реклама партнерів:
Головна » 2011 » Листопад » 19 » Нові правила виборів Ради: удар опозиції по опозиції?

Нові правила виборів Ради: удар опозиції по опозиції?


2011 » Листопад » 19
Коментарі: 1 ПОЛІТИКУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Новий закон про вибори Верховної Ради України підтвердив думку про те, що в політиці немає вічних друзів, а є тільки вічні інтереси. Так експерти коментують спільне голосування опозиції та влади, яку підтримує більшість.
Прийняття нового закону про вибори депутатів Верховної Ради України підтвердило стару істину, що в політиці немає вічних друзів, а є вічні інтереси.
Саме так експерти коментують спільне голосування опозиції та влади, яку підтримує більшість, за нові правила проведення парламентських виборів, які відбудуться в жовтні 2012 року.
Парламент проголосував за змішану систему, за якою половина депутатів буде обиратися за партійними списками, а половина - в мажоритарних округах. Раніше вибори проводилися виключно за пропорційною системою.
Крім того, бар'єр для партій збільшено з трьох до п'яти відсотків. Депутати заборонили участь у виборах блокам партій і прибрали з виборчого бюлетеня графу "проти всіх".
Події вечора 17 листопада перекреслили колишні публічні заяви лідерів опозиційних сил. Вони говорили про згубність змішаної системи виборів і обіцяли стояти до останнього, щоб домогтися, принаймні, іншого співвідношення "мажоритарних" і "списочних" депутатів: 75% на 25%, або хоча б 60% на 40%.
Вони були категоричними противниками підвищення процентного бар'єру, оскільки вважали, що це призведе до знищення низки опозиційних партій і не дозволить прийти в парламент новим політикам.
І, нарешті, вони були проти усунення від виборів блоків партій. Здавалося б, найменше у ньому був зацікавлений блок Юлії Тимошенко, але фракція "БЮТ-Батьківщина" майже в повному складі проголосувала за такий закон.
Власне, в тому, що Україна повертається до виборчої системи, яка діяла раніше в країні, немає, на думку багатьох експертів, нічого трагічного. У будь-якій виборчій системі можна знайти десятки переваг і стільки ж - недоліків.
Багато хто з колишніх депутатів парламенту, які пройшли не одну виборчу кампанію, кажуть, що змішана система може вважатися оптимальною, оскільки парламент є не тільки законодавчим, але і представницьким органом, а виборці хочуть мати свого конкретного депутата в окрузі.
Плюси є й у збільшенні прохідного бар'єру для партій, оскільки це сприятиме зміцненню декількох центрів політичного впливу.
Для України - це пропрезидентська Партія регіонів, "Батьківщина" Юлії Тимошенко, "Фронт змін" Арсенія Яценюка, а також комуністи і націоналісти зі "Свободи" Олега Тягнибока. Всі вони мають свою електоральну нішу і своїх попутників, які можуть приєднуватися до них на тих чи інших умовах.
Головна критика опонентів нового закону була спрямована на мажоритарну систему, оскільки вона, на їхню думку, більш залежна від адміністративного ресурсу.
Парламентські спостерігачі пам'ятають часи, коли при президенті Леоніді Кучмі партія влади (Народно-демократична, яку зараз мало хто пам'ятає), чий партійний список набрав порівняно небагато голосів, завдяки одномандатникам сформувала найбільшу парламентську фракцію, причому частина незалежних депутатів увійшли в неї під тиском і примусом .
"У 1998 році за рахунок мажоритарних округів вдалося зламати тенденцію, коли перемагала опозиція з розгромним результатом за списками, - згадує в інтерв'ю Бі-бі-сі директор центру "Демократичні ініціативи" соціолог Ірина Бекешкіна. - Тоді партія влади набрала близько 9%. Але більшість була прокучмівською. У 2002 році "партія влади" мала близько 18% голосів, але більшість знову за рахунок мажоритарних округів вийшла прокучмівською".
"Зараз буде подібна ситуація, - прогнозує Бекешкіна. - Партія регіонів набере, звісно, ​​більш як 18%, але все одно за рахунок тільки партійного списку не отримає більшості, а тому мажоритарні округи їй дуже потрібні".
"Нинішній парламент обраний за пропорційною системою. Ну і що з того? Що, хіба Віктору Януковичу не вдалося сформувати парламентську більшість за рахунок депутатів з інших політичних сил, в тому числі опозиційних?" - заперечує депутат парламенту кількох скликань Борис Безпалий.
"Ніхто не сумнівається, що, ставши президентом, Юлія Тимошенко теж сформувала би більшість, і не тільки за рахунок своєї фракції БЮТ", - сказав колишній парламентарій в інтерв'ю Бі-бі-сі.
Опозиціонери, які голосували за новий виборчий закон, кажуть, що їм вдалося передбачити в ньому заходи проти фальсифікації підсумків виборів. Правда, раніше представники тих же партій стверджували, що саме змішана система є найбільш корупційною.
Зроблено максимум можливого, щоб вибори в 2012 році відбулися демократично і прозоро, запевняють у фракції "БЮТ-Батьківщина" і в групі "Фронту змін", які голосували за закон разом з більшістю.
"Новий закон про вибори дає можливість опозиції перемагати на майбутніх виборах. Соціологічні дослідження показують, що "Батьківщина" на сьогодні має досить високий рівень довіри як самостійна політична партія", - заявив депутат фракції Блоку Тимошенко Сергій Подгорний.
"Опозиція опинилася перед обмеженим вибором: або змішана система з масштабними фальсифікаціями, як це планувала влада, або закон, який дає шанс суспільству на демократичні вибори. Ми вибрали другий варіант, хоч і не всі наші пропозиції були враховані", - сказав представник "Фронту змін" Микола Мартиненко.
У Комітеті виборців України, організації, яка багато років стежить за проведенням виборів, кажуть, що загроза масштабних фальсифікацій дійсно зменшилася істотно, але не зникла остаточно.
"З'явилася ціла низка запобіжників. Але все одно закон не рятує від технологій, серед яких, насамперед, підкуп виборців", - заявив Бі-бі-сі голова КВУ Олександр Черненко.
Частина опозиції, яка не входить в Блок Тимошенко і "Фронт змін", висловила протест у зв'язку з прийняттям нового закону про вибори.
"Прийнята змішана система виборів - це пряма дорога до спотворення результатів голосування громадян, до адміністративного тиску влади, до прямого підкупу виборців у мажоритарних округах, до політичної корупції і торгівлі депутатськими мандатами в парламенті", - йдеться в заяві "Нашої України".
"Це не компроміс. Це змова і зрада, яка буде дуже дорого коштувати демократії України", - вважає депутат від "Нашої України" Ірина Геращенко.
Політолог з "Першої рейтингової групи" Михайло Басараб вважає, що тепер іншим опозиційним силам, таким, як партії колишнього міністра оборони Анатолія Гриценка, блоку "Удар" боксера і політика Віталія Кличка і націоналістичної "Свободи" буде значно важче потрапити до парламенту.
"Зіграло правило економічної монополії. Дві найбільші політичні сили опозиції, "Батьківщина" Тимошенко і однодумці Яценюка продемонстрували, що їх влаштовує підняття бар'єру", - вважає експерт.
За словами Басараба, тепер "повинні початися вимушені і хворобливі злиття" дрібніших опозиційних партій. "Фактично, розчинення в двох популярних партіях на умовах, які вони будуть диктувати", - сказав Басараб Бі-бі-сі.
Втім, заяви про перемогу, що звучать від представників двох політичних сил, які мають всі шанси стати монополістами на опозиційному полі, можуть виявитися не фінальними в історії про правила гри на виборах.
Партії регіонів ніщо не заважає ближче до дня голосування прийняти додаткові поправки, потрібні їй.
Прецеденти зміни виборчого законодавства навіть за кілька днів до виборів в Україні вже були.
Як сказав голова Комітету виборців Олександр Черненко, "кидок як головний елемент української політики поки ніхто не скасовував".

Джерело: http://ua.korrespondent.net/
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar
1 Unique • 17:06, 19-Лис-2011
http://news.liga.net/interview/politics/563109-knyazevich_prinyatyy_zakon_o_vyborakh_pobeda_oppozitsii.htm#disqus_thread
Князевич: Принятый закон о выборах - победа оппозиции
Когда представители власти вчитаются в закон и поймут, что у них забрали, оппозиция еще получит значительную реакцию с их стороны
П'ятивідсотковий бар'єр автоматично переводить усіх технічних кандидатів Януковича у статус виробів одноразового використання.
Безумовно, що вишиванкові чекісти мають право на щире обурення чорною невдячністю російського фашизму, адже саме їм Янукович і завдячує своєю посадою.
Тільки і виключно…
avatar

Останні новини

22:28
27-Жов-2021
У яких медичних закладах Чернігівщини МРТ і КТ безоплатні для пацієнтів з онкологією?
Діагностика і лікування онкологічних хвороб входять до Програми медичних гарантій та
22:19
27-Жов-2021
У Брюсселі відкрилася виставка про українських жінок-вчених «Наука – це вона»
26 жовтня у Посольстві України в Королівстві Бельгія відбулося урочисте відкриття укр
22:13
27-Жов-2021
EU4Climate - Уряд схвалив нову стратегію для досягнення Україною кліматичної стійкості до 2030 року
Уряд України схвалив стратегію, що має на меті перетворити Україну на більш екологічн
19:32
27-Жов-2021
У Чернігові відзначатимуть 100-річчя Першого Всеукраїнського Православного Церковного Собору УАПЦ
100 років тому у Києві відбувся Перший Всеукраїнський Православний Церковний Собор Ук
10:00
27-Жов-2021
Стара Європа відкриває очі на Росію: політичні фіаско Кремля 2021
Росія почала стрімко втрачати свої позиції в Європі. Неадекватна зовнішня політика Кр
19:10
26-Жов-2021
До 77-річчя розформування загороджувальних загонів у Червоній армії
29 жовтня 1944 року народний комісар оборони СРСР Йосип Сталін своїм наказом за номер
11:22
26-Жов-2021
Санкції в дії: у США проводять обшуки у будинках російського олігарха Дерипаски
Акції компанії "Русал", яка є одним з основних активів бізнесмена Олега Дерипаски, вп
09:27
24-Жов-2021
Сергій ЖАДАН про Валєра БОНДАРЯ - гуру, Вчитель. Історія про невідомого генія
Валєр БОНДАР – був українським митцем, незалежно від вписаності в офіційні канони, сп
19:05
23-Жов-2021
Юрій АНДРУХОВИЧ про Валєра БОНДАРЯ, видатного художника-графіка, інтелектуала, шляхетну й іронічну людину
Валєр БОНДАР – більше, ніж художник. Його рукою з кінця вісімдесятих – початку дев’ян
23:25
22-Жов-2021
Про нові правила міжрегіональних перевезень
З 21 жовтня набувають чинності нові правила міжрегіональних перевезень. Міністерство
Усі новини