реклама партнерів:
Головна » Розсекречено документи КГБ про Народний рух України

Розсекречено документи КГБ про Народний рух України


Коментарі: 0 ПОДІЇ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
3 вересня 2009 р. у Службі безпеки відбулися громадські історичні слухання, присвячені 20-літтю Народного руху України.
Перед присутніми виступили відомі громадсько-політичні діячі Іван Драч та Іван Заєць, доктор історичних наук Геннадій Боряк та співробітник Архіву СБУ Олександр Лошицький.
Відкриваючи слухання директор Архіву СБУ Володимир В’ятрович наголосив: «СБУ вперше розсекречує і оприлюднює документи 20-літньої давності, які показують умови відродження української незалежності 1991 року, розповідають про створення та діяльність Народного руху України. Відсьогодні всі вони доступні у Відкритому електронному архіві СБУ».
Співробітник Архіву Олександр Лошицький звернув увагу на документи другої половини 1988 року, в яких КГБ інформувало партію про ініціативи створення в Україні широкого громадського об’єднання, аналогічного прибалтійським народним фронтам. Комітет боявся впливу на учасників національно-демократичного руху закордонних українських центрів, зокрема ОУН. «Створення 1989 року Народного руху сприйнялося з великим ентузіазмом по всій Україні, – зазначив O. Лошицький, – документи КГБ інформують про активну діяльність осередків Руху у Київській, Дніпропетровській, Черкаській, Харківській, Хмельницькій та Кримській областях».
КГБ цілеспрямовано перешкоджав діяльності активістів руху: «В соответствии с указаниями КГБ СССР, МВД СССР и Прокуратуры СССР предотвращена попытка Черновола, Горыня и Геля принять участие 10-14 декабря с.г. в «семинаре независимых общественных организаций стран-участниц хельсинского процесса по гуманитарным вопросам» в г. Москве, где Черновол должен был возглавить «секцию национальных проблем» и выступить с докладом провокационного содержания, – йдеться у звіті. – Органами КГБ осуществляются мероприятия по дальнейшему контролю за поведением Черновола, ограничению и документированию его инспираторской деятельности, компрометации среди единомышленников».
Не маючи можливості цілком припинити діяльність активістів національно-демократичного руху, КГБ намагався вплинути на його подальший розвиток: «Через оперативные возможности оказывается положительное воздействие на инициаторов создания «Народного фронта», – процитував архівіст документ, – с целью побуждения их к согласованию программных документов с партийными органами».
Проте, це вже була деградація комуністичної системи та її органів безпеки. І вже 24 серпня 1991 року українську незалежність завдяки широкому розвитку національно-демократичного руху було відновлено.
У Галузевому державному архіві СБУ усього віднайдено 250 документів КГБ про ситуацію в Україні наприкінці 1980-х – на початку 1990-х років. Але, за словами дослідників, це лише незначна частина документів, які розповідають про роль Руху в здобутті незалежності. Більшість документів втрачено. Існують гіпотези про вивезення їх до Москви в останні дні існування Союзу. СБУ розсекретила документи, які підтверджують знищення величезної кількості матеріалів того часу. На виконання наказу КГБ СССР № 0150 1990 року повністю знищено безцінні документи оперативного документування – відео і кінозйомки, фотографії найбільш важливих подій, велелюдних акцій та маніфестацій. 24 травня 1991 року майже одночасно знищено масив матеріалів КГБ про І та ІІ з’їзди Народного Руху, найважливіші рухівські акції.
Директор Центрального державного архіву громадських об’єднань України Володимир Лозицький, який також збирав документи, що стосуються діяльності Руху, зазначив: «Документів, які б відбивали ту величезну роботу, яку проводив Народний Рух, немає. Пройде час, і наступному поколінню буде ні по чому вивчати сучасну історію».
Попри непоправні втрати, документи Архіву СБУ показують розмах українського національно-демократичного руху кінця 1980-х - початку 1990-х, завзяту боротьбу із ним радянських органів безпеки.
«Ці документи розбивають міфи, зокрема, про те, що Рух робив КГБ. Служба безпеки України повинна поставити питання Москві про повернення документів», - наголосив народний депутат України Іван Заєць.
Активний учасник тих подій письменник Іван Драч згадав, наскільки серйозним був опір з боку влади: на півтори тисячі учасників з’їзду рухівців було мобілізовано 15 тисяч правоохоронців. «Треба було дуже віртуозно грати у всіх ситуаціях, стежити в тому числі і за тим, що відбувається з документами. Але всюди були люди, які нам симпатизували і такі, що противились нашій діяльності».
З архівними документами про діяльність Народного руху України можна ознайомитися в системі Відкритого електронного архіву СБУ, який є в кожному обласному центрі України. Матеріали з архіву також будуть представлені на виставці 12 вересня у Національному палаці «Україна». Крім того, СБУ спільно з Інститутом історії України Національної академії наук України готує до видання збірку цих документів.

Джерело: Прес-центр СБУМодуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

21:07
13-Чер-2024
Я не плачу. Сльози котяться самі…
«Нещодавно їхала із Сум до Києва. Блаблакаром. Вибирав машину чоловік, домовлявся теж
19:35
12-Чер-2024
США покарали Московську біржу, вона зупинила торги доларами та євро
Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) Міністерства фінансів США оголоси
13:18
11-Чер-2024
Що означає перемога у цій війні?
На початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україну я вже писала, що для України, як
19:23
10-Чер-2024
На Харківському напрямку загинув лідер "Добровольчого руху ОУН" Микола Коханівський
"Друзі, я більше не можу мовчати! Загинув Микола Коханівський! ", - інформує Роксалан
18:47
10-Чер-2024
О. Ольжич. Квіти і шана Герою!
80 років тому у німецькому концтаборі «Заксенхаузен», не витримавши катувань, загинув
21:41
08-Чер-2024
Чехія долучилася до німецької ініціативи щодо посилення ППО України
Зокрема, країна може допомогти в підготовці українських пілотів на літаках F-16 та Gr
19:55
06-Чер-2024
НАТО-Україна: співпраця в галузі оборонних технологій
НАТО планує розширити співпрацю з Україною в галузі оборонних технологій та надавати
21:11
03-Чер-2024
Слідча з Маріуполя Мар'яна Чечелюк повернулася з полону
Слідча з Маріуполя Мар'яна Чечелюк, яку росіяни близько двох років тримали у полоні,
21:02
02-Чер-2024
Російські окупанти здійснили спробу прориву на Харківському напрямку
Оперативна інформація станом на 13.00 02.06.2024 щодо російського вторгнення
В
20:46
01-Чер-2024
З Бєлгорода евакуюють російських військових
Про це свідчить перехоплення розмови росіян, яке у 1 червня опублікувало Головне упра
Усі новини