реклама партнерів:
Головна » 2009 » Серпень » 14 » Росія знову хоче до Афганістану

Росія знову хоче до Афганістану


2009 » Серпень » 14
Автор: Черняков
Коментарі: 0
Переглядів: 998
ПОЛІТИКУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
Росія долає свою травму від радянсько-афганської війни і повертається до Афганістану, щоб не допустити перемоги там альянсу під командуванням НАТО – такі висновки нової праці Марлен Ларюель, дослідниці Росії, її націоналізму, євразійської й імперської ідей і її відносин із регіоном Середньої Азії. У самому Афганістані напередодні президентських виборів цю тему не зачіпають.
У той час, як міжнародне і внутрішнє становище Афганістану виявляється все складнішим, нової ваги в цій країні хоче набути Росія, пише Марлен Ларюель. Але розробка позиції Москви з афганського питання викликає широкі й суперечливі дискусії, навіть поміж самого російського керівництва, зауважує вона в дослідженні, що його опублікувала американський неурядовий дослідницький центр The Jamestown Foundation.
У Москві не можуть собі дозволити, щоб в Афганістані здобула перемогу коаліція під проводом НАТО, бо таким чином Північноатлантичний союз утвердиться в цьому регіоні поміж Росією, Китаєм, Індією й Іраном. Але водночас Москву непокоїть і ймовірність, що коаліція зазнає поразки – адже тоді дестабілізаційний тиск, який виходить із Афганістану, вдарить і по Росії, пише дослідниця.
Російська влада весь час критикує політичні і стратегічні рішення союзу НАТО, який здійснює командування Міжнародними силами сприяння безпеці в Афганістані. Але чимало російських політиків усвідомлюють, що можливий провал зусиль коаліції стабілізувати Афганістан створить велику загрозу й для самої Росії, мовиться в статті.

Росія хоче «рівності» з Заходом і своєї зони впливу
Тож Москва намагається здобути собі користь із труднощів, із якими стикаються в Афганістані війська міжнародної коаліції та керівництво США, яке приділяє Афганістанові багато уваги. Росія хоче знову ствердити власну роль у регіоні, який вона вважає за сферу свого впливу, каже Марлен Ларюель.
Відтак Росія вбачає в нинішній ситуації в Афганістані можливість для себе домогтися переговорів із НАТО «на рівних», як головний пункт транзиту до Афганістану з півночі. Можливо, це й є головна мета Москви, якій так бракує визнання за рівну з боку Заходу, припускає автор дослідження.
А ще Росія мала б за краще піти на прямі переговори зі США, щоб домовитися про свою присутність в Афганістані. Її остаточна мета – не допустити прямих переговорів між НАТО і середньоазійськими країнами, зміцнити свій контроль над ними і змусити Вашингтон отримувати схвалення Москви на будь-які нові дії в регіоні, зауважує дослідниця.
При цьому Москва сподівається піднести роль і значущість Організації Договору про колективну безпеку і Шанхайської організації співпраці. Росія має намір подати ці об’єднання як важливих гравців за будь-якого варіанту афганського врегулювання, вважає Ларюель.

«Афган» відступає, зв’язки наростають
Росія також останнім часом різко збільшила обсяги торгівлі з Афганістаном, хоча вони й далі відносно невеликі. І в Москві, і в Кабулі вказують на багаторічну радянсько-афганську співпрацю, яка передувала конфліктові 1979–89 років. Саме цю співпрацю називають зразком на майбутнє, а в Москві сподіваються, що пам’ять про радянсько-афганську війну вже притлумлена двома десятиліттями громадянської війни й іноземного вторгнення до Афганістану, додає автор статті.
До того ж у нинішньому «поверненні» Росії до Афганістану беруть участь самі колишні радянські військові, які воювали там, а тепер їдуть до Кабула налагоджувати контакти. А в Афганістані Москва намагається надати нового життя проросійському лобі, представників якого шукають і серед прокомуністичних політиків, і серед прихильників колишнього «Північного альянсу», який скинув комуністичну владу, але втратив її під наступом талібів, і навіть серед народу пуштунів, який є головною силою руху «Талібан», зазначено в дослідженні.
Цього року минає два десятиліття від виведення радянських військ із Афганістану, і афганське питання знову роз’ятрює рани радянської інтервенції до цієї країни. Але зараз громадська думка в Росії змінюється: молоде покоління не переживало тих подій, а серед старшого хто збайдужів, хто хоче забути, а хто й прагне подолати цю травму саме поверненням до регіону, нагадує автор.

Участь в Афганістані як виступ проти Заходу
Афганістан також стає для Росії важливим внутрішнім питанням, яке непрямо виходить із її суспільного й ідеологічного розвитку. Адже не раз в історії Росії ставалося так, що її втручання середньоазійському регіоні ставало для Москви засобом виступити проти Заходу, мовиться в статті.
У самій Росії таку активність особливо схвалюють у націоналістичних колах, порівнюючи її з активністю Москви на пострадянському просторі. А ще той факт, що афганське питання знову постає в російському геополітичному мисленні, підкреслює поява останнім часом у Росії численних центрів досліджень Афганістану, звертає увагу дослідниця Росії Марлен Ларюель.

А Афганістан мовчить
А от в Афганістані тему «повернення Росії» не обговорюють, розповіли колеги з Радіо Азаді – афганської «Свободи». За їхніми словами, країна звертає нині всю увагу на президентські вибори, які мають відбутися 20 серпня.
Напередодні цих виборів політичні сили-суперники мають за краще не зачіпати дражливу для країни «російську» тему, кажуть журналісти з Афганістану. Але вони припускають, що згадане дослідження принаймні після виборів наштовхне Афганістан на нові дискусії про нинішню роль і прагнення Росії в регіоні.

Сергій Драчук
Джерело: "Радіо Свобода"

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

18:10
20-Жов-2020
Мінкульт радить читати книгу "Справа Василя Стуса"
Міністерство культури та інформаційної політики рекомендує прочитати книгу про україн
14:47
20-Жов-2020
Чи завершився Голодомор у червні 1933-го на Чернігівщині?
З висоти сьогоднішнього дня ми знаємо, що Голодомор-геноцид розпочав лютувати на укра
14:43
20-Жов-2020
Чи був Голодомор у 1934-му на Чернігівщині?
Не таким вже й безтурботним видався для селян Чернігівщини рік 1934-й. У Шестовиці Че
20:49
19-Жов-2020
Василь Стус: "Як добре те, що смерті не боюсь я..."
Як добре те, що смерті не боюсь я
і не питаю, чи тяжкий мій хрест.
Що в
20:33
18-Жов-2020
Бойовики застосували гранатомет біля Авдіївки – ООС
Контрольовані Росією сили застосували гранатомет та стрілецьку зброю біля Авдіївки До
20:04
18-Жов-2020
Чому радянська техніка стає легкою здобиччю для турецьких безпілотників? (відео)
Уроки війни в Карабасі для України. Чому треба повчитися української армії на приклад
19:50
18-Жов-2020
Заява речника ЄС щодо спроб проведення Росією призову в Криму
У незаконно анексованій Автономній Республіці Крим та місті Севастополі Російська Фед
19:46
18-Жов-2020
Нацрада призначила перевірку трьом каналам через трансляцію зустрічі Медведчука з Путіним
Національна рада з питань телебачення та радіомовлення 15 жовтня призначила позаплано
19:38
18-Жов-2020
Депутати Європарламенту обрали фіналістів премії Сахарова 2020 року
Демократична опозиція в Білорусі, активісти організації Guapinol та Берта Касерес, а
16:27
18-Жов-2020
Як зекономити при грі в онлайн слоти

Більшість ігрових клубів надають клієнтам різноманітні бонуси. Онлайн-казино Point

Усі новини


реклама партнерів: