реклама партнерів:
Головна » 2015 » Березень » 30 » Яка меморіальна політика на Чернігівщині щодо Миколи Міхновського?

Яка меморіальна політика на Чернігівщині щодо Миколи Міхновського?


2015 » Березень » 30
Коментарі: 0 СОЦІУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
31 березня о 18-00 у Чернігові біля Катерининської церкви патріотична громадськість відзначить 142-річницю з дня народження Миколи Міхновського.

Ще з початків історії людства загальновизнано, що найважливішим критерієм відзначення, вшанування історичних осіб, події тощо є їхня меморіалізація: встановлення меморіалів, пам’ятників, пам’ятних знаків, меморіальних дошок. До меморіальної політики відноситься також і найменування вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, мостів, скверів та інших споруд у населених пунктах. Як на Чернігівщині за цим критерієм вшановують Миколу Міхновського, якому 31 березня 2015 року виповнюється 142-а роки від дня народження?

ЗАСЛУГИ МІХНОВСЬКОГО ПЕРЕД УКРАЇНОЮ
Микола Іванович Міхновський (1873–1924) – визначний український громадсько-політичний діяч, адвокат, публіцист, перший ідеолог українського націоналізму й державної самостійності України, організатор української армії.
Ідеолог боротьби за державну незалежність України, член української організації «Молода громада» (1891), провідник та ідеолог «Братства тарасівців» (1892), член і ідеолог Революційної української партії (1900), засновник самостійницької Української народної партії (1902) та її підпільної бойової структури «Оборона України», один із лідерів Української демократично-хліборобської партії (1918) тощо.
Автор програм, які власне становлять основу українського націоналізму: «Самостійна Україна» (1900), «Десять заповідей УНП» (1902) тощо.
Важко переоцінити його пропаганду української національної ідеї за останні п’ять-шість років перед Першою світовою війною серед промислових та хліборобських кіл Слобожанщини та Донеччини, зокрема, у Слов’янському районі, де брав участь в організації соляних промислів.
З початком Української революції у березні 1917 р. Міхновський послідовно боровся за державну незалежність України. Саме з його ініціативи створено Український військовий клуб імені гетьмана П.Полуботка, який об’єднав державників-самостійників. Ініціював українізацію російської армії, організації національних Збройних Сил. За його безпосередньою участю створені Перший Український козачий полк імені Б. Хмельницького та інші військові формування. Ця ініціатива і робота Міхновського з іншими патріотами всупереч вождям Української Центральної Ради двічі врятувала українську владу восени 1917 р. та у січні 1918 р. від повного розгрому від російсько-більшовицького агресора та його «п’ятої колони». У 1918–1919 рр. боровся за збереження, консолідацію та несоціалістичну політику Української держави гетьмана Павла Скоропадського та Директорії УНР.
В останні роки життя після поразки Української революції пропагував українську національну ідею та брав участь у кооперативному русі на Кубані.

ЗВ’ЯЗОК МІХНОВСЬКОГО З ЧЕРНІГІВЩИНОЮ
Він із старовинного козацького роду, корені якого простежуються ще з 17 ст. Народився у сім'ї сільського священика у селі Турівка Прилуцького повіту Полтавської губернії 19 (31 – за новим календарем) березня 1873 р. Тепер це село входить до Згурівського району Київської області, розташовано на межі із Прилуцьким районом Чернігівської області.
Середню освіту Микола Міхновський здобув у гімназії в м. Прилуки (сучасна Чернігівська область), де вчився з серпня 1882 р. до 1891 р. Прилуцька чоловіча гімназія була за кілька десятків кілометрів від його рідного села.

ЯК ВШАНОВУЮТЬ МИКОЛУ МІХНОВСЬКОГО НА ЧЕРНІГІВЩИНІ?
5 квітня 2013 р. у м. Прилуки була відкрита меморіальна дошка Миколі Міхновському на будівлі гімназії № 1, яку він закінчив у 1891 р. На дошці викарбовано слова Міхновського: «Не вбивай Україну своєю байдужістю до всенародних інтересів».
У 2012 р. планувалося назвати одну з вулиць м. Ніжин іменем Міхновського. Був навіть підготовлений проект рішення для розгляду депутатами на сесії міськради. Але плани залишилися на папері…
Жодні інші згадки про увічнення пам’яті великого українця на Чернігівщині та в обласному центрі відсутні.
Чому має бути меморіальне вшанування у Чернігові?
Такого питання в Івано-Франківську, коли назвали його іменем одну з вулиць цього міста, громада і місцева влада не задавали. Хоч Міхновський там не жив і не працював, його «Самостійна Україна» вперше друкувалася у Львові.
Водночас у Чернігові ще збереглися пам’ятники, пам’ятні знаки, меморіальні дошки, назви вулиць ворогам української державної незалежності (майже сотня!). Більше того, серед існуючих назв вулиць існує вулиця імені Фелікса Дзержинського – засновника ВЧК (більшовицька політична поліція), відповідального за організацію масових вбивств і репресій сотень тисяч людей в Україні.

ПІДСУМОК
Навіть побічний аналіз меморіальної політики на Чернігівщині і особливо в обласному центрі показує, що крім меморіальної дошки у Прилуках Микола Міхновський ніде не вшанований. Більше того, вороги української державної незалежності, проти яких він боровся, ще домінують у пам’ятниках, меморіальних дошках, назвах вулиць.
Тому не дивно, що навесні-влітку 2014 р. російський агресор так розраховував створити на Чернігово-Сіверщині свою маріонеткову структуру під назвою «Чернігівська народна республіка» як базу для захоплення столиці і всієї країни. Дякуючи патріотичній громаді нашого козацького краю ці плани були зірвані.
Це підштовхує до висновку, що важливо проводити таку меморіальну політику, яка чітко покаже агресору – всі його цілі і плани марні, не треба і починати.
На українській землі є один єдиний господар – українській народ.

Сергій Бутко, Український інститут національної пам’яті
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

16:05
23-Чер-2021
Окупанти змінюють правила перетину лінії розмежування для жителів ОРДЛО
На непідконтрольній території України місцевим жителям вижити практично щодня стає вс
15:47
23-Чер-2021
Коронавірус: в Україні за тиждень зробили рекордну кількість щеплень
Протягом минулого тижня, з 14 по 20 червня, українці отримали рекордні 367 тисяч щепл
09:20
23-Чер-2021
Чому Буча — одне з кращих міст для життя неподалік від Києва?

В останні роки все більший попит має нерухомість в передмісті Києва. Баг

22:04
21-Чер-2021
«Лідер» російського флоту: чому Росія продовжує відкладати проєкт сучасного ескадреного міноносця
Вперше про перспективний ескадрений міноносець проєкту 23560 «Лідер» заговорили в 200
22:37
20-Чер-2021
Військово-морські навчання Україна-НАТО як кістка в горлі для Росії
Активна співпраця України з НАТО лякає і насторожує офіційну Москву. І цьому є дуже п
22:08
18-Чер-2021
У Чорноморському регіоні НАТО проводить багатонаціональне навчання, в яких візьме участь і Україна
Такі спільні навчання - це ще один важливий крок і головний захід, спрямований на наб
22:41
14-Чер-2021
В НАТО оголосили, що Україна отримає членство через ПДЧ
Лідери НАТО схвалили комюніке за підсумками брюссельського саміту Альянсу.
Коп
16:12
14-Чер-2021
Уламки імперії: як випускники російської розвідшколи псують авторитет своїх «дідів»
З кожним роком секретні операції спецпідрозділів Росії стають все більш відомими. Іст
20:48
12-Чер-2021
Нові два українських видання про країни Африки
Навесні 2021-го побачили світ книги Юрія Косенка «Сомалійські прислів'я мовою оригіна
18:56
11-Чер-2021
Чому сказилася Росія через напис "Героям слава!" на формі української збірної
УЄФА пішов на поводу у Росії і намагався заборонити гасло "Героям слава!" на формі ук
Усі новини