22:29 28-Жов-2024 Тисячі грузинів вийшли на протест проти підсумків виборів У Тбілісі ввечері в понеділок, 28 жовтня, до будівлі парламенту Грузії вийшли протест | 22:22 28-Жов-2024 Південна Корея зацікавлена, щоб жоден північнокорейський найманець не повернуся додому живим Всім вітання з Південної Кореї! Пише у своєму блозі український журналіст |
23:26 27-Жов-2024 Брудна справа: як часто потрібно мити унітаз? Унітаз - один із найбільш використовуваних сантехнічних приладів у будь-якому буди | 21:45 27-Жов-2024 Опозиція, неурядові організації та президент Грузії вибори не визнали Вони закликали до протестів Парламентські вибори в Грузії відзначилися гострою |
20:40 26-Жов-2024 Чи захопили російські окупанти місто Куп'янськ у Харківській області? Народна депутатка Мар'яна Безугла на сторінці facebook повідомила про те, що російськ | 21:40 25-Жов-2024 Перед судом постануть агенти фсб, які «під прикриттям» УПЦ (МП) проводили інформдиверсії проти України Служба безпеки завершила досудове розслідування щодо учасників злочинної організації, |
Її долю відтворюють документи двох спецслужб, що займалися нею, — радянського НКВД та оунівської СБ. Колись ця біографія стане основою для кіноблокбастерів та бестселерів.
Люди, поверхово знайомі з історією, часто мають завищені вимоги до неї. Їй намагаються накинути притаманну точним наукам детермінацію, опираючись на яку новоявлені «професіонали» готові давати безапеляційні оцінки тим чи ... Читати далі»
08-Трав-2016
Редактор
У Бровахах на Черкащині, в центрі села, на пагорбі, стоїть пам’ятник Матері – простій селянській жінці у фартушку і хустині. «Спинись у задумі, поклади їй квіти, як шану матерям усього світу», – викарбувано на підніжжі. А біля монумента ростуть десять тополь і п’ять верб. Тополі – то її сини, а верби – дочки. Ця жінка – жителька Бровах Євдокія Данилівна Лисенко, яка народила одинадцять синів і п’я
...
Читати далі»
08-Трав-2016
Редактор
Під час Другої світової війни Марія Щербаченко була санітаркою, старшиною медичної служби. Восени 1943 року, під час форсування Дніпра, винесла з поля бою 112 поранених. У 1973 році відзначена медаллю Міжнародного комітету Червоного Хреста імені Флоренс Найтінґейл за милосердя, відвагу та мужність.
Український інститут національної пам’яті
08-Трав-2016
Редактор
До 1968 року її підозрювали у співпраці з нацистами. Натомість вихованці Олександри Шулежко, яких вона рятувала в роки окупації, завжди тепло згадували свою другу маму.
ХТО РЯТУЄ ОДНЕ ЖИТТЯ, РЯТУЄ ЦІЛИЙ СВІТ Олександра Шулежко народилася 1903 р. в селі Михайлівка Драбівського району (нині — Черкащина). Походила з заможної родини селян Шелудьків, закінчила гімназію, потім — педучилище ... Читати далі»
08-Трав-2016
Редактор
Коли гітлерівська армія захопила Маріуполь, 27-річна Єлизавета Бірюкова була дипломованим інженером-технологом Маріупольського рибоконсервного комбінату. Евакуюватися з міста не встигла й наважилася піти працювати на німців. Бірюкова налагодила настільки потужне виробництво консервів, що німці не могли натішитися. Після повернення радянської влади її засудили до 15 років позбавлення волі за колабо
...
Читати далі»
08-Трав-2016
Редактор
Пройшла війну командиром ланки та заступником командира ескадрильї. Здійснила 72 успішних бойових вильоти, скинувши на противника понад 45 тис. тонн бомб і взявши участь у шістьох повітряних боях.
«ТІЛЬКИ-ОТ ЗНАТИ Б, ЩО ВСЕ ЦЕ БУЛО НЕДАРЕМНО…» Марія Доліна народилася 1922 року в Сибіру – в Омській області, у родині українських переселенців. У 1930-х сім’я повернулася в Україну й осел ... Читати далі»
08-Трав-2016
Редактор
Ірина Хорошунова (1913–1993) – художниця, журналістка – пiд час окупацiї Києва працювала у Центральнiй бiблiотецi, вiдкритiй на базi бiблiотеки АН УРСР на бульварi Шевченка, 14. Разом з iншими спiвробiтниками намагалася врятувати книжковi фонди вiд остаточного пограбування та знищення. Із 25 червня 1941-го до квiтня 1944 року Iрина Хорошунова вела російською щоденник, в якому фіксувала все пережит
...
Читати далі»
08-Трав-2016
Редактор
Батьківщина негостинно зустріла колишню військовополонену та бранку концтабору Равенсбрюк. Постійні виклики і допити в НКВС, проблеми з роботою і житлом. Наступні сім років викладання в педагогічному інституті пройшли під пильним наглядом адміністрації в атмосфері підозри і недовіри. А на початку навчального 1953 року її курс взагалі вилучили із програми занять. 3 вересня 1953-го Євгенія Клем покі
...
Читати далі»
08-Трав-2016
Редактор
Про Євдокію Миколаївну Завалій – єдину жінку, яка у роки німецько- радянської війни командувала взводом морських піхотинців, інформація міститься в багатьох довідкових виданнях, присвячених славетним українцям. Дізнатися про неї можна також із спеціальної історико-публіцистичної літератури, із преси, Інтернет-мережі. Починаючи із середини 1970-х років з її особистими фотодокументальними матеріалам
...
Читати далі»
08-Трав-2016
Редактор
«Коли поети пишуть про відвагу, твердість, шляхетність посвяти й цими творами запалюють та шлють на небезпеку інших, то як можуть самі цього не робити?» – відповідала поетеса Олена Теліга тим, які її відраджували їхати до окупованого нацистами Києва.
Вирушила туди влітку 1941-го. Встигла випустити чотири номери літературного часопису «Літаври». 8 лютого 1942-го Олену Телігу заарештувало ґес ... Читати далі»
08-Трав-2016
Редактор
Анна Храплива – канадійка українського походження, що добровільно вступила на службу до Канадського жіночого армійського корпусу. Служила у Великій Британії – з листопада 1942 року, та в Британській зоні окупації Німеччини. Отримала звання підхорунжого в жіночій армії. Нагороджена Медаллю Британської імперії.
Була чи не першою з українок, що удостоєна цієї високої відзнаки. Активістка Союзу ... Читати далі»
08-Трав-2016
Редактор
Олена Вітер (відома як ігуменя Йосифа), чиє ім'я поруч зі словом "Україна" першим з'явилося в Саду праведників, прожила довге, сповнене драматичних перипетій життя, варте втілення в романі чи художньому фільмі. Наразі ж найповнішим відображенням її біографії є чотири товстих томи кримінальної справи, списані чекістами.
Олена Вітер (1904-1988) була настоятелькою греко-католицького монастиря ... Читати далі»
08-Трав-2016
Редактор
«Українська Друга світова 1939–1945» – саме під такою назвою Українським інститутом національної пам’яті створено сайт про український вимір Другої світової війни.
Друга світова війна – найбільший збройний конфлікт в історії людства. У ньому протистояли два військово-політичні блоки – держави Осі та Об’єднані Нації (Союзники). Бойовими діями були охоплені Європа і Східна Азія, Африка ... Читати далі»
08-Трав-2016
Редактор
|
Останні новини
Модуль не активізовано (module is not installed)