реклама партнерів:
Головна » 2009 » Вересень » 6 » Розсекречено документи КГБ про Народний рух України

Розсекречено документи КГБ про Народний рух України


2009 » Вересень » 6
Коментарі: 0 ПОДІЇ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
3 вересня 2009 р. у Службі безпеки відбулися громадські історичні слухання, присвячені 20-літтю Народного руху України.
Перед присутніми виступили відомі громадсько-політичні діячі Іван Драч та Іван Заєць, доктор історичних наук Геннадій Боряк та співробітник Архіву СБУ Олександр Лошицький.
Відкриваючи слухання директор Архіву СБУ Володимир В’ятрович наголосив: «СБУ вперше розсекречує і оприлюднює документи 20-літньої давності, які показують умови відродження української незалежності 1991 року, розповідають про створення та діяльність Народного руху України. Відсьогодні всі вони доступні у Відкритому електронному архіві СБУ».
Співробітник Архіву Олександр Лошицький звернув увагу на документи другої половини 1988 року, в яких КГБ інформувало партію про ініціативи створення в Україні широкого громадського об’єднання, аналогічного прибалтійським народним фронтам. Комітет боявся впливу на учасників національно-демократичного руху закордонних українських центрів, зокрема ОУН. «Створення 1989 року Народного руху сприйнялося з великим ентузіазмом по всій Україні, – зазначив O. Лошицький, – документи КГБ інформують про активну діяльність осередків Руху у Київській, Дніпропетровській, Черкаській, Харківській, Хмельницькій та Кримській областях».
КГБ цілеспрямовано перешкоджав діяльності активістів руху: «В соответствии с указаниями КГБ СССР, МВД СССР и Прокуратуры СССР предотвращена попытка Черновола, Горыня и Геля принять участие 10-14 декабря с.г. в «семинаре независимых общественных организаций стран-участниц хельсинского процесса по гуманитарным вопросам» в г. Москве, где Черновол должен был возглавить «секцию национальных проблем» и выступить с докладом провокационного содержания, – йдеться у звіті. – Органами КГБ осуществляются мероприятия по дальнейшему контролю за поведением Черновола, ограничению и документированию его инспираторской деятельности, компрометации среди единомышленников».
Не маючи можливості цілком припинити діяльність активістів національно-демократичного руху, КГБ намагався вплинути на його подальший розвиток: «Через оперативные возможности оказывается положительное воздействие на инициаторов создания «Народного фронта», – процитував архівіст документ, – с целью побуждения их к согласованию программных документов с партийными органами».
Проте, це вже була деградація комуністичної системи та її органів безпеки. І вже 24 серпня 1991 року українську незалежність завдяки широкому розвитку національно-демократичного руху було відновлено.
У Галузевому державному архіві СБУ усього віднайдено 250 документів КГБ про ситуацію в Україні наприкінці 1980-х – на початку 1990-х років. Але, за словами дослідників, це лише незначна частина документів, які розповідають про роль Руху в здобутті незалежності. Більшість документів втрачено. Існують гіпотези про вивезення їх до Москви в останні дні існування Союзу. СБУ розсекретила документи, які підтверджують знищення величезної кількості матеріалів того часу. На виконання наказу КГБ СССР № 0150 1990 року повністю знищено безцінні документи оперативного документування – відео і кінозйомки, фотографії найбільш важливих подій, велелюдних акцій та маніфестацій. 24 травня 1991 року майже одночасно знищено масив матеріалів КГБ про І та ІІ з’їзди Народного Руху, найважливіші рухівські акції.
Директор Центрального державного архіву громадських об’єднань України Володимир Лозицький, який також збирав документи, що стосуються діяльності Руху, зазначив: «Документів, які б відбивали ту величезну роботу, яку проводив Народний Рух, немає. Пройде час, і наступному поколінню буде ні по чому вивчати сучасну історію».
Попри непоправні втрати, документи Архіву СБУ показують розмах українського національно-демократичного руху кінця 1980-х - початку 1990-х, завзяту боротьбу із ним радянських органів безпеки.
«Ці документи розбивають міфи, зокрема, про те, що Рух робив КГБ. Служба безпеки України повинна поставити питання Москві про повернення документів», - наголосив народний депутат України Іван Заєць.
Активний учасник тих подій письменник Іван Драч згадав, наскільки серйозним був опір з боку влади: на півтори тисячі учасників з’їзду рухівців було мобілізовано 15 тисяч правоохоронців. «Треба було дуже віртуозно грати у всіх ситуаціях, стежити в тому числі і за тим, що відбувається з документами. Але всюди були люди, які нам симпатизували і такі, що противились нашій діяльності».
З архівними документами про діяльність Народного руху України можна ознайомитися в системі Відкритого електронного архіву СБУ, який є в кожному обласному центрі України. Матеріали з архіву також будуть представлені на виставці 12 вересня у Національному палаці «Україна». Крім того, СБУ спільно з Інститутом історії України Національної академії наук України готує до видання збірку цих документів.

Джерело: Прес-центр СБУ

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

21:55
26-Лис-2021
Тромбоз як ускладнення COVID-19

Серед ускладнень коронавірусної хвороби COVID-19 дослідження все частіше називають

21:33
26-Лис-2021
Чверть коштів українці витрачають на препарати, які не мають достатніх доказів безпеки та ефективності

Про це свідчить аналіз ринку споживання лікарських засобів за 2018, 2019 та 2020 р

21:17
26-Лис-2021
Тестування на COVID-19: різновиди

Вчасне виявлення випадків захворювання на COVID-19 – важлива складова бороть

20:58
26-Лис-2021
Можливості гри на гроші без вкладень

Бажання користувачів поєднати комфортний мережевий відпочинок з отриманням профіту

16:44
24-Лис-2021
Рука Кремля: у Києві «антивакцинатори» пікетували в урядовому кварталі з QR-кодами «Єдиної Росії»
У середу, 24 листопада, кілька тисяч людей прийшли в урядовий квартал Києва на так зв
22:11
23-Лис-2021
Від «Антимайдану» до «Тарифного Майдану»: хто стоїть за організацією проплачених мітингів
Суспільно-політичне середовище України дедалі частіше піддається зовнішнім провокація
09:09
21-Лис-2021
21 листопада. День Гідності та Свободи в Чернігові
21 листопада о 13:00 у Чернігові на Красній площі, біля меморіальної стели «Небесна С
08:29
21-Лис-2021
Гутірка в Чернігові про Гідність і Свободу
19 листопада в студії «Мікрофони» Чернігівського обласного молодіжного центру відбула
09:01
20-Лис-2021
Чернігів: до Дня Гідності та Свободи
«Спогади і роздуми про Революцію Гідності» — під такою назвою 19 листопада відбувся о
08:46
20-Лис-2021
На чернігівському Валу не місце гуртожитку!
Заява правління обласного товариства «Просвіта» імені Т.Шевченка від 19 листопада 202
Усі новини