реклама партнерів:
Головна » 2009 » Червень » 14 » Україна і Росія: чого очікувати після відставки Черномирдіна

Україна і Росія: чого очікувати після відставки Черномирдіна


2009 » Червень » 14
Коментарі: 0 Погляд. Версії

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Без Віктора Черномирдіна на посаді посла Росії в Україні двосторонні відносини позбудуться дещиці колориту, якого їм додавав схильний до афоризмів дипломат. Проте суттєвих новацій від нового призначення ані українські, ані російські експерти не очікують. Натомість зміни у стосунках між Києвом і Москвою неодмінно стануться і вже найближчим часом. Проте пов’язують їх не з ротацією послів, а з наслідками президентських виборів, що мають відбутися в Україні.
На посаді посла Віктор Черномирдін запам’ятався перш за все соковитими висловлюваннями, зокрема: «Зараз з будь-якого приводу – одразу: кремлівська рука. Чого до цих рук присікалися? Жодних рук ми нікуди не простягаємо. Простягаємо лиш з добром. У тому числі і для України – коли важко, ми завжди простягнемо... те, що треба».
Московський політолог, фахівець у галузі українсько-російських відносин Станіслав Бєлковський вважає, що Черномирдін на момент призначення мав особливі функції – ширші, ніж у дипломата. «Коли Віктора Черномирдіна було призначено послом Росії в Україні 8 років тому, Кремль сподівався на особливі відносини між ним та президентом Леонідом Кучмою. І хотів вирішувати через Віктора Черномирдіна деякі неформальні питання».
Перелом настав у 2005 році, коли в Україні на зміну Леоніду Кучмі на посаду Президента прийшов Віктор Ющенко. «Із 2005 року, на мій погляд, такі прямі контакти посла припинилися – і з об’єктивних причин, і з суб’єктивних», – каже перший заступник голови комітету Верховної Ради у закордонних справах депутат-регіонал Леонід Кожара.

«Нову сторінку» відкриє не новий посол, а новий президент
На думку оглядачів, хто б не посів місце Черномирдіна, новий посол,найімовірніше, буде дотримуватися іншого стилю поведінки. Але зовнішньополітичний курс Росії щодо України лишиться незмінним.
«Хоч кого прислав би Кремль наступним, – каже член комітету Верховної Ради у закордонних справах, депутат нашоукраїнець Андрій Парубій, – він буде не менш агресивним відносно України, як Чорномирдін. Але, я думаю, це буде або дипломат, або, не виключаю, колишній працівник російських спецслужб. Це буде людина нового покоління – покоління Путіна і Медведєва».
Проблеми, що накопичилися у двосторонніх відносинах, не зникнуть, принаймні, до президентських виборів в Україні. «Але після президентських виборів, – каже депутат-регіонал Леонід Кожара, – я на сто відсотків переконаний, що ці стосунки зміняться. І новий президент буде по-іншому, ніж Ющенко, будувати цю політику».

Російські впливи: між великодержавністю та «великобізнесовістю»
Оглядачі переконані, що Росія і надалі зможе впливати на перебіг президентської кампанії в Україні. Проте, якщо на минулих виборах Кремль висловлював симпатію до одного кандидата, то тепер працюватиме з кількома.
Щодо ефективності російського впливу на українську політику думки різняться.
«Росія впливала настільки, наскільки ми дозволяли це робити, – зазначає депутат-регіонал Леонід Кожара. – Сьогодні прагматична політика Росії і обмеженість ресурсів фінансових завадять чинити потужний вплив».
Депутат-нашоукраїнець Андрій Парубій вважає, що цей вплив може стати вирішальним. «Думаю, що нас поставлять перед вибором без виборів, коли обидва основні кандидати – я маю на увазі Ющенка і Тимошенко – будуть у тій чи іншій мірі пов’язані з Кремлем», – каже нашоукраїнець.
Натомість Станіслав Бєлковський переконаний, що вагу російського чинника не варто перебільшувати. «Росія розчарована в усіх потенційних кандидатах на посаду Президента України, – спочатку Кремль розчарувався у Вікторі Януковичу, потім – в Юлії Тимошенко – після того, як її підпис з’явився на брюссельській декларації щодо модернізації української газотранспортної системи. Про Арсенія Яценюка в Кремлі зовсім нічого не відомо. За таких умов Кремль, очевидно, будете ставити на сценарії – у першу чергу конфіденційні, – які б забезпечили інтереси великого російського капіталу в Україні».

Особливості «дружби народів»
Зараз в українсько-російських відносинах не найкращий період. Нового змісту їм може надати зміна влади в Києві. При цьому сильними є побоювання, що нова влада в Україні стане проросійською. Проте, порівняно з 2004 роком, східний сусід цього разу не настільки явно виявлятиме свої симпатії та антипатії до українських кандидатів.
А тепер уже колишній посол Росії в Україні Віктор Черномирдін свого часу дійшов до такого висновку: «Кого на наступних виборах оберуть, з тим ми і працювати будемо. А хто там нам до серця, хто нижче серця, – це вже інша розмова. Це вже за межами цієї аудиторії».

Дмитро Шурхало.
Джерело: "Радіо Свобода", http://www.radiosvoboda.org/content/article/1753106.html

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

14:32
18-Вер-2021
Під посольством Білорусі у Києві збирались активісти: що відомо про захід
Під стінами посольства Республіки Білорусь у Києві активісти громадської організації
18:16
15-Вер-2021
Віртуальний ЛітМузей: від популяризації колекції до інтерактивного навчання
Харківський літературний музей за підтримки Українського культурного фонду розпочав р
11:10
15-Вер-2021
Загроза чи провокація: як Росія створює ажіотаж довкола військових навчань "Захід-2021"
Російсько-Білоруські військові навчання "Захід-2021" розпочалися 9 вересня. Протягом
09:42
15-Вер-2021
Механізм геополітики: що стоїть за російсько-білоруськими військовими навчаннями «Захід-2021»
Відповідно до легенди масштабних військових навчань «Захід-2021», які проходять на те
07:39
15-Вер-2021
У Чернігові відзначили 32-у річницю створення РУХу
«Внесок Чернігівщини у створення Народного Руху України», — під такою назвою 12 верес
23:46
14-Вер-2021
Змістовно від МОЗ: МОЗ оновив стандарти медичної допомоги пацієнтам з COVID-19

Стандарт надання медичної допомоги «Коронавірусна інфекція» постійно а

16:38
11-Вер-2021
Анонс. Внесок Чернігівщини у створення Народного Руху України
У ці дні, 8-10 вересня 32 роки тому, у Києві в актовому залі Політехнічного інституту
15:49
09-Вер-2021
Проросійська опозиція провела черговий проплачений мітинг під Радою
Сьогодні, у четвер, 9 вересня, під стінами Верховної Ради активісти політичної партії
10:40
09-Вер-2021
Політика протиріч: для чого Росія дискредитує "братню" Білорусь
Росія сприймає Білорусь не просто як дружню державу. Це скоріше як готовий багатоміль
15:11
02-Вер-2021
За 9-х загиблих у серпні Захисників України помолилися у Чернігові
2 вересня у Козацькому кафедральному соборі святої великомучениці Катерини Православн
Усі новини