ваша підтримка важлива для незалежного видання стань патроном
У 2013 році у «Віснику державних закупівель» були опубліковані дані про тендери на суму 204 млрд грн. Це у 2,5 рази менше від 2012 року, коли у «ВДЗ» було опубліковано дані про тендери на 520 млрд грн. Різке зменшення обсягу держзакупівель пов’язано з прийнятими у 2012 році змінами до тендерного законодавства. Пропрезидентська більшість Верховної Ради прийняла урядовий законопроект, яким державним підприємствам було дозволено не публікувати про свої тендери, проведені за так звані «власні кошти підприємств». Про це повідомляють "Наші гроші" з посиланням на «Вісник державних закупівель».
Після цього у «ВДЗ» взагалі не публікувались дані про тендери таких великих підприємств, як «Турбоатом», «Одеський припортовий завод», «Київміськбуд» та інші. Також не публікували дані про тендери за «власні кошти» підприємства вугледобувної галузі, хоча відповідні закупівлі проводились. Наприклад, «ДП «Макіїввугілля» провело тендер на придбання арочного кріплення вартістю 293 млн грн. у фірми, пов’язаної з менеджментом держпідприємства. Колишній радник голови СБУ і першого віце-прем’єра Валерія Хорошковського Вадим Гриб вважає, що у держзакупівель щороку розкрадається сума, більша від $15 млрд, які президент Віктор Янукович планує взяти в кредит у Росії.
«Подивіться на тендерні закупівлі. Це близько 400 млрд грн на рік, – сказав Гриб у інтерв’ю "Економічній правді". – Коли говорять про відкати 25-30%, я можу стверджувати, що це вже давно було. Сьогодні є галузі, по яких відкати доходять до 70%. Якщо брати в середньому по країні – це відсотків 40. Тобто близько 20 мільярдів доларів, які влада зараз хоче позичити, щоб вирішити соціальні питання. При цьому переможці тендерів – в основному компанії, які пов’язані з одним кланом».