моніторує події та намагається бути консультантом і посередником:
– Ми підтримуємо протестувальників від початку. Саме тому багато хто з членів Європарламенту вже був на Майдані. До Києва також поїхала комісар Ештон, аби переконати сторони сісти за стіл переговорів. Ми дбаємо, аби протести зберігали мирний та демократичний характер.
Політик не хоче вірити, що Євросоюз вже програв Росії «битву за Україну»:
– Росія виграла гейм, а не матч. Сподіваюся, люди будуть йти тим шляхом, який дасть їм свободу, економічну модернізацію та кращі умови життя. А не короткозорими рішеннями, які призведуть до покращення життя лише нечисленної групи українців.
Під час дискусії у Страсбурзі лунали й голоси, що Європа має менше втручатися у події в Києві, що українці мають самі зробити свій вибір. Ельмар Брок підкреслив, що рішення парламенту не суперечить обов’язкові українців самим знайти розв’язання своїх проблем:
– Звісно, розв’язання мають знайти у Києві, а не у Брюсселі чи Москві. Маю надію, народ України прийме правильне рішення. Але ніхто не має права впливати на суверенне рішення людей, так як це робить Росія з торговельними санкціями та бойкотами товарів. Це систематичні спроби зашкодити Україні прийняти самостійне рішення.
У резолюції Європарламенту мова йде також про інші країни Східного партнерства. зокрема, є акцент на необхідності боротися з російським тиском в усьому регіоні. Парламент закликав країни ЄС якомога швидше підписати та ввести в життя Угоди про асоціацію з Грузією та Молдовою, парафовані на Вільнюському саміті.

Олена Бабакова, Польське радіо






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
22:35
12-Груд-2024
Європейська "дипломатична вісімка"
Європейська "дипломатична вісімка" - новий неформальний майданчик співробітництва між
Усі новини