реклама партнерів:
Головна » Українська церква. Демарш чи криза?

Українська церква. Демарш чи криза?


Коментарі: 0

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Дмитро Гордієнко, кандидат історичних наук:
"Церковна криза, в яку намагаються загнати Україні низка ієрархів на чолі зі святійшим Філаретом, є далеко не першою в історії українського православ’я. Вперше глибоку кризу Українська православна церква пережила після підписання Київським митрополитом Ісидором Флорентійської унії 1439 р. Ця криза долалась упродовж кількох десятиліть, аж до початку XVI ст. Наступну кризу в Українській церкві викликав акт підписання Берестейської унії 1596 р. Наслідки цієї кризи, що призвела до поляризації, інколи жорсткої конфронтації з людськими жертвами (наприклад мученики уніат Йосафат Кунцевич і православний Данило Братковський), остаточно не подолані й на сьогодні. Хоча спроби порозуміння двох українських церков робилися ще на початку XVII ст., значних зусиль до порозуміння докладав греко-католицький митрополит Андрей Шептицький, лише після помісного Православного Собору 15 грудня 2018 р. з наданням вселенським патріархом автокефального Томосу Українській православній церкві та обранням її предстоятеля – митрополита Епіфанія намітились реальні кроки до екуменічної єдності українського християнства.
Чи здатний демаршах святійшого Філарета породити нову кризу? Очевидно, що ні. І відповідь на це дають попередні кризи українського православ’я. Підписання Флорентійської унії викликало кризу в питанні юрисдикції. Москва категорично не визнала рішення Флорентійського собору і розірвала стосунки з Константинополем. Українські ж владики прагнули залишатися в єдності з Царгородом, що врешті-решт і призвело до остаточного поділу Київської митрополії на власне Київську і Московську. При цьому внутрішньо церква ожила, пожвавилась богословська думка та зв’язки з іншими помісними православними церквами.
Подібно й криза церкви в другій половині XVI ст., що призвела до Берестейської унії, була викликана, по-перше, втручанням польської королівської влади в адміністрування української церкви, правом патронату короля-католика над православною церквою, фактично запровадження в Україні поширеної на той час у Європі практики симонії (продажу церковних посад). Другим фактором було непродумане втручання східних патріархів у внутрішнє життя Української церкви з підпорядкуванням братствам єпископату. І третім фактором виступило повищення московської митрополії до статусу патріархії, тим самим створення іноземного, на той і дальший час ворожого щодо Речі Посполитої центру притягання. Те, що це була зовнішня, а не внутрішня криза українського православ’я промовляє вже хоча б факт успішної полеміки православних з римокатоликами, уніатами та протестантами упродовж другої половини XVI ст. – першої половини XVII ст., а також понад столітній опір русифікації української церкви вже по анексії її до складу московської церкви у 1686 р.
На сьогодні, з долученням українського православ’я до екуменічного діалогу як з іншими православними церквами, так і неправославними – ортодоксальними, передусім Українською греко-католицькою та римо-католицькою церквою, можна очікувати якісного внутрішнього оновлення самого православ’я в Україні. Єдиним фактором, який намагатиметься дестабілізувати ситуацію в українському православ’ї, залишається Московська патріархія, а за нею й Російська Федерація, як то було і в двох вищезазначених попередніх кризах середини XV ст. та кінця XVI ст.".






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

22:57
26-Груд-2024
Війська КНДР на курщині продовжують зазнавати втрат
Держава-агресор росія продовжує використовувати війська КНДР у бойових діях проти Укр
19:03
25-Груд-2024
Авіакатастрофа в Казахстані: 38 людей загинули
У авіакатастрофі в Казахстані, яка сталась сьогодні вранці, загинули щонайменше 38 лю
18:12
23-Груд-2024
Рухівці про місцеву "ЄС": політика Порошенка чи "Вени"?
Провід обласної організації Народного Руху України заслухав інформацію Володимира Сту
11:19
22-Груд-2024
Круглий стіл у Чернігові до 87-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола
21 грудня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черніг
12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
Усі новини