ваша підтримка важлива для незалежного видання стань патроном
Публікація Надією Савченко списку полонених та зниклих під час бойових дій на сході України була дуже неоднозначно сприйнята політиками і військовими. Колишня військовополонена і політична ув'язнена Надія Савченко знову опинилася в центрі уваги. Цього разу резонанс викликало оприлюднення у вівторок, 10 січня на її сторінці у Facebook списків полонених та зниклих безвісті. За словами депутатки, цей крок є необхідним, аби "людей можна було знайти", а у подальшому обмін має проходити у три етапи: спочатку обмінюються тими, кого обидві сторони підтвердили зі свого боку, потім розшукуються ті, хто знаходиться у таємних тюрмах та підвалах, а потім всі, кого знайти не вдалося, визнаються мертвими або зниклими безвісті.
У грудні Савченко зустрічалася в Мінську із ватажками бойовиків Захарченком та Плотницьким у присутності представника Російської Федерації в мінській підгрупі, про що українська делегація дізналася із новин. І вже 26 грудня проросійські сепаратисти заявили, що готові віддати депутатці двох полонених українок - фактично в обхід української делегації у Мінську, уповноваженої займатися питанням обміну бранців.
Жорстка реакція Але далеко не всі в Україні вітають самодіяльність Савченко у вирішенні подальшої долі українських бранців. Ще напередодні публікації списків у СБУ заявили, що мають намір провести роз’яснювальну роботу із депутаткою із цього приводу. А пізніше навіть провели спеціальну нараду, під час якої списки Савченко перевірили та порівняли із офіційними даними. За словами радника голову СБУ Юрія Тандіта, документ, опублікований Савченко, є некоректним, адже у ньому є імена зниклих безвісті, загиблих та навіть тих, кого вже встигли звільнити. Тандіт впевнений - публікація списку жодним чином не пришвидшить процес обміну, але може загрожувати життю заручників, а також може допомогти шахраям, що тепер обіцятимуть рідним полонених інформацію чи допомогу у звільненні. Наступного дня Савченко опублікувала уточнений варіант списку, де різними кольорами були виділені звільнені, загиблі, а також росіяни, яких шукають у різних самопроголошених республіках Донбасу. Але, за словами голови правління Центру громадянських свобод, правозахисниці Олександри Матвійчук, і ця версія містить помилки - зокрема, там не відмічений як звільнений "кіборг" Тарас Колодій, який, на щастя, нещодавно повернувся додому. DW.COM Подвійне випробування тих, хто пройшов полон у "ЛНР-ДНР" Геращенко: Україна готова обміняти 228 бойовиків на 42 полонених українця Попри закиди СБУ Савченко заявила про шанс обміняти заручників до весни
Також, за словами Тандіта, публікація цих даних порушує закон про захист персональних даних та закон про боротьбу із тероризмом. Про порушення останнього закону через розголос інформації про військовослужбовців говорить і представник секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Михайло Чаплига. На його думку, проти Савченко можуть відкрити кримінальну справу, адже люди мають повне право звертатися у прокуратуру із цього приводу.
Непотрібне соло Щодо неконструктивності дій Савченко висловився і колишній екс-представник України у політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи Роман Безсмертний. Попри те, що він допускає добрі наміри Савченко, він впевнений, що публікація списків лише уповільнить процес обміну полонених українців і внесе додаткову конфліктність у цей процес. І хоча Матвійчук не поспішає приєднуватися до критики в бік Савченко, правозахисниця зазначає - у звільненні військовополонених та цивільних заручників не потрібні "неузгоджені сольні арії", які можуть мати непрогнозований вплив на проблему. Той факт, що списки вже опубліковані, має стати стимулом для усіх зацікавлених сторін - органів безпеки, дипломатів, волонтерів, родичів бранців та окремих політиків, аби ініціювати загальну зустріч та узгодити спільні дії, аби кожен виконував свою функцію, переконана Матвійчук.
Виконавчий директор Центру суспільних відносин Євген Магда також не поспішає звинувачувати Савченко у "свідомій роботі на Кремль", як це вже зробила низка українських політиків та експертів. Водночас експерт вважає, що дії депутатки опосередковано грають на руку Москві, показуючи, що у Києві немає спільної позиції щодо питання визволення полонених.