ваша підтримка важлива для незалежного видання стань патроном
Журналісти видання «Нова газета» опублікували свіжі матеріали про пересування техніки і військовослужбовців 53-ї бригади ППО Росії влітку 2014 року, які збігаються з висновками міжнародної слідчої групи про маршрут транспортування установки ЗРК «Бук», з якої був збитий малайзійський Boeing рейсу МН-17.
У виданні заявляють, що більш ніж 170 військовослужбовців підрозділів ППО Росії перебували у відрядженні поблизу кордону з Україною в Ростовській області в день, коли з установки «Бук» був атакований рейс МН-17, а 15 липня, за два дні до катастрофи, вони отримали сухі пайки на п'ять діб.
Документи, якими оперують в «Новій газеті» не належать до категорії секретних. Один з них - телефонограма чергового по 11-й регіональній військовій автомобільній інспекції (ВАІ) капітана Бєляєва від 22 червня 2014 року. З неї можна дізнатися про наказ начальникам територіальних ВАІ організувати 23 червня супровід військової техніки по дорогам загального користування в Курській і Воронезькій областях. Це підтверджує встановлений міжнародною слідчою групою маршрут руху установки «Бук» з бортовим номером 332, з якої був збитий пасажирський літак.
В іншому документі наводиться список вантажівок з водіями, які прибудуть до Курська з Бєлгорода, щоб відправитися далі. Зокрема, там фігурують КамАЗ з держномером 4267 АН і його водій - рядовий Бутіков. Саме ця вантажівка потрапить в об'єктиви аматорської зйомки при перевезенні «Бука 332» в Міллерово Ростовської області, сказано в розслідуванні.
З документів випливає, що військові прибули в Міллерово майже на три тижні пізніше, ніж їх техніка; вони були зараховані на котлове забезпечення, тут же з нього зняті, але при цьому отримали сухпайок на п'ять діб.
«Судячи з цих деталей, військові явно не збиралися довго затримуватися з «бойовим чергуванням» в 30 км від кордону і разом з сухпайком вирушили з Міллерово в інше місце. Чи так це? І як пояснити, що незабаром одна з машин курської бригади ППО виявилася поміченою по іншу сторону кордону?» - задаються питаннями журналісти.
У 53-й бригаді і в міністерстві оборони Росії не коментують інформацію про переміщення техніки і особового складу.
Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 чоловік, які знаходилися на борту.
28 вересня 2016 року в Нідерландах міжнародна слідча група, що складається з представників Нідерландів, Малайзії, Бельгії, Австралії та України, оголосила проміжні підсумки розслідування. Згідно з висновками експертів, рейс MH-17 був збитий з комплексу «Бук», привезеного з Росії, з території, підконтрольної проросійським бойовикам.
24 травня 2018 року слідчі уточнили, що «Бук» прибув на Донбас з Курської області, де базується 53-тя бригада збройних сил РФ. Група відновила маршрут, по якому перевозили установку.
За даними міжнародної групи Bellingcat і Служби безпеки України, доставку комплексу «Бук» на Донбас організував один з тодішніх ватажків угруповання «ДНР» Хмурий. За даними «Нової газети», він є російським полковником у відставці, а його справжні ім'я та прізвище - Сергій Дубинський.
У травні 2018 року Нідерланди і Австралія офіційно звинуватили Росію в катастрофі рейсу MH17.