реклама партнерів:
Головна » 2011 » Лютий » 18 » Посадовці позичають музейні експонати, але повертають не всі

Посадовці позичають музейні експонати, але повертають не всі


2011 » Лютий » 18
Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Кабінети українських владоможців прикрашають цінні мистецькі полотна із музейних фондів. Однак не всі картини повертаються у сховища. Нещодавно Міністерство закордонних справ виплатило, згідно із судовим рішенням, 40 тисяч гривень за втрачену картину Львівській галереї мистецтв. Чи є гарантія, що інші полотна повернуть у фонди галереї?
Кілька років тому Міністерство закордонних справ поінформувало Львівську галерею мистецтв про те, що зникла картина радянського художника Костянтина Фіногенова «Сіра ялинка». Це полотно, як й іще 34 інших, з фондів Львівської галереї, згідно з договором, орендувало МЗС. За оренду однієї картини у рік галерея отримує від тисячі до двох тисяч гривень, – розповів Радіо Свобода директор Львівської галереї мистецтв, Герой України Борис Возницький.
За його словами, картину просто комусь подарували. Щоб зняти експонат з балансу, Львівська галерея подала позов до Галицького суду міста Львова. За його рішенням, МЗС днями виплатило галереї 40 тисяч гривень за зниклу картину. А це значно менша сума від її ринкової вартості.

Галерея має право надавати експонати в оренду державним установам. Борис Возницький каже, що галерея надає картини із фондів на експонування протягом року міністерствам, адміністраціям – Президента та обласній, іншим державним установам. Але скільки договорів підписано на сьогодні, не уточнив. Не знають і у Львівській обласній адміністрації, скільки картин з галереї мистецтв прикрашають стіни кабінетів посадовців.
Оренда об’єктів культурної спадщини передбачена українським законодавством, а кошти від неї надходять у спеціальний фонд галереї мистецтв. Борис Возницький наголошує, що ці гроші допомагають вирішувати проблеми. Адже на сьогодні галерея мистецтв отримує від Мінкультури гроші тільки на зарплату працівникам та утримання охорони. Жодної копійки не передбачено на порятунок культурної спадщини і унікального приміщення галереї мистецтв.
«Ми заключаємо угоди з МЗС щороку. Ми надаємо полотна в оренду, бо заробляємо гроші на цьому. Така практика застосовується й у світі. З обласної адміністрації грошей не беремо. Час від часу ми перевіряємо, чи ці експонати висять на стінах», – говорить Борис Возницький.
Координатор громадської організації «Гармонія та порядок», юрист Дмитро Гудима каже, що договір про оренду картин з фондів музею є недосконалим і не гарантує повернення полотна.
«Цивільне законодавство не обмежує права галереї надавати для тимчасового експонування картини. Але недоліком у договорах, які укладаються, полягає в тому, що в них немає механізму контролю за експонатами. Прописані загальні умови: термін, проплата. Однак має бути механізм, щоб експерти мали право перевіряти, чи картини на місці, чи на місці усе ще оригінал, чи вже копія», – зауважив юрист. – На 34 картини, які є в МЗС, досі не підписаний новий договір».

Ющенко сидів у фотелі з фондів Львівської галереї мистецтв. Директор галереї мистецтв Борис Возницький зазначив, що в оренду віддають маловартісні експонати. Тільки одного разу ризикнули надати на рік в оренду чотири унікальних картин ХVII століття тодішньому міністрові транспорту Георгію Кирпі на суму в 50 тисяч доларів. Після його загибелі полотна музею повернули, переконує Возницький.
«Одразу на четвертий день привіз їх Богдан Піх. Я тоді вдруге посивів, бо боявся, що зі смертю Кирпи пропадуть цінні полотна європейських художників», – зазначив директор галереї.
Начальник Львівської залізниці Богдан Піх підтвердив Радіо Свобода, що не він, але управління таки повернуло після загибелі міністра безцінні картини. Кабінет Президента Ющенка, відомого любителя старовини, прикрашали старі цінні меблі та скульптури ХVIII століття, надані з фондів Львівської галереї мистецтв.
За словами юриста Дмитра Гудими, у Львівській галереї мистецтв необхідно навести лад із документацією і провести інвентаризацію усіх її експонатів. Адже понад 10 тисяч цінних об’єктів зберігається у підвалах фондів галереї, оскільки бракує площ для їх експозиції.

Галина ТЕРЕЩУК
Джерело: "Радіо Свобода"

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

12:07
14-Жов-2021
COVID-сертифікат про вакцинацію: як реагувати, якщо не вдається створити електронний документ
Понад 1,8 мільйонів українців на сьогодні успішно користуються електронним документом
10:56
11-Жов-2021
Військові навчання Україна-НАТО спричинили істерику серед російських пропагандистів
Про те, що російські пропагандисти давно переплюнули всі досягнення їхнього натхненни
00:40
05-Жов-2021
Відповіді на найпоширеніші питання про е-лікарняні

В Україні з 1 жовтня всі заклади охорони здоров'я видаватимуть електронні ліка

18:03
01-Жов-2021
У Чернігові презентували збірник документів Антибільшовицького блоку народів
24 вересня в Чернігівській центральній міській бібліотеці імені М. М. Коцюбинського п
15:03
29-Вер-2021
Військові навчання Rapid Trident-2021 спричинили нову хвилю агресії боку Росії
З 20 вересня по 1 жовтня 2021 року на базі Міжнародного центру миротворчості та безпе
15:24
28-Вер-2021
Міф чи реальність: що криється за наймасштабнішими військовими навчаннями Росії «Захід-2021»
На думку багатьох українських фахівців у сфері оборони, військовими навчаннями, що пр
14:50
28-Вер-2021
Сучасна Білорусь: тоталітаризм, диктатура та політичні репресії
У 2020 році в Республіці Білорусь відбулись вибори президента. Здавалось, звичайна по
12:14
27-Вер-2021
Здобуття Білоруссю державної незалежності в 1991 році
Після завершення Другої світової війни в Білорусі наступні десять років ще тривала пі
19:43
26-Вер-2021
Боротьба України з великою корупцією: підтримка ЄС має визначальне значення, але потрібно більше результатів
Європейська палата аудиторів опублікувала звіт з аудиту ефективності підтримки ЄС у б
19:40
26-Вер-2021
Українські МСП отримають консультації за COVID-19 Ваучерами від міжнародної консалтингової компанії
Консалтингова компанія CIVITTA за дорученням Європейського Союзу і уряду Німеччини на
Усі новини