реклама партнерів:
Головна » 2016 » Травень » 11 » Криворізький Ленін стояв на зруйнованому радянською владою храмі

Криворізький Ленін стояв на зруйнованому радянською владою храмі


2016 » Травень » 11
Автор: Черняков
Коментарі: 0
Переглядів: 644
СОЦІУМ


Під постаментом колишнього пам’ятника Леніну в Кривому Розі співробітники місцевого Історико-краєзнавчого музею розкопують залишки старовинної церкви. Її фундамент виявили випадково, коли комунальники почали реконструкцію площі. На місці храму, якому понад сто років, археологи вже відшукали цінні артефакти. Але що робити далі з руїнами, поки ніхто не знає: музейники наполягають на продовженні розкопок, священики мріють про повне відновлення храму, а місцева влада поки не ухвалює рішень.
На місці, де стояв пам’ятник Леніну в Центрально-Міському районі Кривого Рогу, як виявилось, раніше був один з перших кам’яних храмів міста – Миколаївський, його збудували в ХІХ столітті. Цьому храмові передувало ще два – дерев’яні, однак вони з різних причин не вціліли. Після приходу радянської влади, у 30-ті роки минулого століття, церкву закрили, коштовні і речі вилучили під приводом «боротьби з голодом», а саму споруду розібрали по цеглині аж до фундаменту.

Залишки храму пробули під землею понад 80 років. Коли на місці колишнього Леніна розпочали роботи з реконструкції і комунальники зняли асфальті верхній шар землі, музейники помітили залишки фундаменту й взялись за розкопки. Цінні артефакти й руїни самого храму могли назавжди зникнути під новими шарами асфальту, якби не їхній ентузіазм, кажуть музейні працівники.

Під Леніним ховались цінні артефакти
Старший науковий співробітник Криворізького історико-краєзнавчого музею Ірина Стеблина, яка бере участь в розкопках, зазначає: на місці вже виявили цікаві знахідки – старі монети та цвяхи, а також фрагменти речей церковного вжитку. Найцікавіших артефактів очікують пізніше, коли працюватимуть всередині церкви. Хоча відомо, що головну святиню храму – ікону Святого Миколая Чудотворця в коштовному окладі – радянська влада ще у 20-і роки минулого століття вилучила й, імовірно, знищила.

«На цьому об’єкті розкопки тривають вже майже місяць. Знайдено декілька цікавих артефактів. Однією з перших була знайдена монетка 1935 року, які має історичну цінність. Наразі найціннішою й найдавнішою є монета в 20 копійок 1817 року. Такі монети були тут в обігу, коли ще не було цієї кам’яної церкви, а була ще та, стара, дерев’яна церква. Якось її загубили. Є монети 1851, 1853, 1878 і 1911 року», – розповідає Ірина Стеблина.

«Європейський варіант»
А втім, що робити далі з руїнами церкви й знахідками археологів, поки ніхто не знає: музейники наполягають на продовженні розкопок і музеєфікації частини фундаменту, священики мріють про відновлення храму в первісному вигляді, музейники кажуть, що поки зробити це неможливо: креслень чи світлин, які б показували його в деталях, немає.
Заступник директора місцевого музею, археолог Олександр Мельник розповідає про своє бачення долі історичного місця: хотілось би «візуалізувати» хоча б контури храму на площі, виклавши їх гранітом, а вже розкриту частину церкви, де наразі тривають розкопки, музеїфікувати, помістивши під скляний ковпак, як це роблять в країнах Європи, аби відвідувачі могли побачити, як будували в давнину. Згодом на місці колишнього пам’ятника Леніна – а це вівтарна частина старого храму – можна було б встановити скульптуру Святого Миколи Чудотворця, каже науковець.
«Ми зробимо так, як це в Європі вже сто років назад робилося: ми це розкриємо, законсервуємо, будуть пам’ятні знаки трьом храмам, інформація про них, макет», – сказав Олександр Мельник.

Доля історичної площі не визначена
Якою буде доля розкопаних залишків храму та самої історичної площі, у Кривому Розі поки не визначились. Секретар Криворізької міської ради Сергій Маляренко зазначає: остаточне рішення буде ухвалене після консультацій з істориками, духовенством та громадськістю.
«Безумовно, унікальна знахідка в нашому місті. Безумовно, перше, що ми повинні зробити, – це збереження, порядок тут. Проектів існує багато, кожен варто ретельно проаналізувати й ухвалити відповідне рішення. Працювати тут потрібно спільно і історикам, і духовенству, і міській владі. Це унікальний об'єкт для Кривого Рогу і він повинен бути збережений», – вважає Сергій Маляренко.

Поки ж криворізькі археологи провадять розкопки власними силами, без будь-якого фінансування з боку міського бюджету. Їм допомагають волонтери – студенти - історики. Не на мікрофон учасники досліджень зізнаються: бояться втратити час, адже первісний план реконструкції площі ніхто не скасовував, у будь – який момент будівельники можуть зажадати від них припинення розкопок.

2014 року в Кривому Розі було повалено пам’ятник Леніну в Центрально-Міському районі міста. Міліція тоді порушила кримінальне провадження за статтею «умисне пошкодження чужого майна», санкція якої передбачає позбавлення волі строком до 3 років. Про встановлення винних не повідомлялось.

Джерело: Радіо Свобода
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

20:36
28-Січ-2020
В Чернігові відбудеться профспілковий мітинг щодо непідтримки антинародних законопроєктів
30 січня 2020 року о 14:00 годині на Алеї Героїв у м. Чернігові (напроти обласної дер
19:03
28-Січ-2020
130-річні роковини ОУН: звитяги минулого і тривоги щодо майбутнього
Завдяки старанням радянської пропаганди у багатьох ще й донині залишилися викривлені
18:04
27-Січ-2020
Бійка у Харкові: п’ята колона піднімає голову
Сьогодні, 27 січня, в Харкові вперше за останні кілька років підняли голову захисники
20:50
26-Січ-2020
У чернігівській "Просвіті" - лекція про Крути
25 січня у приміщенні Чернігівського обласного об’єднання Всеукраїнського Товариства
20:25
26-Січ-2020
Знову втрати на російсько-українському фронті: 2 військових загинули і 2 травмовано
Упродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режи
14:39
26-Січ-2020
Ярослав Качинський: Росія атакує там, де бачить слабке місце - як у Криму і на Донбасі
Лідер правлячої партії Польщі "Право і справедливість" Ярослав Качинський заявив, що
18:13
24-Січ-2020
Константинополь не визнає титулів єпископів московського патріархату в Україні
У щорічному виданні Константинопольської церкви Українська православна церква названа
11:09
24-Січ-2020
У Чернігові СБУ викрила антиукраїнського Інтернет-агітатора
Чернігівське Управління СБУ викрило та припинило діяльність місцевого жителя, який по
12:50
23-Січ-2020
Посли миру – лауреати Міжнародної літературної премії миру за 2020 рік
Міжнародний Центр «Незалежне посольство миротворців» (Німеччина, голова міжнародного
12:45
23-Січ-2020
Названі лауреати премії ім. Якова Гальчевського
За багаторічною традицією, яка була започаткована у 1995 році, громадський комітет Вс
Усі новини