реклама партнерів:
Головна » 2021 » Травень » 7 » Обережно, кліщі! Покрокова інструкція як не зіпсувати собі травневі свята

Обережно, кліщі! Покрокова інструкція як не зіпсувати собі травневі свята


2021 » Травень » 7
Коментарі: 0 РІЗНЕ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Вже підготувалися до відпочинку на природі на травневі свята? А до зустрічі з небажаними гостями вашого пікніка — кліщами? І мова, звісно, не про захисний скафандр, який, в принципі, зможе вберегти вас від проникнення цього паразита, але навряд чи сприяє гарному проведенню часу. Аби не псувати свій відпочинок на природі занадто суворими обмеженнями, треба мати план Б — як діяти, щоб травневі свята не закінчились для вас хворобою Лайма (кліщовим бореліозом), яка може вражати шкіру, суглоби, серце, нервову систему та навіть привести до інвалідності.

Збудники цього захворювання, бактерії роду Borrelia, потрапляють в організм людини від інфікованого кліща. І першою ознакою бореліозу є поява на шкірі на місці укусу рожевої плями, що поступово збільшується у розмірах і набуває форми кільця з яскраво-червоними краями. Це так звана кільцеподібна мігруюча еритема. Її можуть супроводжувати лихоманка, головний біль, біль у кістках, суглобах та м'язах. У кращому випадку через 2-3 тижні настає одужання, однак відсутність яскравої симптоматики не завжди означає, що хвороба відступила: вона може перейти в хронічну форму, що загрожує серйозними наслідками для здоров'я. Тому дуже важливо своєчасно визначити зараження, адже прийом антибактеріальних препаратів є найбільш ефективним у перші три доби після контакту з кліщем.

Тож, що робити, якщо цей контакт таки стався?Крок перший — якнайшвидше витягніть кліща. Краще робити це у травмпункті. Якщо ж дістатися до медичного закладу складно, візьміть кліща пінцетом якомога ближче до хоботка та акуратно потягніть вгору, обертаючи його навколо своєї осі. Місце укусу обов'язково продезінфікуйте, а витягнутого кліща помістіть в невелику ємність, яка щільно закривається. Ні, не для колекції, а для визначення, чи є він носієм збудника кліщового бореліозу.

Крок другий — відправте кліща на лабораторне дослідження. Наприклад, в лабораторію «Інвітро», де можна зробити усім вже відоме ПЛР-дослідження кліща, звісно ж, не на коронавірус, а на збудників чотирьох не менш небезпечних інфекцій, що є найбільш розповсюдженими в Україні: бореліозу або хвороби Лайма, гранулоцитарного анаплазмозу, моноцитарного ерліхіозу та кліщового енцефаліту. Звісно, цей аналіз потрібен не кліщу, а вам — щоб або заспокоїтись, або вчасно почати лікування.

Негативна відповідь у більшості випадків означає неможливість захворювання в подальшому, однак бажано протягом деякого часу все ж спостерігати за своїм станом та при найменшій підозрі на його погіршення звертатися за медичною допомогою.

Якщо ж ви отримали позитивний результат ПЛР-тесту, тобто піддослідний кліщ таки виявився носієм одного з вищезгаданих збудників, до медичного закладу звертайтесь одразу ж. Це ваш надважливий третій крок — вчасно почати лікування. Збудники кліщового бореліозу дуже чутливі до антибіотиків. Антибактеріальна терапія показана на будь-якій стадії хвороби, але її успіх багато в чому залежить від правильної оцінки періоду захворювання. А для цього існують тести на антитіла.

Тож, крок четвертий. Через три тижні після контакту з кліщем, або у будь-який час при появі симптомів, характерних для хвороби Лайма, зробіть обстеження на виявлення антитіл, специфічних до бореліозу. Спочатку ІФА-тест на наявність імуноглобулінів M і G до борелій. А якщо його результат буде позитивним або сумнівним — дослідження сироватки крові методом імуноблоту, що дозволяє провести диференційоване визначення антитіл до окремих антигенів борелій. Такий двоступеневий підхід є «золотим стандартом» лабораторного підтвердження діагнозу Лайм-бореліозу.Проінформований — значить озброєний. В попереджені кліщових інфекцій це теж працює. Особливо з допомогою сучасної лабораторної діагностики.
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

20:48
12-Чер-2021
Нові два українських видання про країни Африки
Навесні 2021-го побачили світ книги Юрія Косенка «Сомалійські прислів'я мовою оригіна
18:56
11-Чер-2021
Чому сказилася Росія через напис "Героям слава!" на формі української збірної
УЄФА пішов на поводу у Росії і намагався заборонити гасло "Героям слава!" на формі ук
11:48
11-Чер-2021
Як працюють вакцини від COVID-19 та чи варто їх боятися. Вісім запитань до імунолога
1. Чому у вакцин виникає побічна дія і якою вона може бути?
Вакцина спричиняє
09:42
11-Чер-2021
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки: як псевдоукраїнські медіа маніпулюють громадською думкою
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки проаналізував три пропагандис
15:56
10-Чер-2021
Безпека держави напряму залежить від захищеності її інформаційного та кіберпростору
Сьогодні Служба безпеки України реалізує весь комплекс заходів для інформаційної та к
14:32
10-Чер-2021
В Росії заговорили про відновлення «ГУЛАГу» та брак робочих рук в країні
Російські чиновники продовжують активно продукувати «постановочні» ідеї щодо можливих
14:47
09-Чер-2021
Tesla в Росії: чи стане американський бізнес вкладати кошти в хитку російську економіку
Адміністрація Президента Росії Володимира Путіна випустила спеціальну вказівку щодо а
14:18
08-Чер-2021
Пан або Пропав: до чого може призвести загравання Лукашенка з Росією
Примусова посадка літака в Мінську... Визнання Криму російським... Намір припинити по
18:11
07-Чер-2021
Сигнальна арматура її можливрсті та завдання

Сигнальна арматура — дає можливість з

17:10
07-Чер-2021
Кількість вакцинованих в Україні поступово збільшується
Вакцинація в Україні поступово набирає темпи. Минулий тиждень виявився досить продукт
Усі новини