реклама партнерів:
Головна » У Чернігові проведено музейну зустріч до Дня Соборності України

У Чернігові проведено музейну зустріч до Дня Соборності України


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
18 січня в Чернігівському обласному історичному музеї імені В.В. Тарновського проведено науково-просвітницьку музейну зустріч до Дня Соборності України та 105-ї річниці проголошення незалежності Української Народної Республіки.
На початку заходу за пропозицією Максима Блакитного, модератора зустрічі, заступника директора з наукової роботи історичного музею, кандидата історичних наук, учасники хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих Захисників України, жертв російського терористичного акту в м. Дніпро та аварії в м. Бровари.
«Соборність — фундаментальна цінність нашого народу від часів Давньої Русі і до сьогоднішнього дня. Вона є обов’язковою умовою нашого існування, розвитку та майбутнього», — підкреслив він у вступному слові.
«105 років тому, 22 січня 1918 року, вперше у XX столітті українці проголосили незалежність власної держави – Української Народної Республіки. 24 серпня 1991-го відбулося її відновлення. В 1919 році, теж 22 січня, у Києві — проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Він увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття. Це – основоположна віха українського державотворення», — наголосив Сергій Горобець, співробітник Північно-Східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук.

«Окупація Чернігівщини більшовицькими військами на початку 1919 року завадила процесу українського державотворення в регіоні. Вибори у Трудовий конгрес України були проведені на території тільки Козелецького, Ніжинського і Чернігівського повітів Чернігівської губернії та Прилуцького повіту Полтавської губернії. Представники Чернігівщини взяли участь у Києві у проголошенні Акта Злуки УНР і ЗУНР та наступного дня в роботі Трудового конгресу України. Зараз дослідникам вже відомо поіменно 6-х наших земляків, які взяли участь у цих історичних подіях: Лопатін, Рябуха (селяни від Козелецького повіту), Іван Котеленець, Т. Панасенко, Назар Петренко, Неділько (селяни від Прилуцького повіту)», — повідомила Світлана Сергєєва, старший науковий співробітник музею.
«Після поразки Української революції 1917-1921 років боротьба велася вже за відновлення незалежності і соборності нашої країни. 22 січня 1939 року у Хусті, тодішній столиці Карпатської України, вперше на офіційному рівні відбулося святкування Соборності України. 30 тисяч учасників! 30 червня 1941 року у Львові було проголошено Акт відновлення Української Держави. Всі визвольні організації у своїх програмах і діяльності ставили за мету незалежність і соборність України. 22 січня 1990 року — утворення «живого ланцюга» єднання від Львова до Києва на честь 71-ї річниці Акта Злуки УНР і ЗУНР. Відновлення незалежної й соборної української держави 24 серпня 1991 року, яку підтвердило 90,32% громадян під час Всеукраїнського референдуму, стало першим підсумком цієї боротьби. З 20 лютого 2014 року, тобто з початку гібридної російської агресії, і з 24 лютого 2022 року, початку відкритого повномасштабного вторгнення рашистів на територію нашої держави, українці зі зброєю в руках заявили: «Україна соборна. Разом до Перемоги!», — підкреслив Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області.

Захід проведено Чернігівськім обласним історичним музеєм імені В.В. Тарновського спільно з Українським інститутом національної пам’яті відповідно до Меморандуму про співпрацю.
У фойє для учасників заходу та всіх зацікавлених представлена його музейна виставка «Україна. Шлях до Соборності».

Олександр Майшев,
член Національної спілки журналістів України












Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

10:03
18-Січ-2025
Московія вбиває українців: російська балістична атака на Київ
Рано вранці ворог вкотре здійснив масований обстріл столиці.
Рятувальники лікв
22:10
17-Січ-2025
"Ми не Московський Патріархат!", - пишуть на плакатах УПЦ МП
Священик Православної церкви України Сергій Дмитрієв розвінчує наочну агітацію УПЦ МП
21:38
17-Січ-2025
Окупаційна адміністрація Луганська хоче демонтувати пам'ятник Тарасу Шевченку
Російська окупаційна адміністрація Луганська оголосила опитування щодо можливого пере
15:13
16-Січ-2025
Верховний Суд постановив: УПЦ МП не має права користуватись Єлецьким монастирем у Чернігові
Верховний Суд підтвердив позицію Міністерства культури та стратегічних комунікацій: У
20:56
15-Січ-2025
На Батьківщину повернулося 25 українських військовослужбовців
Сьогодні додому, в Україну, повертаються ще 25 наших людей. Це наші військові і цивіл
23:06
14-Січ-2025
Алан Рікман: легенда, яка надихає

Алан Сідней Патрік Рікман (англ. Alan Sidney Patrick Rickman) — це ім

Усі новини