ваша підтримка важлива для незалежного видання стань патроном
1 січня 2014 року Латвія розсталась зі своєю національною валютою - латом. Вона стала 18-ю країною Єврозони і другою серед республік колишнього СРСР, що перейшла на євро. Інформує Німецька хвиля Перейти на євро Латвія повинна була ще у 2008 році. Причому до Єврозони тоді збирались вступити відразу три держави Балтії. Однак економічна криза сплутала усі карти. Пізніше усіх випередила Естонія. Латвія ж ще два роки жила зі своєю валютою: Єврокомісія та Європейський центральний банк рекомендували на початку червня 2013-го прийняти Латвію до Єврозони.
Від "репшика" до євро Лат був платіжним засобом у країні до проголошення Латвійської РСР у 1940 році. Після відновлення незалежності на початку 1990-х років латиші рік користувались перехідною валютою - латвійськими рублями. У країні їх називали "репшиками" - за іменем тодішнього президента Банку Латвії Ейнарса Репша. А нові лати та сантіми з'явились у Латвії 1993-го року. За вартістю лат поступався тоді в Європі тільки мальтійській лірі та кіпрському фунту. За один лат давали майже два долари США. До 2005 року курс лата коливався. Однак після жорсткої прив'язки до євровалюти курс стабілізувався на позначці 1 євро 42 центи. За цим курсом і обмінюватимуть лат з 1 січня до 30 червня 2014 року у 650 пунктах країни. Утім, у Банку Латвії лати можна буде обміняти на євро і після цієї дати.
Без поспіху Уже через годину після початку 2014 року євровалюту можна було отримати в банкоматах, зокрема у Swedbank. Вклади у національній валюті в усіх банках Латвії 1 січня конвертують у євро за єдиним курсом без комісії. Обмінювати гроші самостійно банківським вкладникам не доведеться. Впродовж перших двох тижнів січня за товари і послуги можна буде розраховуватись як латами, так і євро. Решту ж даватимуть лише у євро. Усі ціни у Латвії ще з початку жовтня вказані у двох валютах. Лати на цінниках залишаться ще на півроку, щоб мешканці звикли - адже виглядає на те, що у євро усі товари ніби у півтора рази дорожчі. Перерахунок цін став приводом для підозр у тому, що підприємці піднімуть ціни. Вони виявились обґрунтованими. Центр захисту прав споживачів отримав 180 скарг на неправильне паралельне відображення цін. Фахівці Центру здійснили 8000 перевірок у місцях торгівлі та надання послуг. У понад 40 відсотках випадків виявлені порушення. Державні структури організували, зі свого боку, 500 перевірок. Сім компаній оштрафовані за серйозні та повторні порушення.
За та проти євро "Латвія на 95 відсотків готова до вступу у єврозону", - заявив на початку грудня виконуючий обов'язки прем'єр-міністра країни Валдіс Домбровскіс та зізнався, що хотів би відразу після Нового року отримати нові купюри. Однак багато мешканців Латвії не відчувають такого ентузіазму. Останні опитування центру соціологічних досліджень SKDS свідчили, що 20 відсотків латишів ставились до цього нейтрально, а 60 відсотків висловлювались проти. Водночас євро підтримували трохи більше половини латвійських компаній, як показували результати дослідження соціологічного бюро Citadele Index. Таким даним явно не раділи представники державної влади, які виділили на кампанію з пропаганди нової валюти два мільйони євро. Багато мешканців країни не вірять у те, що після переходу на євро життя не подорожчає. Та й фінансові потрясіння у низці країни Єврозони оптимізму не додають. "Очевидно, не вдалось переконати людей у тому, що від введення євро вони не програють, а труднощі будуть короткостроковими та невеликими", - визнав президент Андріс Берзіньш. Водночас він висловив сподівання, що вступ до Єврозони сприятиме розвиткові країни.