реклама партнерів:
Головна » 2021 » Червень » 11 » Як працюють вакцини від COVID-19 та чи варто їх боятися. Вісім запитань до імунолога

Як працюють вакцини від COVID-19 та чи варто їх боятися. Вісім запитань до імунолога


2021 » Червень » 11
Коментарі: 0 СОЦІУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
1. Чому у вакцин виникає побічна дія і якою вона може бути?
Вакцина спричиняє серйозні і несерйозні побічні реакції. Якщо ми говоримо про несерйозні: ми робимо ін’єкцію. Чи буде біль у місці ін’єкції? Так, якщо вам зробити ін’єкцію, вона буде боліти. Для того, щоб імунітет був сильнішим, тобто ми говоримо про імуногенність, вакцини можуть містити речовини, які посилюють імунну відповідь, стимулювати запалення в місці введення вакцини — почервоніння, набряк, ну і біль, як ознака запалення. Це серйозно? Ні, це не серйозно, бо в такому випадку воно проходить і якщо сильно воно вам заважає, можете прийняти, наприклад, протизапальні препарати.
Якщо ми говоримо про серйозні побічні реакції, то це може бути пов’язано з індивідуальною непередбачуваністю у вигляді тяжкої алергічної реакції. Вакцина — це лікарський засіб. У нас є алергічні реакції на продукти, але є і на лікарські засоби. Немає людини без алергії, є люди, які ще не знайшли свого алергену.
При використовуванні мРНК вакцин проти COVID-19 частота важких алергічних реакцій становить приблизно один випадок на 100 тисяч вакцинованих. Це те що сьогодні вже зафіксовано на мільйонах вакцинованих, що пов’язано з молекулою поліетиленгліколю. Це частіше буває на другу дозу вакцини. Знову ж таки, це серйозно, ми занепокоєні цим, але ми занепокоєні і смертями, які спричиняє ця хвороба. Тож ми розуміємо, тяжка алергічна реакція, як анафілактичний шок. Ми повинні бути до цього готові, повинні мати під рукою адреналін, і ті випадки, які реєструвалися у світі, вони не закінчувалися трагічно, вони не закінчувалися летально.
2. Якщо я перехворів/ла, чи потрібно робити щеплення?

Ми знаємо, що є випадки реінфекції, тобто повторного інфікування. Ми знаємо, що випадки повторного інфікування є тяжкими. Чому? Бо органи дихання скомпроментовані від першої зустрічі з вірусом SARS-CoV-2, збудником COVID-19. Дуже рідко зустрічаються повторні випадки у перші 90 днів і рідко вони зустрічаються у перші 6 місяців від епізоду COVID-19. Немає достатньо даних, аби стверджувати, як тривало нас буде захищати імунітет після COVID-19. Тож на сьогодні приймаємо позицію — ті, хто перехворів, вони потребують вакцинації для посилення свого захисту від повторних випадків.
3. Як працює вакцина? Під час щеплення в організм вводять сам вірус?

Сьогодні існує чотири типи вакцини. Перший тип — так звані вірусні вакцини, які містять або живий, або вбитий вірус. Живий, звичайно він ослаблений, тобто можна сказати, що вводиться сам вірус, але в світі ще немає практики використання живих вірусних вакцин проти COVID-19. А інактивовані вірусні вакцини – так, дійсно використовуються. Тут вводиться сам вірус, але потрібно розуміти, що він, образно кажучи, “вбитий”.
Другий тип вакцин — це білкові субодиничні вакцини, коли вводиться окрема частинка вірусу. Третій тип вакцин — це векторні вакцини. Там вводиться ген, в якому записана інформація про певний компонент вірусу. І цей ген вводиться за допомогою іншого вірусу, який не хвороботворний для людини.
Четвертий — це так звані мРНК вакцини, на основі рибонуклеїнових кислот. Там вірус взагалі ніяким чином не присутній. (Як пояснив раніше головний санітарний лікар Віктор Ляшко, така вакцина містить ланцюжок матричної рибонуклеїнової кислоти (мРНК) вірусу, який кодує відповідний білок, характерний для збудника хвороби. Коли мРНК потрапляє всередину клітини, та виробляє білок – імунна система розпізнає його як патоген та "навчається" на ньому протидіяти вірусу, – ред.)

4. А чи може вакцина загалом знизити імунітет?
Сам вірус, якщо ми говоримо про його сутність, в залежності від того яку хворобу він викликає, він може знизити імунітет. Є ж вірус імунодефіциту людини, він знижує імунітет. Є вірус кору, після перенесеного кору наш імунітет знижується, і вважається аж до двох років збільшується сприйнятливість до багатьох інфекцій, до багатьох захворювань. Якщо ідеться про компоненти вакцини проти COVID-19, то ні, вони не знижують імунітет, вони формують імунітет так само як формують імунітет інші вакцини й не знижують його.

5. Як тоді вона працює в організмі?
Основи формування імунітету при вакцинації відомі: вакцина вивчається на предмет, як формується імунна відповідь, наскільки ця відповідь захищає, в якій мірі вона захищає, тобто ефективність вакцини, як вона в цілому впливає на поширення захворювання. І тут важливо розуміти, чи ми вводимо, наприклад, “вбитий” вірус, чи ми вводимо його частинку, чи цю частинку продукує наша клітина, яка отримала шматочок генетичної інформації про конкретний антиген — в будь-якому випадку компонент вірусу розпізнається клітинами імунної системи.
Якщо говорити про те, що ми захочемо ввести, наприклад більше ніж 10 вакцин проти 10 інфекційних хвороб одномоментно, одночасно, то при цьому буде задіяна аж 0,1 потенціалу імунної системи. 99,9 потенціалу імунної системи будуть займатись тим, чим імунна система займається щодня — розпізнавати різні компоненти вірусів, бактерій, які до нас потрапляють. Тобто говорити про перевантаження на сьогодні неможливо. Але самі збудники, дійсно вони можуть негативно впливати на імунітет.

6. Щеплення – це раз і назавжди?
Чи потрібно буде робити ревакцинацію, наскільки буде тривалим імунітет після вакцинації — ці питання ще вивчаються. Але ми бачимо, що дві дози значно знижують ризик захворіти й мати тяжкий перебіг COVID-19 . Можливо для більш тривалого імунітету нам знадобиться ревакцинальна доза через 6, або через 9 місяців. Наразі питання вивчається, ми не говоримо про третю через 6 або 9 місяців.

7. Усі говорять про колективний імунітет. Що це таке?
Це ситуація, при якій люди, маючи імунітет, захищають інших людей. Аби зрозуміти, що таке колективний імунітет для COVID-19 потрібно, знову ж таки, знати термін базового репродуктивного індексу. Бо для кору базовий репродуктивний індекс складає 12-15, це означає, що протягом заразного періоду, я, як хворий на кір, заражу 12-15 осіб. Для того, щоб вірус кору не циркулював, потрібно мати 95% населення з імунітетом до кору і тоді вірус не може циркулювати. Для вірусу SARS-CoV-2 базовий репродуктивний індекс складає 2-3. Це означає, що коли близько 70% населення здобудуть імунітет до COVID-19 , до вірусу SARS-CoV-2, ми зможемо говорити, що вірус не зможе циркулювати, бо він уже не буде знаходити сприйнятливих до себе людей.

8. Початок вакцинації – це повернення до нормального життя? Чи це не так швидко працює?

Сьогодні соціологічні опитування говорять, що менше ніж 50% українців готові вакцинуватися. Ми можемо сподіватися, що окрім вакцинації ще буде імунітет за рахунок хвороби й таким чином ми прогнозуємо закінчення гострої фази пандемії наприкінці 2021 року. Річ у тому, яку ціну ми заплатимо за колективний імунітет в результаті хвороби. Це будуть смерті, це будуть страждання, госпіталізація, наслідки COVID-19, які ми вже бачимо у вигляді інфарктів, інсультів, фіброзу легень, інвалідизації, те що люди довго потребують реабілітації. Це є ціна за колективний імунітет шляхом хвороби.
Якщо ми говоримо про вакцинацію, то потрібно розуміти, що виробництво не може вам надати всю кількість доз вакцини, для того, щоб провакцинувати понад 70% населення. Вакцини будуть надходити партіями. Тому ми говоримо, ми захищаємо групи ризику за професійною ознакою і за станом здоров'я, серед яких найтяжчі випадки COVID-19.
Перший етап передбачає охоплення вакцинацією близько 370 тисяч осіб. Цей етап розрахований на близько 20 днів. Після чого розпочнеться другий етап. Якщо ми говоримо, що перший етап це 370 тисяч, то другий етап це вже понад один мільйон населення. Він буде більш тривалим і можна говорити, що 4 етапи це, мабуть, десь буде середина літа 2021 року.
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

22:41
14-Чер-2021
В НАТО оголосили, що Україна отримає членство через ПДЧ
Лідери НАТО схвалили комюніке за підсумками брюссельського саміту Альянсу.
Коп
16:12
14-Чер-2021
Уламки імперії: як випускники російської розвідшколи псують авторитет своїх «дідів»
З кожним роком секретні операції спецпідрозділів Росії стають все більш відомими. Іст
20:48
12-Чер-2021
Нові два українських видання про країни Африки
Навесні 2021-го побачили світ книги Юрія Косенка «Сомалійські прислів'я мовою оригіна
18:56
11-Чер-2021
Чому сказилася Росія через напис "Героям слава!" на формі української збірної
УЄФА пішов на поводу у Росії і намагався заборонити гасло "Героям слава!" на формі ук
11:48
11-Чер-2021
Як працюють вакцини від COVID-19 та чи варто їх боятися. Вісім запитань до імунолога
1. Чому у вакцин виникає побічна дія і якою вона може бути?
Вакцина спричиняє
09:42
11-Чер-2021
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки: як псевдоукраїнські медіа маніпулюють громадською думкою
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки проаналізував три пропагандис
15:56
10-Чер-2021
Безпека держави напряму залежить від захищеності її інформаційного та кіберпростору
Сьогодні Служба безпеки України реалізує весь комплекс заходів для інформаційної та к
14:32
10-Чер-2021
В Росії заговорили про відновлення «ГУЛАГу» та брак робочих рук в країні
Російські чиновники продовжують активно продукувати «постановочні» ідеї щодо можливих
14:47
09-Чер-2021
Tesla в Росії: чи стане американський бізнес вкладати кошти в хитку російську економіку
Адміністрація Президента Росії Володимира Путіна випустила спеціальну вказівку щодо а
14:18
08-Чер-2021
Пан або Пропав: до чого може призвести загравання Лукашенка з Росією
Примусова посадка літака в Мінську... Визнання Криму російським... Намір припинити по
Усі новини