реклама партнерів:
Головна » 2010 » Квітень » 13 » Подарунок Обамі: Янукович здає збагачений уран

Подарунок Обамі: Янукович здає збагачений уран


Коментарі: 0 ПОДІЇ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Україна позбудеться високозбагаченого урану, успадкованого від СРСР.
Про це на конференції з ядерної безпеки у Вашингтоні заявив президент Янукович. Міжнародна спільнота боїться, що уран потрапить у руки терористів.
Широкий жест Києва оглядачі називають головним успіхом міжнародного саміту, присвяченого ядерній безпеці та нерозповсюдженню радіоактивних матеріалів. Обама назвав рішення Києва «історичним». Іншими важливими результатами першого дня зустрічі стало зближення США і Китаю у питанні ядерної програми Ірану, а також зобов’язання Канади перевозити відходи своїх АЕС до Сполучених Штатів.
Україна, як повідомляється, до 2012 року позбудеться 90 кілограмів ядерного матеріалу, який досі використовувався у наукових цілях. Для наукових потреб українські дослідники отримають низькозбагачений уран, який є безпечнішим. Ядерного матеріалу, який нині є в Україні, вистачило би на виготовлення декількох малих атомних бомб, зауважують американці. Міжнародна спільнота побоюється потрапляння цих матеріалів до рук терористів. Більша частина збагаченого урану буде вивезена за межі України ще цього року, повідомив у Вашингтоні Віктор Янукович. Утім, куди його повезуть, поки залишається незрозумілим. Речник Білого дому Роберт Ґіббс повідомив лише, що «процес проходитиме за активної участі США та Росії».

Страх перед терористами
Президент Обама подякував колегам з понад 40 країн світу, які прибули на саміт до Вашингтона: «На жаль, значна кількість небезпечного ядерного матеріалу розгубилася по світі. Тому центральним завданням цього саміту є перекрити шлях розповсюдженню цього матеріалу. Це має відбутися у конкретних часових рамках», - наголосив Обама.
Радник президента Обами з питань безпеки Джон Бреннан нагадав, що «існують чіткі відомості» про те, що «Аль-Каїда» протягом останніх років здійснила численні спроби отримати ядерні матеріали. При цьому терористи, за даними американських спецслужб, співпрацюють з міжнародними злочинними угрупованнями, які спеціалізуються на контрабанді таких речовин.

Тривалі переговори
За словами Роберта Ґіббса, Сполучені Штати вели з українським керівництвом переговори про утилізацію високозбагаченого урану протягом більш як десяти років. «Нинішнє рішення демонструє, що Україна залишається лідером у питаннях нерозповсюдження ядерних матеріалів. Це важливий сигнал для регіону, в якому ще багато високозбагаченого урану», - наголосив представник Білого дому. У відповідь на відкритість Києва до співпраці, Вашингтон готовий і надалі надавати допомогу у сфері безпеки ядерних реакторів, в тому числі і на закритій Чорнобильській АЕС. На ці потреби США раніше вже виділили 250 мільйонів доларів.
«Янукович і Обама домовилися про тіснішу співпрацю двох країн у мирному використанні атомної енергії, в тому числі щодо розвитку в Україні ядерних розробок. Також США готові сприяти Києву у намаганнях диверсифікувати джерела поставок ядерного палива», - повідомив речник Білого дому. Як відомо, досі паливо для українських АЕС надходить переважно з Росії.

Пострадянський рай для контрабандистів
Заключне комюніке саміту, за інформацією з дипломатичних кіл, міститиме заклик до міжнародної спільноти переводити ядерну енергетику на роботу з низькозбагаченим ураном, який не можна використати для виготовлення ядерного заряду. Крім того, метою саміту є домовленість про розробку міжнародних правил контролю за ядерними матеріалами. Канцлер Німеччини Анґела Меркель у Вашингтоні наголосила, що досі міжнародним правом не встановлено жодної відповідальності відносно країн, які потурають злочинному використанню радіоактивних речовин. Меркель вимагає запровадити «міжнародну бухгалтерію», яка вела би ретельний облік ядерного палива та відходів.
За даними німецьких експертів, у близько 40 відсотках зафіксованих по всьому світі випадків контрабанди високозбагаченого урану й плутонію йдеться про матеріали з пострадянських країн. На нелегальному збуті матеріалів вже неодноразово «попадалися» співробітники науково-дослідних інститутів або колишні військові. Нелегальному бізнесу сприяють злидні, в яких живуть ці люди. Лише в Україні, починаючи з 2006 року, було зафіксовано близько 200 випадків контрабанди. «Любительський характер та погана організація є характерними для багатьох крадіжок ядерних матеріалів та радіоактивних речовин», - йдеться в одній з доповідей МАГАТЕ. «Натомість випадки добре організованої, професійної контрабанди викрити значно важче», - констатують експерти.

Занепокоєння на Заході також викликає робота багатьох фахівців-ядерників з пострадянських країн в Ірані. На саміті у Вашингтоні, з огляду на ці побоювання, особливу увагу буде приділено переговорам з представниками Казахстану, де за радянських часів проходили численні випробування ядерних зарядів.

Джерело: Євген Тейзе/Тетяна Бондаренко/Reuters, dpa, [url=http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5462044,00.html]Німецька хвиля[/url]

Юрій Костенко вважає, що відмова від збагаченого урану відкриє нові можливості співпраці в сфері ядерної енергетики з США
«Відмова від запасів урану, збагаченого на 20%, відповідає національним інтересам України, оскільки відкриває нові можливості для ефективної співпраці з США у мирному використанні ядерної енергії», - вважає народний депутат України, член парламентського Комітету з питань ПЕК та ядерної безпеки, голова Української народної партії Юрій КОСТЕНКО. Так політик прокоментував інформацію про домовленість президентів України та США щодо відмови України до 2012 року від запасів високозбагаченого урану та переорієнтації дослідницьких центрів на роботу з низькозбагаченим паливом.
«Використання урану, від якого відмовилася Україна, є неможливим для виготовлення ядерної зброї, оскільки для цього потрібна більш висока його концентрація, - прокоментував ситуацію КОСТЕНКО. - З іншого боку, - виробництво високозбагаченого урану в Україні не відповідає міжнародним зобов’язанням держави щодо виключно мирного використання ядерної енергії».
«Враховуючи власну історію, Україні потрібно шукати нові можливості щодо більш дієвої міжнародної співпраці з мирного використання ядерної енергії», - наголосив політик. Він нагадав «про історію українського ядерного роззброєння, яке було неефективним, оскільки практично всі витрати лягли на державний бюджет». При цьому, за словами голови УНП, «компенсація за високозбагачений уран та плутоній, які було передано Росії в 90-х роках, абсолютно не відповідала їхній реальній вартості».
КОСТЕНКО зазначив, що «чим більше Україна буде відкрита для співпраці з такими цивілізованими країнами, як США, в ядерній галузі, тим вищим буде рівень її безпеки в стосунках з іншими країнами, - в тому числі, з РФ».
Лідер УНП зазначив, що «актуальним залишається виробництво власного ядерного палива в Україні». «Якщо угода передбачає співробітництво в цій сфері, то це теж в інтересах України», - вважає КОСТЕНКО.

Джерело: прес-служба УНП.

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

17:12
27-Трав-2022
У Литві відбулася конференція, на якій обговорювали сценарії Росії без Владіміра Путіна
У Литві відбулася секретна конференція, на якій обговорювали сценарії, за яких презид
16:29
27-Трав-2022
З ким же патр. Кіріл Гундяєв: з Новомучениками чи з їхніми гонителями?
Московський п. Кіріл Гундяєв у нещодавній проповіді закликав єпископат, духовенство і
22:30
26-Трав-2022
Боротьба мракобісся з цивілізацією: інтерв’ю зі Скарлетт Охременко, яка викрила двох агентів Кремля

Протистояння проти рашистів відбувається не тільки на полю бою, а й у цифровому пр

17:56
26-Трав-2022
Недоговороздатність РФ. Є лише один спосіб зняти цю проблему
Сказав про це в ефірі телеканалу "Еспресо":
"Найголовніше - це недоговороздатн
17:44
26-Трав-2022
Ми досі так і не навчилися читати Шольца
Хоча дехто припускав, що Україна повинна провести переговори з Путіним і розглянути п
20:13
25-Трав-2022
Росіяни не мають багато “Іскандерів”, тому вони їх заощаджуватимуть - польський експерт
Переміщення дивізіону ОТРК “Іскандер-М” у Брестську область білорусі не означає його
19:38
25-Трав-2022
Про зруйновані школи та новий навчальний рік у Чернігові
Навчальний рік 2021/2022 ще не завершився, а у Чернігові вже вивчають варіанти і шука
07:34
25-Трав-2022
Туреччина дозволяє Росії торгувати вкраденим та пропускає воєнні вантажі?
Велика кількість вкрадених Росією українських товарів потрапляє до Туреччини, деякі н
18:51
24-Трав-2022
ЗСУ знищили в небі України відставного генерал-майора військово-повітряних сил РФ Боташева
Інформацію про загибель льотчика підтвердили три колишні підлеглі Канамата Боташева,
18:12
24-Трав-2022
Чому ЗСУ вийшли зі Світлодарська
Українські військові відступили зі Світлодарська Донецької області, аби уникнути оточ
Усі новини